'Ik denk wel dat het helpt als ik opgewekt blijf' Jan Rot 'Natuurlijk is dat voor het gezin een hamerslag. Die heb je uitein delijk te aanvaarden. We hebben de kinderen vanaf het begin ver teld over wat er speelde. Toen ik me in het voorjaar zo slecht voelde, lang voor die boodschap in het ziekenhuis, zei ik al dat het naar mijn gevoel helemaal niet goed zat. En dat ik er dan misschien niet meer lang zou zijn. Het is beter dan wat vroeger de gewoonte was. Dan werd vader ziek, moest je op een gegeven moment uit logeren en als je terugkeerde, was vader er niet meer.' Rot verheugt zich erop vanaf volgende week nieuwe columnist te zijn voor Mezza. 'Er zitten mooie stukjes in. Niet alleen over de ziekte, wat het met mij doet en met de omgeving, maar ook binnen het gezin. Thuis is er geen minuut waarin het niet in je hoofd zit en elk gesprek eindigt er op de een of andere manier mee. Iedereen reageert op zijn of haar manier. Maantje Piet trok zich laatst terug, had van dekens een tentje gemaakt onder de tafel. Ik vroeg of ik bij haar mocht komen liggen en dat was goed. Lagen we daar in elkaars armen. "Ik weet ook niet precies hoe het moet," zei ik tegen haar. "Ik ook niet," antwoordde ze. Toen zei ik: "Maar volgens mij liggen we hier samen nu wel goed." Dat is het.' Ook Rot deelt op social media filmpjes, vooral van spontane momenten met Maantje Piet. 'Vindt ze leuk, samen op de schommel een liedje zingen. Dat is echt iets van ons. Dat deden we al langer. Ik zat laatst bij Op1, waar ze het oude filmpje lieten zien van mij met haar op schoot achter de piano. Ik zong mijn vertaling van My Way.' Hij zingt zachtjes de eer ste regels: En nou - het eind nabij - zie ik het doek zich langzaam sluiten. Mijn vriend - geen punt voor mij - ik sluit het boek - ken het van buiten. 'Dat liedje staat nu opeens voor een menselijk drama. Een afscheidsliedje. Alsof ik het zag aankomen, maar ik heb het al een jaar of zes geleden vertaald. Wel met de gedachte: als ik het nu alvast doe, hoeft dat niet meer als ik eens echt ziek word.' Aan tafel bij Op1 zong en speelde hij ook Acht baan, de vertaling die hij begin dit jaar maakte van Danny Vera's Rollercoaster. 'Ik nam het op terwijl ik ziek was, maar dat nog niet wist. Mijn stem is door dit alles achteruitgegaan, dat hoorde ik toen ook, alleen dacht ik dat het iets tijdelijks zou zijn. Ik was van plan het opnieuw op te nemen, met de wetenschap van nu vind ik het juist mooi.' De dagen na zijn tv-optreden regende het bestellingen in zijn webshop. Rot was nooit gewend aan een groot publiek. 'Ik ben een artiest voor de enkeling. Ik heb nooit een hit gehad en dat is goed. Andere kant van de medaille is wel dat ik in het souterrain nog zo'n 1500 onverkochte cd's, boeken en platen heb. Ik heb alleen al 25 albums onder eigen naam gemaakt. Ik liet er elke keer duizend persen, van sommige albums staan er nog honderd, van andere tweehonderd. Daar zit ik echt mee. Ik wil ze bij leven verkopen, het lijkt me zo triest voor mijn vrouw en kinderen als ze straks met al die voorraad achterblijven. Je kunt het ook weggooien, maar het is met zoveel liefde gemaakt. Na Op1 was ik een week bezig met inpakken en versturen, dat vond ik heel bevredigend. Nee, niet wrang. Ik vind het een mooie gedachte dat er mensen naar gaan kijken en luisteren. En dan schrijf ik weer op de hoes: Liefs voor Tine, terwijl ik dan maar hoop dat Tine het niet voor Bert heeft besteld.' Rot vertelt zonder emoties. Heeft hij ze niet? Voelt hij geen woede of intens verdriet over wat hem te wachten staat? 'Nog niet, mis schien komt dat als ik me weer echt ziek ga voelen. En op wie moet ik boos zijn? Als ik mijn hele leven had doorgerookt en long kanker had, dan had ik gedacht: jezus man, hoe vaak zag je dat niet op dat pakje staan? Maar dat is het niet. Misschien had ik meer moeten bewegen, dat advies krijg ik nu van de dokters. Ik heb echt een hekel aan zinloos 16 GEBOREN Makassar, Indonesië, 25 december 1957 BEROEP Rot zingt, compo neert, hertaalt, schrijft boeken en columns PRIVÉ Rot was volgens eigen zeggen een 'hotero' maar verloor rond zijn 40ste zijn belangstelling voor jongens TROUWDE in 2001 met fotograaf en schrijver Daan de Launay (45) VADER van dochters Elvis (19) en Maantje Piet (10) en zoons Rover (16) en Wolf (13). TOURNEE vanaf 17 september met OK Boomer (speellijst: janrot.nl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96