Het Griekse dodenrijk is een levendige boel Het oor wil ook wat Routeplanner voor een stoplichtloze fietstocht 0 ^2 d HEBBEDINGEN 25 TECH 'Je lever moet zich hield er een whiplash aan over. ,,Ik kwam toe vallig in con tact met een collega-arts die aanbood om mij op specifieke plaat sen met plantenex tracten in te spuiten.'' Ook Charlotte Labee vindt dat westerse geneeskunde tekortschiet. ,,In Nederland hebben we oogklep pen op, waardoor we veel missen dat door ervaring is bewezen.'' Volgens de voormalig Miss Universe Neder land is oilpulling daar een voorbeeld van: 's ochtends je mond gedurende 20 minuten spoelen met een lepel kokosolie. ,,In plaats van gifstoffen met koffie door te slikken, spoel je die er eerst uit. Ik voel mij helderder en fitter. Mijn gebit ging erop vooruit en mijn tanden werden witter. Ik doe het als ik de hond uitlaat.'' Het nut van spoelen met olie of, zoals Borms adviseert, een glas citroenwater met olijfolie drinken is volgens deskundigen niet bewezen, maar kwaad kan het waarschijnlijk niet. Dat ligt anders voor sapkuren. ,,Je lever heeft er geen baat bij als je niet veel eet en enkel sapjes drinkt'', licht Mathus-Vliegen toe. ,,Je lever moet zich het leplazarus werken om de bloedsuikerspiegel op peil te hou den.'' Watervergiftiging Er zijn detoxkuren die gevaarlijk kunnen zijn, benadrukt Mathus- Vliegen. Ze behandelde een man die op de intensive care was beland nadat hij veel water en laxeermiddel had gebruikt. Hij liep een waterver giftiging en een kaliumtekort op en overleefde het maar net. ,,Het is nooit onderzocht, maar ik denk dat de goede bacteriën die in de darmen leven, het helemaal niet zo leuk vin den als er met een rotvaart een grote hoeveelheid vocht langskomt.'' Detoxen lijkt volgens deskundigen vooral schadelijk voor de portemon nee. Een voorbeeld zijn dextoxpleis- ters, die bij de drogist te koop zijn. Volgens de fabrikant zijn de voeten de beste plaats om afvalstoffen aan het lichaam te onttrekken. 'Hier lig gen immers de meeste zenuwuitein den van het lichaam. De pleister absorbeert het zweet van de voet zool, dat afval en gifstoffen uit het lymfevocht bevat. Deze stoffen vind je de volgende ochtend terug op de voetpleisters, zien is geloven!' ,,De zenuwen hebben niets met de afvoer van afvalstoffen te maken'', weerlegt Mathus-Vliegen. ,,En de lymfevaten in je voet zitten niet in de bij een sapkuur het leplazarus werken om de bloedsuikerspiegel op peil te houden' voetzool, maar op een moei lijk bereikbare plaats tussen de tenen. Het zou zeer handig zijn als voetpleis ters zouden wer ken, maar helaas is het niet zo simpel.'' Voedingsgoeroes Iedereen mag zijn eigen mening heb ben, stelt Ben Witteman, maag darm-leverarts in Ziekenhuis Gel derse Vallei in Ede en buitengewoon hoogleraar Voeding en darmgezond heid aan Wageningen University. ,,Dus ook voedingsgoeroes. Zolang het maar duidelijk is dat het een blogger met een mening is, heb ik geen bezwaar.'' Wel maakt Witteman zich zorgen als mogelijke risico's en negatieve aspecten worden onderbelicht. ,,Ze- ker als er door een arts een medisch, maar niet bewezen wetenschappelijk tintje aan wordt toegevoegd'', vult Mathus-Vliegen aan. ,,Jutta Borms is een holistisch werkende arts die twee boeken geschreven heeft en een praktijk in België heeft, maar ik heb geen enkele wetenschappelijke publicatie van haar kunnen vinden.'' Het is volgens Mathus-Vliegen wel bewezen dat artsen, en ook diëtisten en fysiotherapeuten, de zin en onzin soms niet doorzien. ,,Door hun agressieve gedrag en taal kunnen ze mensen met een mindere begaafd heid en onzekere personen overdon deren en zich geloofwaardig maken.'' Witteman roept voedingsgoeroes op om, net als wetenschappers, meer de nuance op te zoeken en zich te hou den aan gangbare inzichten. ,,Een meer gedeeld en duidelijk advies is beter voor de consument.'' Alcohol Toch is het volgens Mathus-Vliegen en Witteman mogelijk dat detoxen indirect een positief effect op de gezondheid heeft. ,,Het placebo effect is vaak meer dan 30 procent'', zegt Witteman. Dat verklaart vol gens hem deels het succes van niet- wetenschappelijk onderbouwde gezondheidstips. Bovendien kan detoxen volgens Mathus-Vliegen de bewustwording vergroten. Zoals mensen door een dieet, welk dieet dan ook, bewuster worden van wat ze eten. Maar wie volgens de gepensioneerd hoogleraar écht iets positiefs voor zijn lichaam in het algemeen en lever in het bij zonder wil doen, kan beter geen al cohol meer drinken. ,,Dat is pas echt ontgiften.'' KOKEN ©eten GO ZATERDAG 4 SEPTEMBER 2021 FOTO GETTY IMAGES Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. LISBETH MATHUS-VLIEGEN Op de pc en de Switch schopte Hades het al, geheel terecht, tot Game van het Jaar. Nu mag het geestige, geniale en goddelijke spel zijn magische kunsten vertonen op de vorige en nieuwste genera tie Xbox en PlayStation. Op een krachtige spelcomputer als de PS5 speelt het nóg vlot ter en is het daardoor wellicht ietsiepietsie makkelijker. Maar pittig blijft het, want als zoon van de Griekse onderwereld god die uit het dodenrijk hoopt te ontsnappen, ben je helaas gedoemd het loodje te leggen. Keer op keer op keer. Dat klinkt als een kwelling van Sisyphus- achtige proporties, maar biedt in werkelijkheid zo veel spelge not dat Aphrodite het er warm van zou krijgen. Het grootste wapenfeit is namelijk dat je, al die genadeloze afstraffingen ten spijt, toch steeds zin blijft houden in nóg een potje. Een mooie bonus is dat je spelen derwijs het nodige opsteekt van de goden en helden van de Griekse mythologie. Hades voor PlayStation en Xbox €30 (ook beschikbaar op pc en Switch) Een belachelijke naam als Nothing ear(1) verdient geen schoon heidsprijs, het opmerkelijke ont werp verdient wel een prijsje. Deze draadloze oordopjes zijn in ieder geval visueel onderscheidend van de concurrentie, met veel transparante delen. Die heeft het fraaie opberg- doosje ook. Zo wordt de techniek letterlijk zichtbaar gemaakt. Wat zaken als ruis- onderdrukking, spraak en audio- kwaliteit betreft zijn er beter klinkende alternatieven, maar daarvoor moet je ook dieper in de buidel tasten. Daarmee is het debuutproduct van het nieuwe merk (van een van de oprichters van OnePlus) er een die klinkt naar meer. Blijft staan dat dit earplugs zijn die je eerder voor het oog dan het oor koopt. Nothing ear(1) €100 De Routeplanner-app van de Fietsersbond werd onlangs compleet verbouwd en dat was geen overbodige luxe. De nieuwe versie oogt niet alleen fris en is stabieler en gebruiksvrien delijker, maar biedt vooral meer toeters en (fiets) bellen. Zo kun je nu in de planningsfase aange ven wat voor fietstocht je wilt maken: de kortste weg van A naar B, een zo stoplichtarm mogelijke versie voor als je op de racefiets klimt of een zo groen mogelijke route voor als het een kilometer meer mag zijn. Ook onverharde paden of veerponten zijn nu gemakkelijk te vermijden. Uiteraard kent deze app alle fietsknoop- punten op zijn duimpje en via inspiratieroutes word je ook verleid (nog) vaker de fiets te pakken. Fietsersbond Routeplanner gratis voor Android en iOS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 73