En wie blijft fier overeind, als Annabelle in de modder ligt? EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DE KAA vrij stalen paaltjes voor de aansluitingen zijn zwart en klein waardoor je ze verdekt achter een boom of struik kunt opstellen", aldus Jaap Sterk, die meldt dat deze basis neerkomt op zo'n 500 a 700 euro. Hij raadt aan twee of drie circuits te maken. Een of twee waardoor je door je tuin kunt lopen zonder te struikelen, de ander zet je aan wanneer je buiten zit. Zijn dringende advies: gebruik diffuus licht. ,,En dan bedoel ik met een waarde van zo'n 2700 kelvin. Ter vergelijking: daglicht zit tussen de 4000 en 6000 kelvin. Maar dan 'Denk groen en plaats alleen lampen waar ze meerwaarde hebben. Bij de entree of achter ingang van je terrein' heb je het gevoel dat je onder een tl-bak zit in je tuin. Wat je evenmin wilt: je ziet weleens huizen met een bijna oranje gloed binnen, dat nepperige. Dat krijg je met 2000 kelvin.'' De laatste trend volgens Jaap Sterk: losse schemerlampen die je kunt ver zetten waardoor je flexibel bent. Ze kunnen in de regen en winter buiten blijven staan. Van duurdere design exemplaren zoals de gevlochten ronde Bover Amphora, de glazen Tristar van Royal Botania en de stalen Talenti Milo van Oliviero (alle met foto op de pagina), tot meer betaalbare staande exemplaren zoals van Velleman design (vanaf 96 euro, o.a. via haxo.nl) en industriële varianten als Outdoor Pole (foto hiernaast). Zuinige lampjes in kastanjehout ,,Het is vaak rommel die wegens gebrek aan kwaliteit snel de vuil nisbak in kan omdat het kapotgaat. Moet je weer nieuwe kopen. Helemaal niet goed voor het milieu. Laten we vooral in deze tijd van klimaat verandering nadenken over de impact die de productie en aanschaf van al die lampjes hebben. Mijn filosofie is dat elke tuin de wereld een beetje beter of groener moet maken. Zoveel mogelijk de biodiversiteit in stand houden. En daarbij moet je heel goed kijken naar de materialen die je gebruikt." Hoekstra's eigen tuin is in principe donker 's nachts. Want elke bron draagt bij aan lichtvervuiling. „Maar ik begrijp dat anderen wel lam pen willen. Voor veiligheid, oriëntatie of sfeer. In dat geval vind ik de TimberLED-serie van Timberlab een charmante oplossing. Zuinige lampjes in armaturen gemaakt van kastanje hout of andere duurzame materia len die CO2 opnemen. En ook dan vind ik: plaats ze alleen waar ze een meerwaarde hebben. Bij de entree of achterin gang van je terrein. Je kunt energie besparen door ze op een bewegings sensor of timer te zetten. Of schakel ze uit vanaf je telefoon wanneer je 's avonds naar bed gaat.'' Te oordelen naar de voortuinen die ik dagelijks passeer als ik boodschap pen ga doen is er een verschuiving gaande van witte naar roze pluim- hortensia's. De klassieke variëteit begint wit, maar de nieuwste soorten starten hun bloei met pluimen van een aangenaam blozend roze. Er zijn verscheidene rozebloei- ende soorten in de han del, de meest geplante is 'Pink Diamond'. je in soorten en maten. De ongeveer veertig variëteiten die in de handel zijn variëren in hoogte van ruim een meter tot een meter of vijf. Tenzij je ze ieder j aar tot vlak boven de grond inkort, want dat is niet alleen mogelijk maar zelfs gangbaar. Maar verplicht is het niet. Niet snoeien zorgt voor een hogere struik, maar ook voor steviger takken. Wel blijven de schaapskoppen van de ongesnoeide struik wat kleiner. Hoogte is dus iets om bij je keuze rekening mee te houden, maar Een heel apart verhaal is de pluim- hortensia-op-stam, vaak midden in een rozenperk geplant en op stam gekweekt om als een vuurtoren hoog boven de omringende struiken uit te komen. Je moet er van houden. Mij doet het model nogal denken aan een pleeborstel. Het is natuurlijk mooi om struiken in de tuin te hebben die laat bloeien, maar nog mooier is het als je ze met an dere planten kunt combineren. Een aardige combinatie is die van witte schaapskoppen met paarse hibiscus en lila herfstasters, eventueel aange vuld met rimpelro zen met hun oranje of rode bottels. Pluimhortensia's doen het overal, al houden ze op arme zandgrond wel van wat compost. En ook van water, in minder natte zomers. Eigen lijk is er maar één ding waar van ze niet houden. En dat is kalk. Iang leve de natte zomer. Ein delijk zien we weer eens het verschil tussen stoere weers- bestendige struiken en slap pelingen. Terwijl 'Annabelle' met haar moppen van bloemen in de modder ligt, staan de pluimhorten- sia's overal stevig overeind. Nu ben ik niet helemaal eerlijk, want ook onder de pluimhortensia's heb je zwakke broeders en 'Strong Annabelle' is iets steviger dan de vorige generatie. Toch is dit een mooi moment om de twee struiken met elkaar te vergelijken: Hydrangea arborescens 'Annabelle' met bloemhoofden als kadetjes en Hydrangea paniculata met kegelvormige pluimen die om hun vorm schaapskoppen worden genoemd. De vergelijking valt uit in het voordeel van de pluimen. Want terwijl de pluimhortensia langzaam van groenig wit naar roze en daarna naar wijnrood verkleurt, gaat 'Anna- belle' gelijk van wit naar bruin. ook de bloeitijden lopen nogal uit een. 'Praecox' bloeit al in juni, met nogal stompe pluimen, alsof het schaap een flinke dreun op zijn neus heeft gehad, terwijl 'Tardiva' pas tegen de herfst begint te bloeien. Verder is de keuze vooral een kwestie van smaak. En van mode. Tien jaar geleden was 'Limelight' in de mode, een struik met bijna lich tend groengele pluimen. Nu houden we blijkbaar meer van roze. GO ZATERDAG 4 SEPTEMBER 2021 - LODEWIJK HOEKSTRA Tv-tuinman Lodewijk Hoekstra, onder meer bekend van tv- programma Lodewijks Groene Geluk, kijkt anders naar de tuin- verlichtingtrend. Vooral van het goedkopere soort - solar lichtkettin- gen, prikkabels, partylampjes, plastic funfakkels al dan niet met vlameffect en ledhangers - moet hij niks hebben. G G Buitenverlichting, zo als hier van In-Lite, geeft diepte en decor in je tuin. G Outdoor pole in roest bruin (vanaf 48 euro, via lampandlight.eu). Glazen buitenlamp Tristar van Royal Botania, (vanaf 538 euro, o.a. via tuinextra.nl), linksonder op pagina ook in wit. Lamp Amphora van gevlochten riet van Bover (vanaf 346 euro, o.a. via lampen24.nl). Tuinspot Vibe van het 12 voltsys- teem van Maretti (vanaf 99 euro). Hydrangea paniculata op stam Pluimhortensia's heb V Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71