Losse schemerlampen en andere trends in tuinverlichting Prikkabels, lichtslangen, grondspots. Het aanbod in tuinverlichting is groter dan ooit. Kies strategisch, zeggen experts: ,,Je wilt geen landingsbaan achter je huis.'' Bovendien zijn veel, vooral goedkopere, sfeermakers bepaald niet duurzaam. 22 De tijd dat je je 's avonds in de tuin met een kaars of een paar bibberende waxi nelichtjes en fakkels moest behelpen, ligt ver achter ons. Jammer, die verdwenen roman tiek, vindt de een. De ander is juist blij dat hij verlost is van onvermijde lijke druipsporen en brandgevaar. Bovendien: alternatieven genoeg. En dat is nog een understatement. Want nadat eerst collectief de porte monnee werd getrokken voor loungesets, overkappingen en bor derpakketten in alle soorten en ma ten geldt dat nu voor tuinverlichting. Dat aanbod, eveneens te gebruiken op dakterrassen, is geëxplodeerd. Zeker sinds Nederland het motto 'buiten is het nieuwe binnen' - aan gespoord door corona - met volle overgave omarmt. Zowel designers als fabrikanten komen met losse lampen, maar ook met nieuwe permanente systemen. Vondsten die met ronkende termen in de markt worden gezet: het mini malistisch strakke lichtplan voor zenmomenten of concepten die natuurlijke rondingen benadrukken. Bijna allemaal fungeren zij vooral als sfeermakers. Of zoals eigenaar Frank Versteeg van The Grand Interior zegt: tuinver lichting geeft veel diepte, zorgt voor een bepaald decor en voorkomt dat je 's avonds in je woonkamer naar een unheimisch zwart gat zit te staren. „Mensen zien hun tuin steeds meer als het verlengstuk van hun woonka mer en zien daar graag dezelfde stijl.'' Hij is niet de enige ontwerper die zich daarom behalve in interieur ook in exterieur ging specialiseren. Kies voor 12 volt Op het gebied van permanente verlichting kiest hij vaak voor een laagspanningssysteem van 12 volt, bijvoorbeeld van Maretti of In-Lite. Versteeg: ,,Dat is redelijk makkelijk zelf te installeren. Je legt een kabel door je tuin die je door de plug-in- methode zo lang kunt doortrekken als je zelf wilt. Hierop kun je van alles aansluiten: prik- en richtspots, staande lichtbronnen, lantaarns. Denk je: die struik moet ook nog worden aangelicht, dan klik je er gewoon nog een extra lamp bij.'' Hij waarschuwt voor overkill, een plaag die steeds meer Nederlandse tuinen en dakterrassen ontsiert. ,,Dan zie je zoveel grondspots op een rij dat je een landingsbaaneffect creëert. Niet fraai. Beter kun je kie zen voor kleinere clusters of plaat sing in hoeken. Accenten springen eruit: schijn het licht op je mooiste of meest aparte boompje. Of pak een of twee wandlampen die je omhoog richt langs de gevel van je woning om daar aandacht op te vestigen. Ook niet doen: verschillende felle kleuren als paars, rood en knalgroen toepas sen. Leuk voor op de kermis, maar niet in je tuin of op je dakterras.'' Met ringleiding, stopcontacten en schakelaars Maar vroeg of laat hapert de boel en gaan klanten zelf aan spotjes draaien om ze te vervangen waar door ze niet meer waterdicht zijn. Of iemand spit of knipt in zijn enthousiasme die draad door. Daarom leggen we verlichting in de tuin op exact dezelfde manier aan als in een woning. Met een ring leiding, stopcontacten en schakelaars. Weerbesten- dig uiteraard. De roest- 'Leg een kabel door je tuin die je door de plug- inmethode zo lang kunt doortrekken als je wilt' ZATERDAG 4 SEPTEMBER 2021 GO ANNEMART VAN RHEE LAAT EEN LICHTJE BRANDEN Vloerlamp Talenti Milo 01 van Oliviero (vanaf 689 euro, via oli- viero.design). Houten lamp TimberLED Eye (vanaf 150 euro, o.a. via duurzaambui- ten.nl). Bij Jaap Sterk Exteriors, ruim 35 jaar actief in tuinaanleg en tuin architectuur, zijn ze juist afgestapt van dit populaire systeem. Reden: storingen. „Prachtig die dunne kabeltjes. - FRANK VERSTEEG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70