gaf ons een extra zintuig' Wat zegt de wetenschap u Elektrische lading door botsingen maakt bliksem Eureka! 'Negativiteit sloeg wél aan' V De natuur wil dat de positieve en negatieve deeltjes gemengd worden 19 'We hebben geen idee wat de ware aard is van donkere materie' donkere materie bestaat als we haar vinden met onze detectoren. Daarom willen astrodeeltjesfysici zoals ik het raadsel van donkere materie tot op de bodem uitzoe ken." ,,Naar mijn idee is de samenhang tussen zwaartekrachtsgolven en fundamentele natuurkunde een nog compleet onontgonnen ge bied. Met donkere materie tasten we in het duister, maar er zijn wel concrete ideeën over wat deze vorm van materie kan zijn. Don kere energie, waardoor het univer sum versneld uitdijt, begrijpen we helemaal niet.'' ,,Ja, en daarom is dit vakgebied ook zo spannend. Toen ik net begon, was het idee dat er een soort schat kaart was; dat duidelijk was waar je moest graven om je schat te vin den. Maar inmiddels hebben we overal gezocht, en niets gevonden. De vraag is nog steeds: waar zijn de schatten? Die schatten zijn de antwoorden op de vragen: wat is de aard van donkere materie en donkere energie? En die antwoor den liggen nog compleet open.'' Wereldwijd slaat de bliksem 45 keer per seconde in op aarde. Maar wat gaat er in de wolken nou precies vooraf aan die bliksemschicht? Op een zwoele zomeravond zie je het vaak: bliksem. Wat gebeurt er eigenlijk in een wolk voordat zo'n bliksemschicht zijn weg naar de grond vindt? Natuurkundige San der Nijdam (Technische Universi teit Eindhoven) legt het uit. Om te begrijpen hoe bliksem ontstaat, moeten we kijken naar zogenoemde geladen deeltjes. ,,In een wolk zitten ijskristallen en ha gelstenen" vertelt Nijdam. In principe zijn die neutraal geladen. Dat betekent dat zo'n ijskristal of hagelsteen uit evenveel positieve als negatieve deeltjes bestaat. ,,Maar die ijskristallen en hagelste nen botsen weleens tegen elkaar. Bij zo'n botsing springt een klein beetje negatieve lading van de ijs kristallen naar de hagelstenen. In een wolk heb je na zo'n botsing dan positief geladen ijskristallen en negatief geladen hagelstenen.'' Om bliksem te krijgen, gebeurt er ónder de wolk iets anders be langrijks, iets wat we vooral zien op mooie zomerdagen: warme lucht stijgt op van de aarde. Omdat de ijskristallen veel lichter zijn dan de hagelstenen, worden die naar de bovenkant van de wolk ge duwd. De zware hagelstenen val len gewoon naar beneden en ver zamelen zich juist onderin. Je hebt dus nu een wolk die aan de boven kant positief geladen is (ijskristal len), en aan de onderkant negatief (hagelstenen). ,,Dat noemen we ladingsscheiding, er ontstaat dan een elektrisch veld'', legt Nijdam uit. ,,De natuur wil dat elektrische veld opheffen - de positieve en negatieve deeltjes moeten weer gemengd worden. Om dat voor el kaar te krijgen, loopt er een stroom van het positieve deel naar het negatieve deel van de wolk. Die stroom is de bliksem.'' Dit proces speelt zich dus af m de wolk, 90% van de bliksem blijft 'binnenskamers'. Maar wat ge beurt er dan als je een bliksem schicht naar de aarde ziet gaan? Nijdam: ,,Je hebt nu geleerd dat de onderkant van de wolk negatief geladen is. Die negatieve lading in de wolk wil weg. Die kan naar bo ven, maar ook naar de neutrale aarde. Dat veroorzaakt de kilome terslange flitsen.'' Ondanks dat maar 10% van de bliksem buiten de wolk plaatsvindt, komt dat erg vaak voor. Wereldwijd slaat de bliksem 45 keer per seconde in op aarde. Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Frank Backx (66), sportarts en emeritus hoogleraar klinische sportgeneeskunde aan het UMC Utrecht. ,,Sporten kan je metafo risch het beste vergelijken met tandenpoetsen. Je moet het inbouwen in je leefstijl, in een bepaald ritme en met regelmaat. Anders heeft het geen of minder effect. Als je sport, komt er endorfine vrij in je hoofd en dat stofje werkt verslavend. Daar naast blijf je op gewicht en hou je een goed figuur. Vanuit mijn vakgebied zijn we al decennia bezig geweest om de meer waarde van regelmatig be wegen en sporten aan te tonen, bijvoorbeeld rich ting zorgverzekeraars, door de schadekant van sport - sportblessures en plotse hartdood - te relativeren en te wijzen op de gezondheids- waarde. Dat lukte maar zeer moeizaam. Tot het mo ment in 2007 toen ik het jaarcongres van het Ame rican College of Sports Medicine bijwoonde waar de grootste bewegingswe tenschappers ter wereld samenkwamen. Daar werd een aantal studies gepresenteerd over heel dikke Amerikaanse kin deren die nauwelijks ac tief waren, vergeleken met actieve schoolkinde ren. De Amerikaanse on derzoekers draaiden ech ter de kernboodschap om en vertelden niet dat be wegen gezond was, maar toonden aan dat bewe gingsarmoede - lichame lijke inactiviteit - gezond heidsschade veroorzaakt. Daar ontstond de slogan Exercise is Medicine, een aanpak waarbij sport en bewegen als aanvullende therapie worden ingezet bij chronische ziekten als diabetes, maar ook bij par kinson, CVA en artrose. Dat zijn we vervolgens ook in Nederland gaan doen, we onderbouwden dat onderzoeksmatig en het kwartje viel. De positieve boodschap kwam niet over, maar een negatieve boodschap sloeg wel aan. Te weinig bewegen is het nieuwe ro ken. En ja, ik merk het ook aan mezelf als ik een dag te veel achter de computer heb gezeten en nauwelijks heb bewogen. Ik word on rustig en ik voel dan een bewegingsdrang. Voor heen haalde ik 10.000 stappen per dag, maar en nu is 20.000 het mini mum. En ik voel me daar heerlijk bij.'' GO ZATERDAG 4 SEPTEMBER 2021 OiVtst®an 040921TU Waar kijkt u het meest naar uit? Er is dus nog veel te doen. Dit verhaal werd eerder gepubli ceerd in New Scientist. Kijk op de site bij /wetenschap -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWSdGIltiSt en met Universiteit van Nederland FOTO HH ANOUK KAUFFELD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67