drukken op Nederland' V. 17 het Duitse model dat het met een ouderwetse industrie toch zo goed deed in Azië en China. Daar werden inderdaad heel veel Duitse auto's verkocht. Maar de laatste jaren, zeg maar vóór corona, zagen we Duitsland al achterop raken, aldus Brzeski. Voorsprong Op het gebied van techniek hebben niet Duit sers, maar Nederlanders de voorsprong uit de dwepende reclameslogan van Audi ('voor sprong door techniek'). Brzeski: ,,En nu wordt het heel belangrijk of Duitsland die grote in vesteringen gaat doen in meer innovatie. Dan moet je kijken naar structurele veranderingen van de Duitse automobielindustrie naar groene auto's, naar investeringen in digitalise ring en naar wat Duitsland allemaal gaat doen met klimaatverandering." Want vanwege de verwachte grote schaal waarop dat allemaal kan gebeuren, wordt Duitsland bijna vanzelf een motor voor het toekomstige groene Eu ropa. Fijn voor ons, want dan kunnen we als het slimme buurjongetje mooi aanhaken bij aanstaande miljardeninvesteringen. „Duitsland is het belangrijkste land in de Europese Unie'', zegt Jürgens nog maar eens voor de zekerheid. Wie Merkel ook opvolgt, die persoon gaat ook een stempel drukken op Nederland. Op de Rheinuferpromenade klaart het op die middag. En het is er oergezellig. Hier kun je dus zonder afspraak Nederlanders tegenko men. En stuk voor stuk hebben die het enorm naar hun zin in Duitsland. ,,De gemütlichkeit, zo herkenbaar. En het eten is heerlijk. Wat ik ook mooi vind is dat het verenigingsleven hier nog zo leeft", zegt Johan Michorius uit Gro ningen bewonderend. Gerrit en Jo Oosterveld staan op het punt nog even de stad in de fiet sen. Düsseldorf is de laatste etappe van hun grote campingcar-tour door, uiteraard, Duits land. ,,Wij komen uit Salland en daar is het net zo gemoedelijk als hier. Het is herkenbaar, al denk ik wel dat Duitsland verder weg ligt als je het vanuit de Randstad bekijkt." Moeten we het bij zulk warme gedachten nog over de oorlog hebben? Gek genoeg is dat ook iets wat Nederland en Duitsland verbindt: het niet vergeten van de zwartste periode in onze recente geschiedenis. In Amsterdam wordt later deze maand het Holocaust Na menmonument onthuld van architect Daniel Libeskind, dezelfde die in Berlijn het indruk wekkende Joodse Museum bouwde. Langzamerhand wordt de geschiedenis minder beladen, reageert Youri Mulder desge vraagd vanuit de auto. De oud-international en voetbalanalist zit tegenwoordig in de Raad van Toezicht van zijn tweede liefde, voetbal club Schalke 04. ,,Als ik een grapje maakte over een gestolen fiets of zo zag ik leef tijdgenoten nog wel eens dichtklap pen. Die waren opgevoed om schuld bewust te zijn. Maar de nieuwe gene ratie, de 20-ers en 30-ers, die hebben dat niet meer." En verder, botert het een beetje tus sen Nederlanders en Duitsers? Mulder lacht: ,,Ach, het is natuurlijk een cliché, maar zij vinden ons echt locker, wat losser en flexibeler dan zij zelf zijn." ,O jawel, er blijven natuurlijk cultuurver schilletjes maar eigenlijk klikt het wonderwel met de grote buurman, vindt hij. Na wat gesleten frustraties over die 'gestolen' WK-finale van 1974 voeren anno 2021 toch vooral vriendschap en wederzijdse waarde ring de boventoon, voelt ook Mulder. Wij zijn dol op hun Schwarzwald, zij op hun beurt op onze kust. Meer en meer Het lijkt ook of de landen meer en meer op el kaar gaan lijken. Ook Duitsland kan inmiddels niet zonder coalitiekabinetten en populisti sche partijen heb je aan beide kanten van de grens. Duitse supermarkten gooien je dood met bioproducten. Ook in Duitsland wordt al tijd wel getwijfeld of we überhaupt aan mili taire missies moeten meedoen. En de VVD en FDP (Freie Demokratische Partei) zouden ge zamenlijk een verkiezingsprogramma kunnen schrijven. En in een wat joliger context is de Duitse carnavalscultuur niet te onderscheiden van die in Limburg en Brabant en André Rieu is van ons allemaal. Hanco Jürgens: ,,En toch is het alsof veel mensen in Nederland zich liever identificeren met die andere cultuur, de En gelse. Op twee dingen na dan: Berlijn en An gela Merkel. Zij is wel iemand die heel erg leeft in Nederland. En Berlijn is de hoofdstad waar veel jongeren heen gaan al was het alleen maar omdat het bier zo goedkoop is." Nena In plaats van elk item over Duitsland op televi sie steeds weer op te pimpen met Nena en haar grijsgedraaide 99 Luftballons zou het pas sender zijn eens Ich Bin Wie Du op te zetten van Marianne Rosenberg. 'Wir sind wie Sand und Meer. Und darum brauch ich dich so sehr', zingt ze. De huidige relatie tussen Ne derland en Duitsland in twee zinnen. Afscheid uit Düsseldorf kan natuurlijk niet zonder een dun glaasje Altbier. Overigens had het weinig gescheeld of deze hele gemoede lijke Altstadt was in 1945 volledig met de grond gelijk gemaakt. Kort voor het einde van de Tweede Wereldoorlog kwam een groep Düs- seldorfse burgers in opstand tegen de nazi's. Sommigen bekochten dat verzet met de dood, maar daaruit voortvloeiende onderhandelin gen met de Amerikanen om het historische centrum te sparen hadden succes. Düsseldorf werd niet nog meer beschadigd en vrijwel zonder gevechten ingenomen door de gealli eerden. GO ZATERDAG 4 SEPTEMBER 2021 is ook ónze toekomst 600 Nederlandse bedrijven hebben in Düsseldorf een vestiging of een hoofdkantoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65