Hannah's verhaal is nu verfilmd We waren bevriend als twee heel gewone meisjes en nu kent de hele wereld Anner 12 november1928 12juni 1929 1933 14 De familie Goslar wordt opgepakt en naar Wester- bork gebracht De familie Frank wordt ontdekt, opge pakt en via Wester- bork naar Auschwitz- Birkenau gebracht 6 juli 1942 20juni 1943 augustus 1944 scholen had gezeten in het kan toor van haar vader, het later be roemd geworden achterhuis. Dat verhaal kwam tot haar in het Noord-Duitse concentratie kamp Bergen-Belsen, waar beide meisjes terechtkwamen zonder dat van elkaar te weten. Die drie onverwachte en laatste ontmoe tingen waren volledig op gehoor omdat een hoog, met stro bedekt hek oogcontact onmogelijk maakte. ,,Ik had gehoord dat er Nederlandse vrouwen naast ons zaten en wilde dolgraag weer eens Nederlands horen. Ik ben in het donker naar dat hek gelopen en heb geroepen. Ik moest wel oppassen voor de schijnwerpers, want ik mocht daar niet zijn.'' De Nederlandse vrouw aan de andere kant die haar roep beant woordde, bleek een bekende: me vrouw Van Pels, de vrouw van een werknemer van Otto Frank. Ook zij zaten ondergedoken in het achterhuis. Zodra Van Pels in de gaten had dat ze met Hanne sprak, vertelde ze dat Anne ook in het kamp verbleef. Net als haar zus Margot, die te ziek was om nog te lopen. ,,Zij heeft Anne toen gehaald en zo hebben we kunnen praten met elkaar. Ik herinner me prikkeldraad bij dat hek, dat on der stroom stond. Eerst hebben we gehuild, daarna spraken we over de familie. Ik vertelde dat mijn moeder er niet meer was en dat mijn vader zo ziek was, zij sprak over haar onderduiktijd, over hoe erg ze ons daar had ge mist en zij vertelde ook dat ze ge hoord had dat er Joden vergast werden in concentratiekampen. Dat was nieuw voor mij.'' Goslar, die in Bergen-Belsen toiletten schoonmaakte, wist dat Anne in een deel zat waar het nog slechter was. ,,Anne vertelde dat ze kaal was geschoren. Ik schrok daarvan, ik zag haar nog voor me met dat mooie, dikke haar. Wij mochten ons haar en onze kleren houden en hadden net iets meer eten. Anne vertelde dat ze zo'n honger had. Ik heb voor haar een klein pakje gemaakt met ge droogde pruimen, wat suiker en een paar stukjes knackebröd. Dat heb ik bij onze tweede ontmoe ting in het donker over het hek gegooid. Maar er zaten daar zoveel vrouwen die allemaal honger hadden, iemand anders heeft het gevonden. Anne was overstuur, ik heb haar beloofd het nog een keer te proberen. Toen is het wel ge lukt. Dat was meteen de laatste keer dat ik haar sprak.'' Buiktyfus Een paar maanden later vond ze met haar zusje Gabi de vrijheid terug toen ze, ernstig ondervoed en lijdend aan buiktyfus ('geluk kig geen vlektyfus, dat had ik niet overleefd'), met andere kampge vangenen in een trein werden achtergelaten in een Duits wei land. ,,De bevrijders kwamen te dichtbij, wij werden op transport gezet naar Theresiënstad, waar we vergast zouden worden. Later hoorden we dat er in dat kamp helemaal geen gaskamer was, toch was dat ons verteld. We za ten dagen in die trein, het was verschrikkelijk. Elke dag stierven er mensen. Toen de Duitsers te zeer in het nauw waren, lieten ze de trein achter. De machinist kreeg de opdracht hem met ons erin op te blazen, maar deed dat niet. Hij is gewoon vertrokken.'' Terwijl Goslar haar herinnerin- gen terughaalt, zit ze pal voor de boekenkast die een hele muur van haar kleine appartement beslaat. Op tientallen van de honderden boekruggen staat de naam Anne Frank. ,,Dat blijft gek; we waren bevriend als twee gewone meisjes en nu kent de hele wereld Anne'', zegt Goslar terwijl ze schuin om hoog kijkt. Tussen al die boeken speuren haar ogen naar een bijzon- Geboorte Hannah Goslar in Berlijn Geboorte Anne Frank in Frankfurt Families Goslar en Frank vluch ten naar Amster dam, waar Han nah en Anne be vriend raken Anne Frank duikt met haar familie onder ZATERDAG 4 SEPTEMBER 2021 GO Boven: Hannah en Anne, onder: Hannah met zusje in het kamp. FOTO'S MIJN BESTE VRIENDIN ANNE FRANK Hannah Goslar, geboren in Ber lijn, verhuist in 1933 met haar ouders naar Amsterdam uit angst voor het nazisme. In 1940, een paar maanden na de bezetting, wordt haar zusje Gabi geboren. Hanna is bevriend met Anne Frank en ook hun ou ders gaan vrienNschappelijk met elkaar om. In 1942 overlijdt Han- na's moeder bij een miskraam, de baby overleeft evenmin. In 1943, als Anne Frank al een jaar is on dergedoken, worden Hannah en Gabi met hun vader en grootou ders opgepakt en naar Wester- bork gestuurd. In dat kamp over lijdt haar opa. De rest van de fa milie wordt in 1944 overgebracht naar Bergen-Belsen. In Bergen-Belsen komt Hannah bij toeval in contact met Anne, die in een slechter deel van het kamp verblijft. Omdat vader Gos lar als hoge ambtenaar voorheen aanzien had in Duitsland, zit de familie van Hannah in het deel met gevangenen dat op de lijst staat om te worden uitgeruild tegen Duitse krijgsgevangenen. Iets dat er nooit van zal komen. Hanna's oma en vader overlijden in Bergen-Belsen. Samen met Gabi overleeft de zwaar zieke Hannah de oorlog. Terug in Am sterdam treffen ze Otto Frank, die al zijn familieleden kwijt is. Otto brengt Hannah en Gabi in december 1945 naar het vlieg tuig dat hen naar Zwitserland brengt. Daar herstellen ze in een sanatorium voordat ze in 1947 emigreren naar het toenmalige Palestina. In Israël wordt Goslar verpleeg ster, ze trouwt en sticht een gezin. Hannah geeft tot op hoge leeftijd lezingen over de holo caust. Haar eigen verhaal staat in meerdere boeken en is nu ver filmd in Mijn beste vriendin Anne Frank. Vanaf woensdag is de film te zien in de bioscoop. De rol van Hannah wordt gespeeld door Josephine Arendsen (16), Aiko Beemsterboer (18) speelt Anne Frank. Andere voorname rollen in de film van regisseur Ben Som- bogaart zijn voor Stefan de Walle (Otto Frank) en Roeland Fern- hout (vader van Hanne). VERVOLG VAN PAGINA 3 Transport naar Westerbork. Boven: het geboortehuis van Anne Frank in Frankfurt. Onder: Anne (l) en Hannah spelend in Amsterdam. Verjaardagsfeestje van Anne (tweede van links), vierde van links is Hannah.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62