Saskia Noort Uiterst rechts ziet het gevaar en is het gevaar Dierenmens Naaktkat: fout van de natuur 'Als ze een haal krijgen, onstaat een open wond 12 je zijn allemaal terecht diep geschokt over de machtsover name door de taliban in Afghanistan en over wat dit bete kent voor de vrouwen en meisjes daar. Afschuwelijke verha len bereiken ons. Meisjes die uit de armen van hun moeder gerukt worden, niet meer naar school of naar hun werk mo gen, angstige burgers die hun baby's meegeven aan Amerikaanse soldaten, mensen die hun leven wagen en alles opgeven om hun dochters een beter, veiliger bestaan te geven. Barbaars noemen we de taliban, de haatbaarden die in naam van Allah vrouwen als broed- en seksobject gebruiken. Vooral de uiterst rechtsen onder ons, de Trump-Wilders-Baudet-adepten, zien in iedere moslim een talibanstrijder en dus een bedreiging. Vandaar dat ze zich met hand en tand verzetten tegen de opvang van Afghaanse vluchte lingen hier, middels vuurwerk gooien en racistische leuzen scanderen aan de poort van het opvangcentrum. Ondertussen wordt ons feministen door precies dit politieke spectrum verweten dat wij ons niet bekommeren om onze gesluierde zusters. Op de een of andere manier eindigt deze discussie altijd met het verwijt dat femi nistes de schuld hebben aan de oorlog in Afghanistan, het oprukken van de islam in Nederland en eigenlijk al met al aan de hele vluchtelingenproble matiek. De vraag is of vrouwenrechten en het zelfbeschikkingsrecht beter af zijn in handen van rechts-populistische leiders. Of eigenlijk is dit geen vraag, maar een weet, sinds de Republikeinen in de Amerikaanse staat Texas het afgelopen week mogelijk maakten een klacht in te dienen tegen abortusklinieken die de ingreep uitvoeren bij ongewenste zwangerschap pen ouder dan zes weken, of tegen iemand die hieraan meewerkt, op straffe van een boete van 10.000 dollar. Nu weten de meeste vrouwen na zes weken nog niet dat ze zwanger zijn, dus deze nieuwe wet maakt naar schatting 85 van de abortussen on mogelijk. Er wordt geen uitzondering voor ver krachting gemaakt, rijkere vrouwen kunnen naar een andere staat waar het wel mag afreizen, maar de arme vrouw is de sjaak. Zij moet het kind ba ren, zonder recht op zwangerschapsverlof, zonder kraamhulp, of een abor tus ondergaan met het risico dat zij en haar helpers 10.000 dollar aan de klikspaan moeten betalen. Leg me uit wat hier 'pro-life' aan is. Wat wel mogelijk wordt is dat de man die een vrouw zwanger maakt, ver volgens aandringt op een abortus, daarna de kliklijn belt en 10.000 dollar opstrijkt. In de staat South Carolina is abortus helemaal verboden, tenzij het om zwangerschap na verkrachting of incest gaat, of het leven van de moeder in gevaar is. In conservatieve staten zijn inmiddels ruim negentig maatregelen genomen die abortus verder moeten inperken. Overigens ging tegelijk met de invoering van deze abortuspolitie de wet van kracht dat ie dereen ongetraind en ongedocumenteerd een wapen mag dragen. We mo gen dan Afghanistan bestempelen als het nieuwe Gilead, maar vrouwen rechten zijn, evenals lgbtqia+-rechten, met het oprukken van rechts-popu- listische dictators wereldwijd in gevaar. Boeit dit verder iemand echt een biet? Welnee. Volgend jaar lekker voet ballen in Qatar, waar slaven de stadions bouwen, vrouwen hun leven lang voor alles toestemming nodig hebben van een man, en homoseksualiteit verboden is. Denk niet dat daar een regenboogvlag het stadion in komt. Op een dag dat iedereen vakantie lijkt te hebben be halve ik, bezoek ik Baltha zar. Dit Nijmeegse katten- café bestaat vier jaar, bin nen zitten opmerkelijk veel vrouwen. Als ik een stoel naar achteren trek om op te gaan zitten, springt de grijze Wolfje erop. Na tuurlijk, zo zijn katten. Wolfje zegt met haar licht arrogante grijze ogen 'pak maar een andere stoel'. Ze laat zich wel aaien. Haar vacht voelt als een soepele leren jas die te lang op de verwarming heeft gelegen. Wolfje is een kruising tussen een naakt- kat en een Britse korthaar, dat maakt haar een hybride Sphynx. Hier en daar heeft ze een plukje haar. Op tafel liggen de huis regels. Op 1: 'Het is niet de bedoeling de katten op te pakken'. Het was niet in me opgekomen, katten zijn in deze kroeg overduidelijk de baas. Tegen het kozijn is een krabpaal gespijkerd, onder het plafond hangt een touwbrug. Wie naar het toilet gaat, ziet rechts als eerste de kattenbak. Wolfje springt van haar stoel als mijn cappuccino arriveert. Engelssprekende studenten maken kiekjes van haar met hun telefoon. Met haar felle kijkers is ze de meest fotogenieke be woner van het café. Zes katten wonen hier permanent, vertelt eigena res Sanne Versteeg. De 4-jarige Wolfje is de opvol ger van naaktkat Coco, die zich zo zeer hechtte aan een van de menselijke me dewerkers dat ze eenken nig werd en dus maar bij WOLFJE die medewerker introk. Vanwege het zachte karak ter wilde Versteeg op nieuw een Sphynx. In een café als dit heb je tijd om na te denken over de dingen. Zoals: hoe komt een naaktkat naakt? Door een foutje in het dna, zo blijkt. In Canada kwam ooit per ongeluk een kat zonder haar ter wereld. De eigenaar vond het mooi en ging ermee fokken. Zo ont stond het ras Sphynx. ,,Ei- genlijk is het zielig'', zegt dierenarts Martin Arens. ,,Deze katten hebben geen vacht die ze beschermt te gen kou of vechtpartijen. Als ze een haal krijgen van een andere kat, ontstaat meteen een open wond." Naaktkatten hebben evenmin snorharen die ze helpen in het donker hun weg te zoeken. Wat de die renarts betreft, moet het fokken van de Sphynx zo snel mogelijk verboden worden. Sinds 2019 mag de subsoort en designerkat Bambino Sphynx - met heel korte pootjes - al niet meer gefokt worden in Ne derland. Naaktkatten heb ben volgens de dokter te veel afwijkingen om volle dig kat te kunnen zijn. Het feit dat mensen iets mooi vinden, mag geen reden zijn om gehandicapte kat ten te kweken. Wolfje is geen raszuivere Sphynx, dat maakt haar iets minder zielig, vindt de die renarts. Bovendien komt ze zelden buiten, waardoor haar huid niet kan ver branden en ze weinig te duchten heeft van vijan den met scherpe nagels. En als je, zoals Sanne van het kattencafé, nu eenmaal een naaktkat hebt? ,,Dan moet je er zo goed mogelijk voor zorgen.'' Aan de baas zal het niet liggen. Wolfje heeft alle aandacht. Omdat de kat een lagere lichaams temperatuur heeft dan de andere cafépoezen en daar door meer energie ver bruikt, krijgt ze een extra portie brokken per dag. Als Wolfje geluidjes maakt - aan de lopende band - weet Sanne meestal wat ze bedoelt en kletst ze terug. Tijdens de lockdown wis selden de cafémedewer kers elkaar af om te zorgen dat Wolfje en haar soortge noten niet vereenzaamden. ,,Ze zijn gewend aan men sen om zich heen'', aldus Sanne. 's Ochtends zijn de kat ten het meest actief, 's middags soezen ze veelal op de kussens in de ven sterbank. Inmiddels is het bijna sluitingstijd en speelt Wolfje als enige nog met een vlieg. Bestaan er ook blote va rianten van andere huis dieren? ,,Ja'', zegt dieren arts Martin Arens. ,,Zo heb je de Mexicaanse naakthond, met alleen plukjes haar op kop en po ten.'' In een laboratorium ontstond in de jaren 70 de naaktcavia, die je moet in smeren met uierzalf om de huid elastisch te houden. Net als de naaktkat zijn ze bijzonder vatbaar voor huidschimmels. Het is overbodig de dierenarts te vragen wat hij van deze door de mens gecreëerde soorten vindt. Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 2021 GO Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. Last van stress? Aai een kat! Tijdens het strelen komen endorfine en oxy- tocine vrij, die hormonen verlagen spanning en ge ven een fijn gevoel. Niet zo gek dus dat elke stad in Nederland onderhand een kattencafé heeft. Je gaat erheen voor een kopje koffie en een beetje gelukzaligheid. Soort: Hybride Sphynx Woonplaats: Nijmegen Bijzonderheid: is naakt Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep. ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60