5 dagen Veluwe 'Puinruimer' Remkes pleit al jaren voor een minderheidskabinet 5 99; 89.- twee weken in Wijk aan Zee. „Misschien steek ik mijn kop in het zand, maar we hebben hier heel bewust een huis gekocht. We woonden in Amsterdam, vlak bij Schiphol en met veel ver keer. Zou het hier dan slechter zijn? De stress van de stad is ook schadelijk voor je gezondheid. Ik ruik hier de frisse zeewind.'' Op hetzelfde schoolplein staat Jim de Pagter, de zoon van Jan eerder uit dit verhaal. Jim werkt bij Tata, net zoals duizenden an dere mensen in de regio, en is al die rapporten zat. ,,De uitstoot is al 65 procent minder dan vroeger en dat heeft 100 miljoen gekost. Echt, mensen moeten stoppen met zeuren.'' Hij wijst ook op een ander argument dat sterk leeft in het dorp: „Iedereen eet hier van Tata. Als dat bedrijf dicht moet, zijn er duizenden mensen werk loos. Veel protesten komen van mensen die nieuw zijn hier. Die Als je hier niet wilt wonen, dan ga je toch weg? En anders houd je je kanis komen hier wonen en gaan dan tegen de fabriek protesteren.'' Hij bedoelt er mensen mee zo als Sanne Walvisch. Zij kwam met haar man en twee jonge kin deren zeven jaar geleden vanuit Haarlem naar Wijk aan Zee. Nu is Walvisch secretaris van de stich ting FrisseWind.nu, die de drij vende kracht is achter twaalf honderd aangiftes tegen Tata Steel. ,,Ik heb slapeloze nachten van dit RIVM-rapport. Het stelt heel duidelijk: we lopen hier een risico en onze kinderen voorop'', zegt Walvisch. Ze kent de kritiek dat de protesten van 'nieuwko mers' zijn. „Sommige mensen die hier al lang wonen zijn met de vervuiling opgegroeid en zijn het gewoon gaan vinden. Ze ste ken hun kop in het zand.'' Het protest wordt ook niet al leen maar gedragen door 'nieuw komers'. ,,Ik woon hier al heel mijn leven. En het was nog nooit zo erg met stof als nu'', zegt Chantal van Wilgenburg op het schoolplein van de basisschool. ,,Dus natuurlijk maak ik me zor gen over de gezondheid van mij en mijn kinderen.'' Haar zoontje springt achterop de fiets, de voet bal gaat voorop in het mandje. ,,Ik weet dat er veel mensen bij Tata werken, maar van mij mag die fa briek gelijk weg.'' 3 dgn Venraydiner 3 dgn Bergen diner 50 www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cPg Heel bezorgd was informateur Mariëtte Hamer deze week toen ze haar opdracht inleverde. Het is niet mogelijk een meerderheids kabinet te vormen. Haar opvolger moet dan maar proberen een min derheidskabinet te vormen. Maar, zo waarschuwde ze: partijen zijn zo onwillig om samen te werken dat het zo maar kan zijn dat er uit eindelijk 'nul onder de streep' overblijft. De beoogde opvolger van Ha mer is voormalig VVD-minister Johan Remkes. VVD-leider Mark Rutte zal hem voordragen als nieuwe informateur. Dinsdag moet de Tweede Kamer tijdens een debat over de formatie-im passe instemmen met die voor dracht, maar het ziet ernaar uit dat er een meerderheid voor is. Dat Rutte zijn hoop op Remkes vestigt, is niet raar. Hamer advi seert dat er gekeken wordt naar een minderheidskabinet be staande uit een combinatie van VVD, CDA en D66 (in welke vorm dan ook). En dat is geen sinecure. VVD en CDA hebben tegen Ha mer gezegd wel te voelen voor die combinatie, maar D66 is niet be paald happig. Het is nu aan Remkes om orde te scheppen in de chaos. En daar is de 70-jarige VVD-veteraan ervaren in. Remkes' ministerschap op Bin nenlandse Zaken was weliswaar geen onverdeeld succes, maar tij dens zijn bestuurlijke carrière die volgde ontpopte hij zich tot vol leerd crisismanager. Als commissaris van de koning in Noord-Holland zorgde hij voor rust in het provinciehuis waar een gedeputeerde werd veroordeeld voor fraude en de onderlinge ver houdingen verziekt waren. In 2019 moest hij orde op zaken stellen in Den Haag als interim-burgemees ter en sinds april is hij aan het puinruimen als gouverneur in Limburg. Opvallend: nadat het Limburgse provinciebestuur uiteenspatte en partijen niet meer wilden samen werken, geeft Remkes daar nu lei ding aan een zogeheten 'extrapar lementair' provinciebestuur. De bestuurders hebben een eigen programma en kunnen niet bij voorbaat rekenen op steun van de Provinciale Staten. Remkes en zijn gedeputeerden werken er zoals straks een minderheidskabinet moet werken: telkens op zoek naar steun van een Kamermeerderheid. Remkes is al jaren pleitbezorger voor dergelijke lossere manieren van besturen. Niet alles dichttim meren met een regeerakkoord om je van meerderheden te vergewis- sen. Vooral niet bang zijn voor een minderheidskabinet. In 2018 was hij voorzitter van een staatscommissie die voorstel len deed om ons parlementair stelsel te moderniseren. ,,We moe ten minder verkrampt omgaan met het idee van een minder heidskabinet'', zei Remkes des tijds bij de presentatie van het eindrapport. Hij wees erop dat ten onrechte wordt gedacht dat zo'n kabinet instabiel is. Maar in bij voorbeeld Denemarken hebben ze er goede ervaringen mee. a Bij een minderheids kabinet komt de controlerende rol van parlement beter uit de verf, zegt Remkes Het voordeel van een minder heidskabinet is volgens Remkes dat 'de controlerende rol van het parlement beter uit de verf komt, de verhouding tussen regering en parlement dualistischer wordt en er meer mogelijkheden zijn voor zowel regering- als gedoogpartijen om zich te profileren'. Laten dat nu net allemaal ingrediënten zijn van de door alle Haagse partijen be pleite 'nieuwe bestuursstijl'. Dat een dergelijk kabinet zelfs succesvol kan zijn, bewees de eer ste liberale premier Cort van der Linden, wiens minderheidskabi net Nederland buiten de Eerste Wereldoorlog hield en ook nog eens grote politieke verschillen wist te overbruggen. Zo werd de jaren voortslepende ruzie beslecht over onderwijsvrijheid en het al gemeen kiesrecht. Torentje Het portret van Van der Linden hangt sinds 2010 prominent in het Torentje. Hij is het voorbeeld van Mark Rutte die zelf tijdens zijn premierschap ook veel ervaring opdeed met minderheidskabinet ten. Eerst met een gedoogrol van de PVV, maar later door allerlei ge legenheidscoalities te sluiten met bijvoorbeeld SGP en GroenLinks. Mark Rutte zei kort na de ver kiezingen nog tegen de eerste in formateur over de optie van een minderheidskabinet: ,,Vind ik niks. Er is een meerderheid in de Tweede Kamer nodig.'' Maar nu dat na vijfenhalve maand forma tieruzie niet mogelijk blijkt, roept hij de hulp in van Remkes om dan maar een zo werkbaar mogelijk minderheidskabinet van de grond te krijgen. Remkes schreef woensdag aan de Limburgse Staten in een brief dat minister Kajsa Ollongren (Bin nenlandse Zaken) al toestemming had gegeven dat hij naast zijn gou verneurschap ook informateur zou worden. In het landsbelang, aldus Ollongren. Hamer moest toen haar opdracht nog formeel inleveren. Maar iedereen in Den Haag is dan ook bang dat als een volgende informateur ook niets bereikt er echt 'nul onder de streep' overblijft. zaterdag 4 september 2021 GO - Jan de Pagter, bewoner Pracht locatie! Midden in de bossen, tussen Hanzesteden Deventer en Zwolle! 4* Fletcher Hotel - Restaurant Epe - Zwolle (8,0) -> 4 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet ~/^vyw^ïw| Gratis parkeren, gebruik wifi en binnenzwembad Aankomsten t/m december. Betaal pas bij aankomst! 4* Hotel Asteria Venray (8,6) 4* Fletcher Hotel Marijke (7,8) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi Jx een 2-gangen diner Bij de Schoorlse Duinen lx een 3-gangen diner Gratis parkeren en wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting VVD-leider Mark Rutte heeft zijn hoop gevestigd op Johan Remkes. Hij moet partijen zover krijgen een minderheidskabinet te accepteren. Remkes lijkt de ideale kandidaat om dat kunstje te flikken. Hans van Soest Den Haag De ervaren rot Johan Remkes, nu gouverneur in Limburg, wordt voorgedragen als nieuwe informateur. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5