4 WIJK AAN ZEE LEVEN NAAST DE FABRIEK Donderdag werd er wéér een alarmerend rapport gepubliceerd over de vervuiling rond Tata Steel. Maar onder de inwoners van Wijk aan Zee zijn de meningen verdeeld. „Misschien steek ik mijn kop in het zand.'' Velen willen in de herfst zon zien De waterdruppels zitten nog aan de witte kozijnen van de woning van Jan de Pagter. Ze zijn net namens Tata Steel langs geweest om de ramen en kozijnen te lappen. ,,Daar kun je voor bellen als het vies is'', vertelt Jan op de stoep voor zijn huis. ,,En het was nu wel weer eens nodig.'' De gepensioneerde De Pagter woont al 'heel lang' in Wijk aan Zee, onder de rook van Tata Steel. De schoorstenen die opdoemen aan het einde van de straat zijn voor hem net zo gewoon als de duinen en de zee even verderop. ,,Die fabriek staat hier al zo lang. Mijn ouders moesten vroeger al de waslijn schoonmaken voor ze de was op hingen. Als je hier niet wilt wonen, dan ga je toch weg? En an ders houd je je kanis.'' Jans buurvrouw Jeannette Fluit- man verhuisde lang geleden naar Wijk aan Zee en kreeg er kinderen. Ze wist van de vervuilende staalfa briek. „Natuurlijk moet Tata Steel zich aan de milieuregels houden. Maar ik verbied mijn kinderen niet om hier in de speeltuin te spelen.'' Ook al moet die wekelijks worden schoongemaakt om het neerdwar- relende stof weg te houden. En zeg niet dat Jeannette niet om gezond heid geeft. Ze staat elke ochtend om half zes op om in zee te gaan zwemmen, weer of geen weer. ,,De zee, het strand, dat is óók Wijk aan Zee.'' Maar toch. Afgelopen winter was de uitstoot uit de fabriek zo fors dat de sneeuw in Wijk aan Zee zwart kleurde. De stapel veront rustende milieurapporten is in middels zo hoog als de schoorste nen van de fabriek. En daar komt het RIVM-rapport van donderdag nog bovenop. De onderzoekers concluderen uit honderden 'veegmonsters' dat de hoeveelheid schadelijke stoffen die neerdalen in de omgeving van Tata Steel (dat vroeger Hoogovens heette) vele tientallen malen ho ger is dan in gebieden verder weg van de fabriek. De onderzoekers concluderen ook dat langdurige blootstelling aan verschillende ge meten stoffen het IQvan kinderen tot 12 jaar negatief kan beïnvloe den. Kinderen kunnen de stof bin nenkrijgen doordat het bij buiten spelen aan hun handen kan blijven plakken. Leidt dat tot paniek bij de ouders op het schoolplein van De Vrijheit, de enige basisschool in het dorp van 2100 inwoners? ,,Nee'', zegt moeder Marleen. Ze woont net Nederlanders durven weer vaker een vakantie te boeken. Tourope rators als TUI en Sunweb merken een grotere vraag naar zonvakan ties in de komende herfstperi- ode. Volgens Sunweb ligt het aantal boekingen voor de periode weer op het niveau van voor de crisis. Ook TUI merkt dat de vraag aantrekt. Hoewel er nu wel weer wat meer beweging zit in de vroegere boekingen, ligt het aantal lastminuteboekingen nog altijd hoog. Dat betekent extra uitdaging voor de planners bij TUI, omdat pas kort van tevoren bekend is hoeveel vakantiegan- gers er zullen afreizen naar bij voorbeeld de Spaanse eilanden of Griekenland. Ook de Neder landse delen van het Caribisch gebied zijn populair. Vanwege de reisbeperkingen is het algehele aanbod beperkt. Claims over Panjshirvallei Defensie klaar met hulp in Haïti Noodweer eist tientallen levens Rusland bouwt nieuwe stad Rusland gaat dichtbij de grens met China een gloednieuwe stad bouwen. De beoogde industriestad krijgt de naam 'Spoetnik', naar 's werelds eerste sa telliet, gebouwd door de Sovjet-Unie, en het Russische coronavac- cin Spoetnik V. De nieuwe stad in Siberië bij Vladivodstok moet een thuis worden voor ongeveer 300.000 mensen. Het plan komt van defensiemi nister Sergej Sjojgoe. zaterdag 4 september 2021 GO 'Iedereen eet hier van Tata Steel' Cyril Rosman Wijk aan Zee Wijk aan Zee ligt pal naast de staalfabrieken. Bewoners reageren verdeeld op de milieurapportages. ,,De zee, het strand, dat is óók Wijk aan Zee.'' foto robin utrecht VAKANTIES WBêèB De vraag naar zonvakanties in najaar groeit. foto corendon AFGHANISTAN Het laatste bolwerk in Afghanistan, de on neembaar geachte Panjshirvallei, zou in handen zijn van de ta liban, beweerden drie bronnen tegen Reu ters gisteravond. De Nationale Verzets- krachten (NRF) weer spreekt dat. Een woordvoerder claimde bij de BBC juist dat de rebellen de taliban hebben teruggedron gen. Hij hekelt de 'pro pagandamachine' van de taliban. AARDBEVING Defensie heeft de mi litaire noodhulpopera tie in Haïti beëindigd. Het marineschip Zr. Ms. Holland verleende twee weken bijstand in het land, dat werd getroffen door een zware aardbeving. NEW YORK Het noodweer dat het noordoosten van de Verenigde Staten heeft geteisterd, heeft in de staten New Jer sey, New York en Pennsylvania aan zeker 44 mensen het leven gekost. De uitlo pers van de orkaan Ida die eerder in de zuidelijke staat Louisi ana aan land was ge komen, leidden er tot uitzonderlijk hevige neerslag, tornado's en overstromingen en modderstromen. SPOETNIK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4