Reflectiemoment en gedenkplek Covid 10 ZEELAND ZEEUWSE LICHTING JONGE KUNSTENAARS De Zeeuwse Lichting bestaat dit jaar uit vijf net afgestudeerde kunstenaars die uit Zeeland afkomstig zijn. Dat leidt tot een uitgewogen presentatie, rustiger en evenwichtiger dan gebruikelijk. Monnikenwerk In onze (woon)kamers hebben beeldschermen schilderijen vervangen als vensters op de wereld. Met dat idee hing Daan Haak een drieluik op aan de wand, met op het middelste scherm een live beeld van een vierde tv met zwart scherm, die even verder buiten beeld staat. Als ik opsta kan ik het beeld beïnvloe den door bijvoorbeeld mijn hand voor de camera te houden. Haak roept vragen op zoals: wat is het verschil tussen een tv-beeld en een kunstwerk? En: kun je als toe schouwer iets veranderen aan de werkelijkheid die het beeld toont? In De dansende kunstkijker bouwt hij daarop voort. Via een strakke routing leidt hij je naar een stoel voor een monitor in een kistje. Er hangt een camera boven je hoofd: je ziet jezelf op de stoel zitten. Ver laat je de ruimte dan zie je een kaartje met vragen over je loop- en kijkgedrag. De slotvraag is: ,,Voelde je je deelnemer of toe schouwer?". van de zaden'. Een eveneens naakte vrouw, het hoofd rood, zit gehurkt, met een citroen in haar mond onder het bladerdak dat licht en donker over haar lijf strooit. Geladen beelden maakt Biemans, die een ander licht wer pen op wie wij mensen zijn en waar we vandaan komen. In het werk van haar zus Jona onderken ik ook een intense relatie met de natuur. In 12 kleine tekeningen en gouaches tovert zij, soms verfijnd, soms expressief, een intieme we reld met wonderlijke vegetatie en mensen die soms in de natuur op gaan, zich er soms tegen afzetten en soms geen idee hebben van wat er om hen heen speelt. Prach tig is de assemblage met de kop van een oude etalagepop, voorzien van een muts van schelpen en een paars fluwelen gewaad. En drei gend een mannenkop, bedekt met een masker van gedroogde zee- wierpitten. Onthullend Marit Adriaanse toont drie ma quettes voor een theatrale installa tie. Die is geïnspireerd door het jeugdboek Diederik uit het blik van Christine Nöstlinger. Adriaanse voert een professor op die geobse deerd is door het creëren van per fect leven. Onthullend is het schoollokaal met op het bord de standaardbrief die de door de pro fessor geproduceerde kinderen aan hun toekomstige ouders sturen. Prachtig en subtiel verbeeldt Adri- aanse een wereld waarin het ver langen naar maakbaarheid en per fectie allesbepalend is. Haar Kleu ren van het landschap is heel anders. Daarin combineert zij liefde voor de natuur met een appèl aan de verbeelding. Toverbal In haar installatie Toverbal ver wijst Puck de Kroon ook naar de al dan niet actieve toeschouwer. Bij binnenkomst zie je in de half ronde wand tegenover de ingang een scheur. Pas later blijkt dat die deel uitmaakt van haar werk. Ik ontdek dat via een tekst op een plexiglas plaat die elders op de vloer staat. Zoals de scheur onder liggende verflagen blootlegt, ver andert de toverbal van kleur als je er op zuigt. Vlakbij de plaat heeft De Kroon een glazen bakje met toverballen op de vloer gezet én een bakje met schilfers van de muur. ,,Met dit werk wordt de herontdekking van de bestaande ruimte tot uitgangspunt geno men". Zij trekt die lijn door naar de opwarmende aarde en wil aan zetten tot actie. Ik vind een deel van de tekst te cryptisch, maar zie haar prikkel tot terugkijken naar wat er aan het 'nu' voorafging in spirerend als prikkel voor een per soonlijke en maatschappelijke heroriëntatie. Geladen beelden En dat is wat Marit Biemans doet in haar foto's. Ingeleid door een mooie poëtische tekst neemt zij je mee naar een wereld waarin mens en dier in elkaar overgaan. Een naakte jongeman zit met armen als vleugels in het gras als 'hoeder Waar het coronavirus van daan komt? Hoe de pan- demie ons tekent? Wan neer het virus definitief ver dwijnt? Het is allemaal onzeker en we hebben het ermee te doen. Hoe red je het als horecaondernemer? Als jongere, verpleegkundige, do cent of nabestaande van een co- vid-slachtoffer? Is het ergste nu geweest? In de Nieuwe Kerk in Middelburg is er zondag 5 septem ber 16 uur een moment van reflec tie. Om ruimte te geven aan ge dachten, om stil te staan en wie- weet-hoe bemoedigd door te gaan Djoszuwa Zwier zal als spoken word artist een bijdrage leveren: ,,Ik ben performer en kan al bijna twee jaar niet voor mensen staan. De tijd heeft mijn ontwikkeling stilgezet, alsof ik onder een steen heb geleefd. Ik spreek uit mijzelf voor wie onwetend zijn over wat ik als jongere voel." Djoszuwa deed eerder mee aan Kunstbende en volgt nu conservatorium. ,,Dat het reflectiemoment in een kerk is, vind ik heel bijzonder. Het is de mooiste plek om zoiets te doen, want als je in een kerk komt, ben je op de een of andere manier al tijd naar iets op zoek." Geld ,,Maandag kwam er iemand langs om me eraan te herinneren dat ik een bijdrage ga leveren", legt Huib Labeur, eigenaar van café Bommel, uit. ,,Ik zeg altijd ja, maar moet nog uitwerken wat ik ga zeggen. An ders kan ik hier beginnen en daar eindigen", gebaart hij. ,,Het irri- teert dat de overheid steeds spreekt over geld. Het belangrijk ste was hoe ik mensen aan het werk en blij kon houden. Zelf vond ik de eerste lockdown van elf weken al erg. We wisten niet dat er een tweede zou komen die véél langer zou duren. We zijn toen be gonnen met afhaal en bezorging, meer om bezig te blijven en gezien te worden, dan voor het geld. Ik heb veel gewandeld en met het oog op mijn mentale welzijn mij zelf regels opgelegd. Ik heb geen nieuws gevolgd en géén perscon ferenties gekeken, maar wel einde loos een mantra opgezegd vanuit het idee dat als je positief doet, je dat ook blijft." Gedenkplek Burgemeester Harald Bergmann opent de bijeenkomst. Naast de er varingsverhalen zal er muziek zijn. Na afloop van het reflectie moment wordt in het Molenwa terpark een gedenkplek in gebruik genomen. Rond een lindeboom, dicht bij de karakteristieke mu ziektent, is een ring van corten- staal aangebracht waarin de tekst is gestanst: 'Gedenkplek - Covid- pandemie'. De mensen die een bij drage aan het reflectiemoment hebben geleverd, kunnen als eer sten een naam of gedachte op een steen schrijven en die aan de voet van de boom achterlaten. Neeltje van Doorn van het stadspastoraat is erg enthousiast over de gedenk- plek. ,,De plek is een vorm van er kenning voor hoe moeilijk de pan- demie het ons maakt, waar je je gedachten kunt laten gaan, wat je zorgen baart op een steen geschre ven achter en misschien wat los kunt laten. Op een plek waar een boom verder opschiet en dichtbij muziek zal klinken als tekenen dat ondanks alles het leven nog leeft." zaterdag 4 september 2021 Geëngageerd verbeelden Nico Out RECENSIE T/m 17/9. De Zeeuwse Lichting 2020. CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Ma. t/m vr. 9.00 - 17.00 uur encle zo. v/d mnd. 13.00 - 17.00 uur. Drie foto's van Marit Biemans. fotos nico out Marit Adriaanse, deel van de installatie Blik - Een zoektocht naar het creëren van leven. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Aanmelding bijwonen reflectie moment: stadspastoraat@nieu- wekerkgemeente.nl Online 5/9 16 uur vrij toegankelijk via: www.kerkdienstgemist.nl Daan Haak, 5 televisies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38