7 Schapenbout. De buurtschap vlakbij Axel, waar Wallie opgroeide en waar hij nu nog steeds woont. Via een bruggetje over de Spuikreek rijden we het plaatsje binnen. Hoewel de term 'plaatsje' misschien wat over dreven is voor het rijtje huizen dat hier midden in de polder ligt.,,Kijk nou zelf', zucht Wallie als hij zijn be- drijfsbus tegenover zijn huis parkeert en met zijn armen gespreid om zich heen kijkt. ,,Dit is Schapenbout. Wat wil een mens nog meer. We houden het allemaal zelf bij'', vertelt hij, doe lend op het enorme grasveld tegen over de bebouwing. ,,We hebben er een bankje neerge zet en een tafel met wat stoelen en daar wordt dankbaar gebruik van ge maakt door fietsers. Een paar weken geleden kwam er een man op een Harley aanrijden, hij vroeg of ze ge bruik mochten maken van het veld voor een picknick. De volgende dag kwamen er vijftig Harley's aantuffen. Ze hadden hier een gezellige middag op het veld en een dag later kwamen ze een fles wijn brengen als be dankje. Zulke dingen, dat kan hier al lemaal nog. Daar doet niemand moeilijk over.'' ,,Ik ben hier opgegroeid en als kind bouwden we hier hutten en scheur den we rond op onze crossbrommer tjes. Je begrijpt dat er hier wel eens wat gebeurde dat niet door de beugel kon. Ik ben blij dat Dumpert in die tijd nog niet bestond. Hetzelfde geldt voor Facebook en alle andere sociale media. Moet ik je nog meer uitleggen of niet?", schatert Wallie. We stappen weer in de bus, terug naar Axel. We rijden over de Kinder dijk en slaan vlak na de watertoren rechtsaf. ,,Nu wil ik je de plek laten zien waar ik regelmatig kom om een rondje te fietsen.'' Het 'rondje', zoals Wallie het noemt, is een behoorlijk understatement, want Wallie is fana tiek fietser. Hij legt jaarlijks zo'n acht- tot tienduizend kilometer af, beklimt bergtoppen tijdens fietsva- Kijk nou zelf. Dit is Schapenbout. Wat wil een mens nog meer? kanties en is mede comitélid van Delta Ride for the Roses. Als hij de bus heeft stilgezet en uitstapt, zegt hij: ,,Kijk, dit is toch een prachtig stuk om door te fietsen. Ik hou van het bos. Het heeft iets mysterieus. Als je hier om een uur of acht 's morgens doorheen fietst, kom je best veel reet jes tegen. En herten. Schitterend.'' Tenslotte wil Wallie ons graag de watertoren laten zien. ,,Die toren is onze trots. In Terneuzen is de water toren afgebroken en dat is nog steeds een bron van kleine pesterijtjes. 'Wij hebben nog wel een watertoren en jullie niet meer.' Als we vroeger, toen de kinderen nog klein waren, terug kwamen van vakantie, zei onze zoon altijd: 'Kijk, we zijn weer thuis', zo dra hij de watertoren zag. Zo'n toren is een herkenningspunt en ik vind het een mooi gebouw.'' Binnenin is een foto-expositie te zien en er staat een enthousiaste vrij- williger klaar om alle vragen van de bezoekers te beantwoorden. Wallie kijkt verlangend naar de trappen. „Zullen we?'', vraagt hij. Het zijn 264 treden en boven heb je een schitte rend uitzicht.'' Alsof het niks is, beklimt hij de trappen en helemaal boven, vlak on der de groen uitgeslagen koperen koepel genieten we van een magni fiek uitzicht. „Prachtig stadje toch? Ja, het is niet zo groot, maar we hebben echt stadsrechten. Zelfs al langer dan Terneuzen die heeft. We noemen Terneuzen ook wel eens Noord Axel", zegt hij luid lachend. ,,Weet je, in Axel heb je alles. Echt alles. Je hebt hier alle winkels die je wilt hebben, een zweefvliegclub, een tennisvereniging, een heel groot golfterrein, mooie kreken om in te vissen en te sporten. Teveel om op te noemen. Bovendien heeft Axel nog echt die 'ons-kent-ons-mentaliteit' en er is een enorme saamhorigheid. Als je de schouders eronder zet, krijg je in Axel alles voor elkaar.'' zaterdag 4 september 2021 Het Szydlowskiplein. De bevrij ding van Axel, het werk van Poolse soldaten, is een onderbelicht stuk geschiedenis dat niet mag worden vergeten, vindt Wallie. De watertoren van Axel, de moeite van een bezoek (en beklim ming) waard. 4. Het Smitsschorregebied M Wallie woont in Schapenbout, het ge hucht waar hij ook is opgegroeid. De Axelaar komt graag in het Smits- schorregebied. -Wallie de Groote 5. Watertoren, Kinderdijk 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35