s? Liever gestrekt been dan grimlach Baasje van bijtende rottweiler mild bestraft Zeeland 2 Van kippenstallen tot 3M, volgens de Vlaamse juriste Isabelle Larmuseau deugen veel vergunningen die in Vlaanderen zijn verleend niet, bijvoorbeeld omdat grensoverschrijdende effecten niet zijn onderzocht of Nederland niet werd geïnformeerd. Nederland zou volgens haar met een beroep op de Belgische grondwet bij wijze van spreken de hele Antwerpse haven plat kunnen laten leggen. PFAS-SCHANDAAL ANTWERPEN Commentaar Het zou beter zijn als het provinciebestuur er meteen met gestrekt been in gaat Twee meisjes, van zeven en acht jaar werden bij de Schelphoek flink toegetakeld door de rottweilerteef Dolly. Ook een 47-jarige moeder werd gebeten. De 73-jarige oma raakte gewond toen ze te hulp wilde snellen maar ten val kwam. Uit onderzoek door gedragsdes kundigen bleek dat het risico op herhaling groot was, waarna de ei genaren de rottweiler hebben laten inslapen. ,,Het moet een bijzonder angstaanjagende gebeurtenis zijn geweest voor de slachtoffertjes", schetste de aanklager. Hij vroeg een deels voorwaardelijke werkstraf. ALMANAK Het hoort een beetje bij het vak van journalist in Zeeland: corri geren wanneer Zeeland op kaar ten een eiland wint of verliest, wanneer iemand Zeelandse schrijft, in plaats van Zeeuwse. Via twitter, mailtjes of appjes wijzen we de rest van de wereld erop hoe het hoort. Soms is het De 60-jarige eigenaresse uit Re- nesse kreeg van de kantonrechter niet de volle laag. ,,U verleende di rect hulp, u zocht contact met de slachtoffers en u lijkt me ook niet het type dat een gevaarlijke hond koopt om stoer mee te doen." Mede Het moet een angstaanjagende gebeurtenis zijn geweest voor de slachtoffertjes omdat de eigenaresse intensief mantelzorg verleent, hield de kan tonrechter het bij een voorwaarde lijke werkstraf van negentig uur. vermoeiend, soms ook leuk. Ze ker, wanneer het nieuws dat een gemaltraiteerde fotojournalist uit Zeeland een schadevergoe ding krijgt. De Brabantse plaats Zeeland, in dit geval. Extra leuk wordt het wanneer je collega's van de journalistenvakbond dan op een blunder kunt wijzen. Infodag blinden en slechtzienden Vincent Bosch gaat solo verder Haar verklaring in de hoorzitting over het 3M-dossier in het Vlaams Parlement deed ook in Zeeland de oren klapperen. De provincie Ant werpen bleek vorig jaar zonder ge degen onderzoek naar milieueffec ten en zonder Nederlandse autori teiten op de hoogte te stellen een eeuwigdurende omgevingsvergun ning aan het chemiebedrijf 3M te hebben verleend. Isabelle Larmu- seau is als specialist op het gebied van omgevingsrecht in Vlaanderen actief als advocaat, docent aan de Katholieke Universiteit Leuven en ze is voorzitter van Vlaamse Ver eniging voor Omgevingsrecht (VVOR). ,,Ik ga u daar een vreselijk antwoord op moeten geven. Ik denk dat voor geen enkel bedrijf in de Antwerpse haven dat consequent gebeurd is. Het staat eenvoudig niet op de radar bij onze overheid. Grensoverschrij dende effecten worden gewoon niet in kaart gebracht. Eind 2019 heeft Vlaanderen wel een wake-up call gekregen. De provincie Noord Brabant had vanwege de stikstof normen een kippenkweker de ver gunning geweigerd. Dat bedrijf kreeg vervolgens een kilometer over de grens in Ravels wel een ver gunning. Noord-Brabant vocht dat aan bij de Vlaamse Raad voor Ver gunningsbetwistingen en kreeg ge lijk. Die oordeelde dat het onder zoek naar de stikstofdepositie in derdaad onzorgvuldig is gebeurd. Ook de effecten in Nederland had den meegerekend moeten wor den." ,,Wat elke Nederlander moet weten is dat volgens artikel 159 van de Bel gische Grondwet een rechter ver plicht is om een onwettige vergun ning buiten toepassing te laten. Het is niet van belang wanneer die ver gunning is verleend. Als de rechter vaststelt dat bij de vergunningver lening bijvoorbeeld regels rond grensoverschrijdende effecten niet zijn gevolgd, moet de rechter de vergunning onwettig verklaren. Als Nederland zou willen, zou het met een beroep op dat artikel de hele Antwerpse haven plat kunnen la ten leggen. Bijvoorbeeld op basis van het ontbreken van een habitat- toets voor de effecten op Europees beschermde natuur in Nederland. ,,Tegen de Vlaamse overheid en 3M werd in mei een opsporingsonder zoek opgestart en in juni een ge rechtelijk onderzoek onder leiding van een onderzoeksrechter. Ook met de aangifte van Robesin blijft het Openbaar Ministerie aan zet. Gelet op de dramatische onderbe- Ik denk dat geen enkel bedrijf in Antwerpen een goede vergunning heeft manning van het Openbaar Minis terie, kan dit onderzoek evenwel ja ren duren. Anders dan in Neder land kun je in België als burger ook zelf daders rechtstreeks voor de strafrechter dagvaarden. Dit lijkt voor Nederlanders dan ook de aan gewezen weg. Bij een rechtstreekse dagvaarding ga je voorbij aan het OM en draag je als slachtoffer zelf de volledige bewijslast van het strafbaar karakter van de feiten, van de geleden schade en van het oor zakelijk verband met de feiten. Deze procedure is aangewezen als een dringende uitspraak van de strafrechter vereist is. Ik kan dit tra ject aan iedereen aanraden. De Bel gische milieustrafrechters zijn erg competent en de uitspraaktermij nen zijn kort." zaterdag 4 september 2021 De toon is nog steeds vriendelijk, maar de inhoud is hard. De provincie wil dat Den Haag het Westerscheldedos- sier serieus oppakt. En dat Vlaanderen, desnoods ge dwongen door minister Barbara Visser, openheid van zaken geeft over lozingen door Vlaamse bedrijven. De Zeeuwse pro vinciebestuurders moeten alles uit de krant lezen, zelfs de inval bij een bedrijf als 3M dat direct moet stoppen met illegale lo zingen. Het provinciebestuur beklaagt zich daarover bij de Vlaamse minister Zuhal Demir. Die wordt vriendelijk verzocht informatie die relevant is met Zeeland te delen. Daar komt nou de uitdruk king diplomatiek vandaan: op een beschaafde manier laten weten dat het je menens is. Bij Visser, een oude bekende van Zeeland, wordt erop aangedrongen de regie te nemen. Zij moet een einde maken aan de bestuurlijke stroperigheid - binnen Nederland én grensoverschrijdend. Eindelijk laat Zeeland een beetje de tanden zien. Noem het een grimlach. Na een zomer vol incidenten is dat rijkelijk laat. Het is ook onvoldoende, blijkt uit het verhaal van omgevings- rechtdeskundige Isabelle Larmuseau hiernaast. Volgens haar deugt er zo weinig van de vergunningen in de Antwerpse haven dat die met juridische procedures kan worden platgelegd. Zee land is aan het escaleren, zoals dat zo mooi heet, maar het mi lieuschandaal escaleert sneller. Het zou beter zijn als het pro vinciebestuur er meteen met gestrekt been in gaat. MIDDELBURG Hoewel de rott weiler die vorig jaar op 2 september bij het Schouwse Serooskerke twee meisjes beet niet meer leeft, moest de eigenaresse zich gisteren verant woorden voor de Middelburgse kantonrechter. -Officier van justitie Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG In Middelburg vindt van daag een informatiedag plaats voor Zeeuwse blinden en slechtzienden. Van 10.00 tot 16.00 uur vinden in Palet presenta ties plaats van onder meer de Oogvereniging Nederland en haar Werk groep Toegankelijkheid Zeeland, de Stichting steun voor Zeeuwse Blin den en Slechtzienden en de Maculavereniging. In Zeeland zijn de afgelo pen jaren vier oogcafés gerealiseerd, in Goes, op Walcheren, op Schou- wen-Duiveland en in Ter- neuzen. Info: 0118 674 205 of 06 2246 9206 THOLEN Het Thoolse raads- en Statenlid Vincent Bosch uit Poortvliet splitst zich per direct af van de PVV Tholen en PVV Zeeland en gaat verder onder de naam Lijst Bosch. Dat heeft hij de gemeente en de provincie gisteren laten weten. De belang rijkste reden is dat hij zich niet langer kan vin den in de koers van de partij. Daarnaast zegt Bosch dat hem 'recent is meegedeeld' dat de PVV op Tholen ophoudt te be staan. ,,Dit besluit is door de landelijke PVV geno men zonder daarin de lo kale fractie te betrekken, noch te kennen." Oostburg Waterwerken kosten tien miljoen Waterschap Schelde- stromen begint half sep tember aan een miljoe- nenklus. Het baggeren van het Uitwateringska naal en de Passageule vanaf Cadzand tot nabij Waterlandkerkje kost zo'n tien miljoen euro. Over 18 kilometer krij gen de watergangen een schoonmaakbeurt om de waterafvoer te verbeteren. Ook wordt 12 kilometer oeverbe scherming vervangen. Om overlast te beper ken werkt men vanaf het water. De bagger wordt gebruikt om zand winput 'de Lieter' na tuurlijk in te richten. Theo Giele Antwerpen Uw verklaring doet in Zeeland de vraag rijzen: zijn er nog meer chemische bedrijven in Antwer pen actief op basis van lichtzin nig verleende vergunningen, waarvan wij in Zeeland niets weten? Je moet wel weten dat er een vergunning is verleend. Wat kun je doen als de beroepstermijn verstreken is? Oud-Statenlid Johan Robesin uit Hoek heeft in België aangifte gedaan van een milieumisdrijf. Heeft een burger nog andere ju ridische wapens? -Isabelle Larmuseau Het probleem blijft: hoe kun je als Nederlander weten dat in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30