ledend O 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV IRIS HOND INTERVIEW^ Pianist Iris Hond speelt vanaf vandaag tien keer het alom geprezen werk van de Italiaanse componist Ludovico Einaudi in het Concertgebouw in Amsterdam. Zijn werk lijkt zo simpel, maar raakt iedereen, zeker ook Hond zelf. Elke keer als ik zijn muziek speel, krijg ik meer respect voor Einaudi Er moet bij de redactie van De Vooravond/ Khalid&Sophie stiekem nog behoorlijk wat ran cune zitten over de manier waarop presentatoren Renze Klamer en Fidan Ekiz zijn afgeserveerd. Anders kan ik niet verklaren dat ze opvolger Khalid Kasem gis teren in zijn tweede uitzending opzadelden met een ui terst knullige Heel Holland bakt-quiz, die bij de kijker slechts één emotie opriep: plaatsvervangende schaamte. Met de drie deelnemers, die duidelijk geen idee hadden waar ze in beland waren? Met André van Duin, die als juryvoorzitter krampachtig interesse moest blijven veinzen? Of toch met Khalid Kasem, wiens ogen verrie den dat het angstzweet als een kolkende rivier van zijn rug af gutste. Wie dacht dat het niet pijnlijker kon wor den dan het interview met Royce de Vries van dinsdag, heeft de uitzending van donderdag duidelijk niet hoe ven of willen kijken. Ik ben jaloers op die mensen. Ik heb getwijfeld of ik deze column zou schrijven, want ik kan de reacties alweer uittekenen. 'Vals kreng, die man is net begonnen, geef hem een kans, hij moet het ook leren' - en dat dan in alle mogelijke varianten. De racismekaart is ook nooit ver weg, want het komt natuurlijk allemaal omdat hij van Marokkaanse afkomst is. Maar ik doe het toch, want ik merkte dat ik boos werd tijdens het kijken naar Khalid Sophie. En niet zomaar een beetje boos, nee, ziedend. Niet op Khalid Kasem, want die moet het inderdaad nog allemaal leren. Van autocue lezen tot luisteren naar het antwoord van zijn gasten en daarna een fat soenlijke vraag formuleren. 'Kun je daar iets over vertel len?' (ik turfde het drie keer in een gesprek) valt niet in die bewuste categorie. Nee, ik ben als kijker ziedend op de mensen bij BNNVara die meenden dat het een goed idee was om hem het gezicht te maken van de 19 uur talkshow op NPO 1. Dat is samen met de latenighttalkshow en het Acht Uur Journaal de meest prestigieuze plek in de program mering, geen snuffelstage om uit te vinden of het vak iets voor je is. Daar moet je iets voor kunnen, klaar voor zijn. Matthijs van Nieuwkerk had in De Gids en Holland Sport bewezen dat hij het kon. Margriet van der Linden legde een soortgelijke weg af. En hoeveel meters hebben J eroen Pauw en Eva Jinek wel niet gemaakt op alle mo gelijke tijdstippen, voor ze op de troon werden gezet? dat een hobbykok niets te zoeken heeft in de keuken van een sterrenrestaurant, hoe lekker hij ook een bief stukje kan bakken. Maar de opvolger van DWDD zou ie dere boerenlul die twee woorden kan uitspreken met een kunnen presenteren? Hou toch op. Het is pure min achting van de kijker. Presenteren is een vak. Maar als zelfs de omroepbazen dat niet (meer) onder kennen, is het publieke bestel ten dode opgeschreven. Quote van de dag Net als bij kinderen moet je eigenlijk niet lachen als ze ffl stout zijn. Maar I can't help A myself. Kaarten voor ABBA Musical over Nijntje mt Jeroen Schmale e kan ze bijna alle maal dromen, de noten die de Itali aanse componist Ludovico Einaudi in zijn loopbaan bij el kaar componeerde. Vandaag begint pianist Iris Hond aan een reeks van tien concerten in de grote zaal van het Koninklijk Con certgebouw in Amsterdam, waarin ze samen met het Brabantse strijkor kest Kamerata Zuid het werk van Ei- naudi speelt. Maar nu komt het: tijdens de uren lange repetities bouwde Hond (34) al 'genietmomenten' in. ,,Zoals top sporters vaak visualiseren wat ze kunnen verwachten, doe ik dat ook al; hoewel het eigenlijk niet voor te stellen is: de zaal, het publiek, het or kest. Tien keer in het Concertgebouw met hetzelfde optreden, volgens mij is dat nog nooit voorgekomen. En ik vraag me af of ik dit ooit nog een keer zal meemaken. Daarom blijf ik me zelf vertellen dat ik ook echt moet genieten, bijvoorbeeld als ik die be roemde trap afloop voor het optre den; dat ik niet vergeet me te realise ren waar ik dan sta.'' Hond speelde het werk van Ei- naudi vaker, zowel in haar laatste tour Home als verscheidene malen in het Concertgebouw. Het is een mooi eerbetoon aan het werk van de com ponist die tien jaar geleden wereld faam vergaarde met zijn minimalisti sche muziek bij de succesfilm Intou- chables, oordeelt Hond. ,,Zijn muziek is simpel qua noten, maar niet qua intensiteit.'' Intiem Een aanvankelijk eenmalig concert met Einaudi's muziek in het Con certgebouw was in een vloek en een zucht uitverkocht, waarop Hond be sloot dat er meer optredens moesten komen: tien concerten in de kleine zaal, mooi intiem, helemaal in de geest van Einaudi. Ook toen waren alle optredens in een mum van tijd uitverkocht. Vanwege de coronabe perkingen week Hond uit naar de grote zaal en nodigde ze Kamerata Ik wist op een gegeven moment gewoon niet meer met wie ik het meeste medelijden moest hebben. Het is voor iedereen zonneklaar dat een voetballer niet meteen begint in de spits van FC Barcelona en - Ruud de Wild reageert via Instagram op zijn vriendin Olcay Gulsen, die er een hekel aan heeft als hij zijn kleding laat slingeren. zaterdag 4 september 2021 GO MUZIEK De kaartver koop voor de hologramcon certen van ABBA in Londen begint dinsdag. Wie het nieuwe album vooruit- bestelt of zich laat registeren kan al vanaf morgen tickets kopen. De con certen zijn vanaf 27 mei. 0 THEATER Nijntje krijgt een nieuwe musical. Het is de vierde keer dat het ko nijntje in een muzikale thea tervoorstelling te zien is. De laatste musical toerde zes jaar geleden door Nederland. De première van Nijntje: de musi cal is 17 oktober. 3 ■o Ik blijf mezelf vertellen dat ik moet genieten' 44 —Iris Hond, pianist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24