23 Jaap van Baar in directie PSV Bar$a ook even van Pjanic af Miedema krijgt versterking WK-KWALIFICATIE NEDERLAND - MONTENEGRO voor. Na de Noorse muur wacht Oranje vanavond een muur uit Montenegro. Het liefst zou Louis van Gaal die slopen met een dynamische 5-3-2-speelwijze. Maar uit tijdgebrek kiest hij daar nu niet 'Heeft alles van een pinchhitter' Twee dagen nadat de bondscoach van Noorwegen zich uitsprak over de Nederlandse voetbalcultuur, be gon de bondscoach van Oranje gis termiddag over de cultuur van Montenegro. ,,Ik verwacht een zelfde soort wedstrijd als afgelopen woensdag'', zei Louis van Gaal. ,,De tegenstander zal weer massaal ver dedigen. Alleen zullen we nu iets meer ruimte krijgen. Montenegro heeft meer creatieve spelers dan de Noren, dat is de cultuur van het oude Joegoslavië. Met slimme, lepe voetballers. We zullen een oplos sing moeten vinden en het beter moeten doen dan in Oslo. Daar wa ren we zo onzorgvuldig, leden we zo veel balverlies. Voorin kan dat nog, op het middenveld niet. Dan leid je zelf de counter in.'' Nederland - Montenegro is het vijfde duel in de WK-kwalificatie. Na vanavond is de strijd in de poule van Oranje precies halverwege. In het PSV-stadion is sprake van een primeur. Nog nooit stuitte Neder land op het Balkanland, dat sinds 2007 internationale wedstrijden speelt. Voordien kwamen voetbal lers uit het staatje met iets meer in woners (600.000) dan Rotterdam uit voor het Joegoslavisch elftal of voor het samengestelde team van Servië en Montenegro. Tegen die laatste ploeg maakte Arjen Robben op het WK van 2006 nog het enige doelpunt (1-0). Bruggetje De naam van Robben is wel een aardig bruggetje naar het heden. Want over buitenspelers is mo menteel bij Oranje veel te doen. Bij het EK deed bondscoach Frank de Boer het deze zomer bewust zon der. Opvolger Louis van Gaal doet het nu weer mét, maar ook niet met volle overtuiging, zo is duidelijk. ,,Mijn visie heb ik voor het EK al gegeven: 5-3-2 of 5-2-3 is het beste systeem'', herhaalde Van Gaal gis teren. ,,Deze selectie heeft daar de geknipte spelers voor. Het is so wieso een systeem dat ik zeer heb leren waarderen. Je kunt er heel dy namisch mee aanvallen en net als in 4-3-3 heb je alle driehoekjes die je wilt. Alleen, ik kan het niet in twee dagen inslijpen. In 2014 hadden we zes weken rond het WK. Dan heb j e tijd om écht in het brein van spelers door te dringen. We houden het nu op 4-3-3, maar dat ik het nog eens met de spelers ga bespreken is dui delijk.'' In de basisploeg zullen vanavond een paar wisselingen zijn. De bondscoach deed eerst of hij niks wilde prijsgeven, maar deed dat vervolgens toch. Denzel Dumfries krijgt bijvoorbeeld zijn kans in de basis ten koste van Jurriën Timber. De jonge Ajacied had in Oslo als rechtsback geen vloeiende samen werking met Steven Berghuis, die wél zijn plek behoudt. Middenin een moeilijke periode voor Berghuis, die in Oslo ook nog werd uitgefloten, stak de bonds coach hem gisteren een hart onder de riem. ,,Ik heb met Berghuis ge sproken, aangegeven wat-ie beter kan doen. Maar ook de manier waarop Timber de rechtsbackposi tie invulde, hielp hem niet. Dus krijgt Berghuis tegen Montenegro weer de kans. Hij blijft voor mij de best beschikbare rechtsbuiten in Nederland en ook internationaal. En Dumfries kunnen jullie ook in vullen.'' Met een knipoog: ,,Oeps, zeg ik toch te veel.'' Twee andere wijzigingen zijn niet op sportieve gronden. Daley Blind, linksback tegen de Noren, is vanavond geschorst. En Virgil van Dijk krijgt naar verwachting rust in het schema van drie interlands in zeven dagen. Het centrale verdedi gingsduo bestaat dan uit Stefan de Vrij en Matthijs de Ligt, die weer beschikbaar is na een schorsing. Waar Oranje op voorbereid moet zijn, is de productiviteit van Mon tenegro uit corners en vrije trap pen. Van hun laatste vijf goals in de WK-kwalificatie kwamen er vier uit zo'n standaardsituatie voort. Ter voorbereiding liet Van Gaal zijn spelers 'droogtrainen' op dode spel- GROEPG Programma Oranje 1 Stand momenten. Wat dat is? Geamu seerd: „Droogtrainen, dat is binnen. Dan regent het niet. Wij hebben in het hotel een grote zaal waar 25 stoelen op anderhalve meter staan. De spelers halen al die stoelen weg en dan bootsen we de opstelling van de spelhervattingen na. Zonder bal.'' Tegen Noorwegen incasseerde Oranje de 1-0 uit een corner. Van Gaal: ,,Als je kijkt naar de lengtes, dan was de gemiddelde lengte bij de Noren hoger dan bij Nederland. Al met al vond ik het dan nog goed verlopen. De 1-0 was een grote per soonlijke fout. Dat weet Cody Gakpo en dat overkomt hem in zijn verdere carrière nooit meer zo.'' WEGHORST zaterdag 4 september 2021 VOETBAL PSV heeft Jaap van Baar benoemd tot fi nancieel directeur. De Eindhovense club heeft daarmee de directie weer op orde nadat eerder in de week bekend werd dat Peter Fossen om privé- redenen afscheid neemt bij de club waarvoor hij 27 jaar diverse functies vervulde. Van Baar completeert de vierkoppige directie die verder bestaat uit Toon Gerbrands (algemeen di recteur), John de Jong (di recteur voetbalzaken) en Frans Janssen (commerci eel directeur). VOETBAL FC Barcelona leent middenvelder Mira- lem Pjanic (foto) voor één seizoen uit aan het Turkse Besiktas. Dat meldt de Ca talaanse club van coach Ronald Koeman. De 31-ja- rige Bosnische middenvel der speelde sinds vorig jaar in Barcelona, na vier seizoenen bij Juventus. Pjanic kwam tot negentien wedstrijden in de Spaanse competitie en acht in de Champions League, en zou naar verluidt transfervrij mogen vertrekken bij de in geldnood verkerende top club. Tot een transfer kwam het echter niet. VROUWENVOETBAL Arse- nal-voetbalster Vivianne Miedema krijgt aanvallende versterking. De Londense club heeft tweevoudig we reldkampioene Tobin Heath als ploeggenote binnenge haald. De 33-jarige Ameri kaanse speelde liefst 177 interlands waarin ze 35 keer scoorde. Met haar land veroverde ze ook twee olympische titels. Heath komt over van Man chester United waar haar contract afliep. In het ene seizoen waarin ze voor die club uitkwam liep ze hal verwege het seizoen een blessure op. Daarvoor was ze elf keer in de Premier League uitgekomen, waarin ze goed was voor vier tref fers. VANAVONI 20.45 UUR, EINDHOVEN Oranje heeft geen tijd voor omslag Maarten Wijffels Zeist Steven Berghuis (midden) krijgt opnieuw het vertrouwen. foto anp Vandaag 18.00 uur Letland - Noorwegen 20.45 uur Nederland - Montenegro 20.45 uur Gibraltar - Turkije Dinsdag 20.45 uur Nederland - Turkije 20.45 uur Montenegro - Letland 20.45 uur Noorwegen - Gibraltar gespeeld pt (v-t) 1 Turkije 4 8 (12-7) 2 Nederland 4 7 (12-5) 3 Montenegro 4 7 (8-5) 4 Noorwegen 4 7 (5-4) 5 Letland 4 4 (7-8) 6 Gibraltar 4 0 (2-17) ZEIS Ronald Koeman en Frank de Boer zagen in hem geen echte pinchhitter, maar Louis van Gaal dicht Wout Weghorst wel die rol toe in Oranje. Mocht er een plan-B nodig zijn tegen Montenegro, dan komt Weghorst in beeld. ,,Maar wel met de juiste bui tenspelers. In Noorwegen stonden Gakpo en Malen na rust op de flanken, dan is Weghorst inbrengen niet meer im fragë', aldus Louis van Gaal, die ook Matthijs de Ligt als targetman ziet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23