Onbetaalbare en ijzige stilte 18 FORMULE 1 GP VAN ZANDVOORT Na 36 jaar scheurden er gisteren weer Formule 1- auto's over Zandvoort. Een historisch moment, zeker voor de mensen die er in 1985 bij waren en hier nooit meer van durfden te dromen. COLUMN SJOERD MOSSOU Het beste fragment uit Dat ene woord, de docu mentairereeks over Feyenoord op Disney Plus, be treft een ogenschijnlijk suffe vergadering. De intieme kleedkamerscènes, de emoties van de supporters, de worstelingen van Dick Advocaat: ze kunnen allemaal niet tippen aan dit ene frag ment van twee minuten. Hier wordt de tragiek van Feyenoord weergaloos gevangen. Koevermans speelt in de vergadering de rol van uitdager, geflankeerd door technisch directeur Frank Arnesen. Tegenover een zaal vol jeugdtrai ners stelt de directeur één duidelijke hamvraag: wat is eigenlijk de voetbalvisie van Feyenoord? „Zouden jullie dat voor mij in drie zinnen kunnen samenvatten?'' Routinier-jeugdtrainer Cor Adriaanse bromt na een tijdje wel wat woordjes, met de armen bars over elkaar, maar ook hij geeft in de verste verte geen antwoord op de vraag. Hoofd opleidingen Stanley Brard en zijn adjudanten blijven allemaal stil. Ieder een in de zaal staart ver dwaasd naar Koevermans. Het tafereel legt een probleem bloot dat al decennialang bestaat. Fey- enoord heeft cultureel ge zien een overduidelijk en oersterk dna, met zijn Legi oen en de Kuip, met Lee Towers en 'Geen woorden maar daden' en de hele rataplan. Maar gaat het om voetbal - vermoedelijk toch de core business van een voetbalclub - dan verzuip je in een wirwar van losse flodders, clichés en vaagheden. Er zijn meer clubs in Nederland met precies hetzelfde probleem, maar Feyenoord is met enige afstand de grootste. Vrijwel iedere sportieve ople ving in de laatste decennia was vooral toe te schrij ven aan een samenloop van omstandigheden, aan een handvol individuen dat tegen de stroom in tóch opeens een puzzeltje wist te leggen. Maar zo duidelijk als je weet waar Ajax, PSV of AZ in hun voetbaltechnische beleid voor staan, zo diffuus is het al jaren bij Feyenoord. Aan welke eigenschappen herken je precies een Feyenoord- talent? Wat is de filosofie op het gebied van scou ting, speelwijze, innovatie, aankoopbeleid en ta lentontwikkeling? Arnesen is er inmiddels al een tijdje mee bezig die vragen beantwoord te krijgen, zo goed en zo kwaad als het gaat. Trainer Arne Slot probeert daar een vervolg aan te geven in de dagelijkse praktijk, met een selectie die van plakband aan elkaar hangt. Maar als Feyenoord over een tijdje weer wegzakt in de volgende crisis, kan het zomaar zijn dat het roer wéér rigoureus omgaat, doordraaiend in hetzelfde cirkeltje van de laatste veertig jaar. Naar verluidt kreeg Feyenoord zo'n 3 miljoen euro van Disney Plus voor het maken van deze documentairereeks. Maar alleen al de scène van Koevermans is oneindig veel meer waard: het zou de deur moeten openen naar een revolutie. Wie het probleem van Feyenoord ooit heeft ge bagatelliseerd, of niet heeft begrepen, hoeft alleen nog maar naar deze twee ijzige minuten te kijken. Wat is eigenlijk de voetbal visie van Feyenoord? Zege Van Vleuten in tijdrit f tej WK op de baan in gevaar Stipt om half twaalf stuurt Carlos Sainz als eerste zijn Ferrari de ga rage uit, 13.158 dagen nadat Niki Lauda voor McLaren de laatste Grand Prix van Nederland won. Er staan nog lange rijen voor de poor ten van het circuit, maar de wave gaat al over de honderden meters lange tribune langs het rechte stuk. Er zijn oranje capes uitge deeld met een leeuw erop. Als Max Verstappen na een minuut of tien de snelste tijd klokt, galmt het ge juich door de duinen en worden de oranje rookbommen ontstoken. ,,Ik ben van de generatie die dacht dat we hier nooit meer Formule 1 zouden hebben", mijmert Kaf „Maar toen kwam Max en een prins die zei: we gaan het onderzoeken. En daar staan we dan met zijn allen. Ik heb hier in de jaren na het faillisse ment van het circuit in 1987 nog ge werkt. Bomen zagen, vangrails de grond in slaan als we weer niet door Hij zat in de Tarzanbocht, 36 jaar ge leden, met een stel vrienden uit hun Zandvoortse stamkroeg La Bastille. ,,In de ochtend dachten we: waar gaan we eigenlijk zitten? Binnenkant Tarzan? Oké. Alles kon toen nog", zegt Allard Kalf (59), coureur, pitre- porter, oud-medewerker van het cir cuit en dit weekeinde circuitspeaker. Als hij zijn ogen dichtdoet, kan hij het ronkende geluid van de V6 turbomo toren uit 1985 nog horen. ,,Dat kwam ook omdat het rechte stuk twee keer zo lang was als nu. Je hoorde ze al van ver aankomen, vanaf Bosuit, het geluid weerkaatste door de Michelin- brug. Het was ongeëvenaard gaaf." Aan de binnenkant van diezelfde Tarzanbocht nippen de vips op het balkonterras van de hippe Pad dock Club van hun champagne. Een DJ draait loungemuziek die altijd ongeveer hetzelfde klinkt. Formule 1 is nog steeds van de fans, maar de commercie is zeker zo belangrijk. Een ticket toen? Ze ventig gulden. Nu zou de goed koopste plek in de duinen het den. Zaten we in een Ford Escort van Marlboro, terwijl hij van John Player Special was, een ander sigaretten merkDus niemand mocht een foto maken.,,Kijk", wijst Kalf,,Alleen dat tunneltje daar zat op dezelfde plek. Hier stond een huisje, met een grote muur, dat was de paddock. Daar gebeurde alles. Er waren kleed kamertjes met gedeelde douches. Kijk eens wat er nu allemaal staat aan vrachtwagens, motorhomes en hospi tality. Dat was de hoofdklasse ama teurs, nu is het Champions League." In de vroege ochtend staat het al rijendik voor de ingang, uren na de laatste trainingen nog steeds. Zelfs Fi-stem van Nederland Olav Mol rijdt in een geblindeerde auto naar zijn slaapadres vlakbij, an ders komt hij niet aan werken toe door alle selfiejagers. Vanuit de lucht is te zien dat iemand groot #33 op het strand heeft getekend. Iemand anders heeft 'MV' groot op zijn rug getatoeëerd. De Max Mania wordt nog altijd groter. dubbele in euro's hebben gekost. Het is zien en gezien worden. De coureurs van nu zijn filmsterren. Als ze zich op hun elektrische step, wielrenfiets, scooter of zoals Verstappen in een buggy rond het circuit bewegen, wordt er luid ge joeld en pakt iedereen snel de tele foon erbij. Dit moet op Instagram. ,,In 1985 had je een Miss GP-verkie- zing in het vroegere Bouwes Hotel", herinnert Kalf zich. ,,Alles was gezel lig, gemoedelijk. Een week voor de race trof ik Ayrton Senna. We kenden elkaar, hij zei: kom, we gaan even rij- zaterdag 4 september 2021 @sjoerdmossou Op jeugdcomplex Varkenoord zie je direc teur Mark Koevermans semi-nonchalant op een tafel zitten, een mapje paperassen in zijn hand. Achter hem prijkt een powerpoint. In de hoek van de zaal staat een lege flip-over. U raadt het al: er valt een meeslepende stilte. GO WIELRENNEN Annemiek van Vleuten (foto) heeft etappe twee in de Challenge by La Vuelta op haar naam geschreven. Van Vleuten was de beste in de klimtijd- rit van 7,3 ki lometer naar het skistation Estación de Montana de Manzaneda. Ze was 19 se conden snel ler dan klas sementslei- der Marlen Reusser. 'Nu een circuit WIELRENNEN De kans be staat dat de Nederlandse baanselectie, met titelver dedigers Har- rie Lavreysen (foto) en Kir- sten Wild, niet mag deelne men aan de WK in Rou- baix. De UCI eist dat een land tenmin ste eenmaal heeft deelge nomen aan een Nations Cup-wed strijd. Dat deden de ren ners niet. O a 0) rl lini"; /KiyJ Rik Spekenbrink Zandvoort Volgt Lewis Hamilton mor gen Niki Lauda, de laat ste winnaar in Zandvoort, op? FOTO ANP Lauda, in 1985 de laatste winnaar in Zandvoort. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18