'S a <l> \^m IRENE VAN DEN BERG 14 TOPVROUWEN RANGLIJST Corona lijkt een rem te zetten op het benoemen van vrouwen in de top van beursgenoteerde bedrijven. Dit jaar zijn veel minder vrouwelijke bestuurders benoemd dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit de nieuwste Female Board Index. mmm ommige mensen zien mij I als een soort monster'', zei Cora van Nieuwenhuizen. Het leek haar te raken. Begin juli was ik op de koffie bij de toen nog demissionair minister van Infra structuur en Waterstaat. Ze re ageerde op een verhaal dat ik schreef voor zaterdagbijlage Mezza over de boosheid die ik voel als ik het nieuws kijk. Ik noemde haar naam een paar keer in het artikel, en ze vond dat ik daarmee erg op de vrouw speelde. Dat zette me aan het denken. Ik vertelde haar dat mijn boos heid voortkomt uit een gevoel van machteloosheid. Ik vlieg al jaren niet meer, omdat ik me zorgen maak over de opwarming van de aarde, maar helaas maakt dat voor het grote geheel weinig uit. Zij had wél de macht om verandering in gang te zetten, maar hield vast aan vliegveld Lelystad. Het was sympa thiek dat ze me uitnodigde en het leek een open gesprek, dat slechts op één moment wat venijnig werd: toen ik suggereerde dat zij zich wei nig zorgen zou maken over het kli maat. Dat was absoluut niet waar, volgens haar. Zij is ook bezorgd. Al leen wilde ze niet somberen, maar actie ondernemen. Op ha^r verzoek ontwikkelde Shell bijvoorbeeld groene water stof, dat als duurzame brandstof voor vliegtuigen kan dienen. We moeten alleen nog wat geduld heb ben voordat dat op grote schaal kan. Zij kan zich 's avonds recht in de spiegel aankijken, zei ze. Haar spie gelbeeld geloofde in haar groene bedoelingen. Noem me naïef, maar tóch was ik deze week verbaasd toen ik las over haar nieuwe werk als lobbyist voor de Vereniging Energie-Nederland, de branchevereniging van energie bedrijven. Ze gaat de belangen be hartigen van een club die onder meer Shell en BP vertegenwoordigt. Ook het Russische Gazprom is lid, een fossiel bedrijf waarin de Russi sche staat een meerderheidsbelang heeft. Ze kreeg deze week de volle laag in de media. Maar wat had ze dan verwacht? Met dit soort fratsen vraagt ze er bijna om te worden weggezet als immoreel. Want na tuurlijk had ze haar job als demissi onair minister netjes moeten afma ken. En uiteraard riekt dit naar be langenverstrengeling. Het beeld blijft hangen van een minister die wordt gekocht door de energiesec tor om invloed uit te oefenen op de overheid. Hoe leg je dit aan je spie gelbeeld uit, vroeg ik me af. Ik wilde haar niet als monster zien. Daarna las ik dat ze een manier had gevonden om haar geweten te sussen. Ze gaat zich als lobbyist hard maken voor de energietransi- Ze vraagt er bijna om te worden weggezet als immoreel tie. Dus. Van Nieuwenhuizen was jarenlang minister van Infrastruc tuur en Waterstaat, en tijdelijk zelfs van Economische Zaken en Kli maat. Het is totaal ongeloofwaardig dat ze als lobbyist van Shell en Gazprom de omschakeling naar groene energie beter kan stimule ren dan als minister. Daar trapt zelfs het spiegelbeeld van Sywert van Lienden niet in. Je hoort politici wel vaker zeggen dat ze zichzelf nog recht in de spie gel kunnen aankijken. Dat zegt mij weinig; ik vermoed dat het glas hun een opgepoetste versie van zichzelf toont. Met een flexibele moraal kun je immers alles rechtvaardigen wat krom is. Het vergt echter veel meer lef om het monster te aanschouwen dat anderen in je zien. Hal Trust Signify Air France KLM InPost Volgens Female Board Index, de jaarlijkse ranglijst van benoemingen in bestuurskamers en raden van commissarissen, zijn sinds septem ber vorig jaar bij beursgenoteerde ondernemingen 22 nieuwe bestuur ders benoemd, onder wie vijf vrou wen. Omgerekend is nu 'slechts' 13,6 procent van de 214 bestuurders van de 89 beursgenoteerde onderne mingen een vrouw. Vorig jaar was dat 12,4 procent. Toen was sprake van een record in tien jaar. Niet al leen waren er meer benoemingen van vrouwen, ook vertrokken er minder vrouwelijke bestuurders. Vorig jaar leek de opmars niet te stuiten. Als die stijgende lijn was doorgezet, had over vier jaar al 30 procent van de bestuurders van de beursgenoteerde ondernemingen een vrouw. Maar met de nieuwste cijfers is dat doel van 30 procent vrouwen in de top weer ver weg. ,,Als we de lijn nu doortrekken op basis van de nieuwste resultaten, dan bereiken we dat streefgetal op z'n vroegst pas in 2035'', zegt Mijntje Lückerath (59) enigszins beduusd. Ze is onderzoekster en samensteller van de Female Board Index. Volgens de index, die dit jaar voor de dertiende keer verschijnt, zijn nu van de 214 bestuurders bij 89 beurs genoteerde ondernemingen er 29 vrouw. Vorig jaar waren dat er 28 van de 225 bestuurders bij toen nog 94 beursbedrijven - inmiddels zijn verschillende bedrijven uit de lijst verdwenen als gevolg van overna mes of doordat ze geen notering meer hebben aan de AEX. ,,Je ziet dat een aantal grote beurs- bedrijven vooroploopt en zich echt hard maakt hiervoor. De groep die erna volgt, lijkt zich er minder voor te interesseren", aldus Lückerath. Volgens het overzicht is nu bij zestien beursondernemingen zeker 33 procent van de bestuurders en ze ker 33 procent van de commissaris sen vrouw. Daar staat tegenover dat 65 beursgenoteerde bedrijven geen vrouwelijke bestuurder (meer) heb ben, 73 procent van het totaal. Bij die 65 bedrijven zijn sinds septem ber vorig jaar wel veertien manne lijke bestuurders benoemd. Dat is onder andere gebeurd bij Heineken, ASMI, Just Eat en Unibail. 'Niet van deze tijd' Dat er nog altijd bedrijven zijn die geen enkele vrouw in de raad van bestuur en of de raad van commis sarissen hebben, vindt minister In- grid van Engelshoven niet 'van deze tijd'. Ook zegt ze: ,,Het is fijn om te zien dat er bij een deel van de be drijven positieve ontwikkelingen te zien zijn. Zij nemen verantwoorde lijkheid om topposities meer divers te maken, maar er is en blijft ruimte voor verbetering.'' Ondernemersorganisatie VNO- NCW vindt het zorgwekkend dat de groei van vrouwen in de raden van bestuur afvlakt. ,,De ontwikkeling in met name de raden van bestuur gaat langzaam. Dat baart wel zor gen", zegt woordvoerder Edwin van Scherrenburg van de grootste club van werkgevers. Of er een verklaring te geven valt voor de stagnatie? Hoogleraar Lückerath sluit niet uit dat corona van invloed is. Het aantal nieuwe benoemingen is namelijk sinds vo rig jaar september sowieso hard ge daald. Waar er vorig jaar nog 39 nieuwe benoemingen waren, zijn dat er dit jaar 22. ,,Het lijkt erop dat veel bedrijven in coronatijd een pas op de plaats maken. Wellicht vin den zij het in deze onzekere tijden belangrijker het schip drijvende te houden dan om van koers te veran deren. En een nieuwe benoeming leidt vaak tot een koerswijziging.'' Dubbel nadeel Die 'pas op de plaats' pakt bijzonder nadelig uit voor vrouwen: vorig jaar werden elf nieuwe vrouwelijke be stuurders benoemd (op een totaal van 39), nu zijn dat er slechts vijf (op een totaal van 22). ,,Vrouwen lij ken dubbel nadeel te hebben: er zijn sowieso minder benoemingen en mogelijk zijn bedrijven terughou dend om een vrouw te benoemen, omdat zij die benoeming toch als af wijking van de norm zien, en dus als een risico, en daarom toch liever gaan voor de weg die ze kennen: een mannelijke bestuurder." Ook in de financiële crisis van 2008 werden aanzienlijk minder vrouwelijke bestuurders benoemd, weet Lückerath. Volgens haar is het 'ronduit onzin' dat het benoemen van vrouwen extra onzekerheden meebrengt. Ze wijst op onderzoe ken die laten zien dat teams waar van de samenstelling divers is, be tere beslissingen nemen. Dat zou volgens haar juist in een crisistijd zeer welkom moeten zijn. Ook haalt ze een eerder onder zoek aan dat het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) liet uitvoeren. Daaruit bleek dat het fonds de fi nanciële crisis niet zag aankomen doordat de organisatie te homogeen was. ,,Er werken bij het IMF hyper intelligente mensen die allemaal aan dezelfde universiteit gestudeerd hebben, hetzelfde denken en zich hetzelfde gedragen. Zelf sprak het IMF van intellectuele bijziendheid'', vult Lückerath aan. Lückerath, die zich altijd tegen een vrouwenquotum heeft uitge sproken, sluit niet uit dat naast de coronacrisis ook het voorstel voor een quotum nog een duit in het zakje doet bij het afvlakken van het aantal nieuwe vrouwelijke benoe mingen. Volgens het 'ingroeiquo- tum' - dat waarschijnlijk begin vol gend jaar van kracht wordt - moet @ivandenberg Alleen haar gelooft haar Reageren? economie@ad.nl Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O zaterdag 4 september 2021 GO Investerings fonds doet grote overname Lampenfabrikant kondigt nieuwe productlijn aan Vliegmaatschap pij vreest voor traag herstel Beleggers niet gerust op komende cijfers pakketopslag- bedrijf o Natasja de Groot Tilburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14