II 'Brandweerassistent is voor Zeeland nog stap te ver' SCHOUWEN-DUIVELAND 5 POLITIEK ROBBERT LIEVENSE GAAT VOOR NIEUWE RAADSPERIODE Geprezen om zijn niet aflatende inzet en verguisd voor de (te) dikke vinger in de pap. Al bijna de helft van zijn leven raadslid, maar Robbert Lievense (38) weet van geen ophouden. De Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) campagnekara vaan raast al op volle toeren door de regio voor de verkiezingen in maart. Huidig fractievoorzitter Robbert Lievense reist andermaal mee op die trein. Als blaag van zestien stond hij aan de wieg van de lokale partij, geboren uit onvrede over de vroege sluitingstijden van de ho reca in Renesse. ,,Bij de VVD kre gen we geen gehoor, dus besloten we het dan zelf maar te doen." Aanvoerder Leefbaar stormde in 2002 met een overtuigende verkiezingswinst de gemeenteraad binnen. Meedoen aan het college zat er toen nog niet in, omdat de gevestigde orde de rijen tactisch gesloten hield. Na de verkiezingen van 2010 dwong LSD wél een plek af in het dagelijks be stuur, om dat roer tot op heden niet meer uit handen te geven. Lievense maakte in 2005 als 21-ja- rige zijn entree in de raad. Inmid dels profileert hij zich als onbe twist aanvoerder van het eilande- lijk bestuur, voor én achter de schermen. Die positie maakt hem belangrijk. Een voorstel maakt meer kans, of een probleem is sneller opgelost, wanneer je Lie- vense gelijk mee hebt. ,,Er valt met mij altijd te praten", zegt hij daar zelf over. ,,Je bent pas democratisch bezig als je er in slaagt ook de minderheid in de raad voor een voorstel te winnen. Als je vindt dat ik me te veel in de discussie meng, heb je niet in de spiegel gekeken. Want blijkbaar doe je dat dan zelf te weinig. Ik heb een heel groot netwerk opge bouwd en altijd heel veel wijze mensen om me heen gehad, waar ik veel van leer. Zowel van links als rechts." Dat immense bolwerk is wat zijn tegenstanders tegen de borst stuit. Leefbaar sleepte bij de laatste Je bent pas democratisch bezig als je er in slaagt ook de minderheid in de raad voor een voorstel te winnen verkiezingen zes zetels in de wacht en wipte de VVD uit het college. In 2019 haalde Lievense Laurence Haack binnenboord, die zich binnen de VVD onvoldoende gesteund voelde en op persoon lijke titel verder ging in de raad. En in mei kondigde ook (ex-Groen Links) raadslid Jet van Gent van Hart voor Schouwen-Duiveland haar verloving met LSD aan. Dat maakt het machtsblok van de hui dige coalitie met 17 van de 23 zetels vrijwel onneembaar. Bewuste strategie De kritiek dat Lievense met zijn werkwijze de boel naar believen dichttimmert, neemt hij voor lief. ,,Wij zijn gewoon steeds meer die brede volkspartij aan het worden." Een bewuste strategie, geeft hij aan. ,,Zo is er altijd wel een meer- derheid voor onze voorstellen te vinden. Is het niet op rechts, dan wel op links." Even heeft Lievense getwijfeld of hij nog trek had in nog een peri ode als raadslid. Maar de energie is weer helemaal terug, dus raast hij in volle vaart door. Om zijn grote ambitie, de stads- en dorpsver nieuwingsplannen, op het hele front tot uitvoering te zien komen. Daar is, mede door ingrijpen van de coalitieleider, in totaal 35 mil joen euro voor gereserveerd. ,,Heel veel geld dus. De verkiezingen zijn een mooi moment om even de thermometer in de samenleving te stoppen of de inwoners dat nog wel willen." Marcel Modde Zierikzee In Noord-Holland doen ze het al, dus waarom hier dan ook niet, wilde coalitieleider Robbert Lie- vense (LSD) van de Veiligheidsre gio Zeeland (VRZ) weten. De brandweerposten Groet, Schoorl, Bergen, Limmen en Dirkshorn kampen net als verschillende dor- pen op Schouwen-Duiveland met een tekort aan vrijwilligers. Vooral overdag is het lastig voldoende mensen op te trommelen. Veel werken er buiten de regio. Een brandweerassistent kan dat gat prima opvullen, zien ze in de noordelijke kustdorpen. In juli slaagde een groep van 21 voor hun examen. Opleiding Duurt de opleiding van een volle dig inzetbare brandweervrijwilli- ger minimaal twee jaar, de assis tent is na zes maanden al klaar. Daarna mag hij of zij bevoegd de aanvoer van het bluswater verzor gen, buiten-, schoorsteen- en voertuigbranden helpen blussen en een extra handje toesteken bij ongevallen in ondiep water. Dreischor is één van de Schouwse dorpsposten waar flink moet worden gepuzzeld om de pa raatheid 24 uur per dag te garanderen. Ploeg leider Dominic van de Velde volgt de aanpak in Noord-Holland met belangstelling, maar is het met de VRZ eens dat het voor Zeeland nu nog net een stap te ver is. ,,In Noord-Holland zijn enorm veel beroepskorpsen, verspreid over de provincie. Die kunnen no dige backup geven. Ik denk zeker dat een assistent toegevoegde waarde heeft, maar laten we hier eerst de basis op orde zien te krij gen: stoppen met vrijwilligers en zoek het in parttimers." Die bena ming doet volgens Van de Velde, zelf ook beroeps op de Maasvlakte, meer recht aan het werk. „Het gaat ook om een stukje mindset." Aan de inzet van een assistent kleeft volgens hem het gevaar dat die man of vrouw geneigd is meer te doen dan wat Stel dat er iemand knel komt te zitten. Blijf je dan staan kijken omdat je niet mag helpen? zou mogen. ,,Eerst moet je de risi co's goed in beeld brengen en de taken duidelijk borgen." Twijfel Daar zit ook bij het VVD-raadslid en veiligheidscoördinator Bruno van der Hoek de twijfel of dit wel de juiste oplossing is voor het vrij- willigerstekort. ,,In de praktijk speel je met vuur. Stel dat de situ atie zich voordoet dat er iemand knel komt te zitten. Blijf je dan staan kijken omdat je niet mag hel pen? Op dat moment heb je het over regelgeving voor aansprake lijkheid en verantwoordelijkheid voor als dat mis gaat. Maar dit biedt zeker perspectief, denk ik, en be slist de moeite waard om daar in ieder geval voor Schouwen-Duive- land eens goed naar te kijken." zaterdag 4 september 2021 'Er valt met mij altijd te praten' Marcel Modde Zierikzee Schouwen-Duiveland heeft er na vier raadsperiodes nog steeds geen genoeg van en loopt zich warm roer. foto katja van noort Robbert Lievense van Leefbaar voor de volgende vier jaar aan het - Robbert Lievense, LSD In Zeeland is vooral behoefte aan 'volwaardige brandweer mensen die een bijdrage kunnen leveren aan de brandweerzorg'. De inzet van korter opgeleide brandweerassistenten is vol gens de veiligheidsregio nu nog niet de oplossing om het tekort aan vrijwilligers aan te vullen. Die optie wordt wel onderzocht. - Bruno van der Hoek, gemeenteraadslid VVD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129