voor evacuatie familie II 9 schaken, vliegeren, kunst en niet-religieuze muziek verboden zijn Ze zullen wraak nemen op mijn broer en zijn kinderen zelfcensuur doen. Alles om maar niet de aandacht van de cultuur- politie te trekken. Want wie regels overtreedt, is vogelvrij. Maar omdat de taliban niet nog eens geïsoleerd willen raken van de rest van de wereld en nog meer omdat ze internationale kredieten nodig hebben om Afghanistan te kunnen besturen wordt naar bui ten toe toch steeds een mildere versie van het regime beleden. ,,We willen een toekomst bouwen en het verleden laten rusten", zei woordvoerder Zabihullah Mujadid pas tegen The New York Times. Hij wordt getipt als de toekomstige minister van Cultuur en Informa tie. Om vervolgens wel te bena drukken: ,,Maar muziek is verbo den in de islam. We hopen de mensen ervan te overtuigen geen muziek te maken zonder dat we ze daarvoor onder druk hoeven te zetten.'' Dat wordt een opgave want met de westerlingen die twintig jaar in het land verbleven is er een hele muziekcultuur opgebloeid en overgenomen door Afghaanse jon- geren. Hiphop kennen ze ook in Kaboel. Net als populaire talenten jachten op de televisie. Sinds de taliban Kaboel hebben ingenomen is het voor muzikanten een nacht- W160 kunstenaars staan op een lijst om met prioriteit te worden bevrijd merrie, meldt een Franse journa list. Artiesten smeken erom te mo gen uitwijken naar Frankrijk of de Verenigde Staten. Ondertussen vernietigen beeldkunstenaars uit voorzorg hun creaties, want er worden huiszoekingen gedaan naar ongewenste kunst. Autoradio Want ook al willen de taliban doen geloven dat het allemaal wel meevalt; muziekscholen zijn ge sloten, de populaire Iraanse pop songs klinken niet meer op de ra dio. In sommige provincies riskeer je te worden doodgeschoten als er muziek uit je autoradio klinkt. So- wieso is alle niet-religieuze mu ziek in de ban gedaan. In Kanda har, de provincie waar Haibatullah Akhundzada zich tegenwoordig ophoudt, werd muziek als eerste verboden. Vrouwenstemmen in welke kunstvorm ook zijn taboe. In verschillende westerse lan den circuleren lijsten van Af ghaanse kunstenaars wier leven wordt bedreigd, 160 daarvan staan op een lijst om met prioriteit te worden geëvacueerd. Vijftig cul turele instellingen in Frankrijk trekken zich het lot van hen aan. uitwijken naar Kaboel waar ze on dergedoken leefde, maar daar is het nu ook gevaarlijk. Ze moeten zo snel mogelijk weg uit Afghanistan. Ik snap dat ze het bij Buitenlandse Zaken nu druk hebben. Maar uit zonderlijke gevallen moeten ze se rieus nemen. Dit is al lange tijd gaande.'' Wanhopig Ahmed is niet de enige die wanho pig op zoek is naar hulp voor zijn fa milie. Ook de Afghaanse tolk Mah- moud* probeert zijn broer en zijn gezin hiernaartoe te krijgen, tot nog toe eveneens zonder succes. ,,Maar ik ben in de ogen van de taliban een landverrader. Ze zullen wraak ne men op mijn broer en kinderen. Ie dereen daar weet dat ik voor de Ne- derlanders werkte.'' Ook zijn broer is ondergedoken. ,,Hij leeft de hele dag binnen en ik heb alleen indirect contact met hem. Het is heel zwaar voor ze nu.'' Volgens Mahmoud heeft Neder land de morele plicht om ook zijn familie daar weg te halen. ,,Ik heb twintig jaar heel hard voor de Ne derlanders gewerkt. Heb met com mando's door de bergen gelopen. Dit is een nachtmerrie voor mij, maar voor heel veel families. Juist door onze samenwerking met de Navo-troepen hebben wij familie leden in gevaar gebracht. Daar moet hulp voor komen.'' Volgens advocaat Michael Ru- perti is het onbestaanbaar dat fami lies van Afghaanse tolken niet wor den geholpen. ,,Er wordt geen en kele rekening gehouden met het gevaar dat deze mensen lopen. De fensie heeft een zorgplicht ook voor deze familieleden van mensen die werkzaamheden hebben verricht voor het Nederlandse leger." Ruperti staat inmiddels zes Af ghaanse tolken bij wiens families groot gevaar lopen. Nu Defensie bij één familie heeft aangegeven dat ze voor hem niets kunnen betekenen, stapt hij naar de rechter. Hij wil zo afdwingen dat Nederland meer doet om deze families in veiligheid te brengen en ze tenminste op de evacuatielijst plaatst waardoor ze naar Nederland kunnen reizen. vrijdag 3 september 2021 Een gesloten schoonheids salon in Kaboel. Niet alleen kunst, ook de verfraaiing van het uiterlijk is voor de taliban uit den boze. foto afp - Mahmoud, Afghaanse tolk Michael Ruperti staat zes tolken bij. foto hollandse hoogte anp *De namen van betrokkenen zijn om veiligheidsredenen gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9