Staatssecretarissen weg uit Tweede Kamer Afghaanse tolken naar rechter Miljoenenboete WhatsApp 8 NIEUWS KAMERA EXPRFSS- Taliban zeggen dat volgens de Koran films, De taliban nieuwe stijl lopen over van begrip, behalve voor muzikanten en kunstenaars. Zelfcensuur is van levensbelang voor wie niet kon wegkomen. DEN HAAG Drie staatssecretaris sen die recent tot het demissionaire kabinet zijn toegetreden, geven hun zetel in de Tweede Kamer als nog op. Dat hebben Dilan Yesilgöz (Economische Zaken en Klimaat), Dennis Wiersma (Sociale Zaken) en Steven van Weyenberg (Infra structuur en Waterstaat gezegd. De grondwet schrijft voor dat ie mand niet tegelijkertijd bewinds persoon en lid van de Tweede Ka mer kan zijn. Uitzondering: een de missionair bewindspersoon die bij nieuwe verkiezingen wordt geko zen als Kamerlid, kan minister of staatssecretaris blijven tot er een nieuw kabinet is. De drie werden nS de verkiezingen aangesteld als bewindspersoon. Verschillende ex perts op het gebied van staatsrecht hadden kritiek. De Raad van State noemde het woensdag 'uit grondwettelijk oog punt ongelukkig' dat het drietal hun Kamerzetel niet opgaf, maar dat het niet in strijd is met de grondwet. Het is een zaak van de Tweede Kamer, aldus de Raad van State. De drie staatssecretarissen schrij ven dat er geen onverenigbaarheid van functies is. Omdat de Raad van State adviseert de wet op dit punt te verduidelijken, besloten de drie di rect hun zetel toch op te geven. In de bergen van Afghanistan klinkt niet langer de traditionele volksmuziek. Muzikanten kijken wel uit sinds de brute moord op Fawad Andarabi. De zanger bij wie de taliban eerst nog langs wa ren geweest om thee te drinken werd bij nader inzien uit zijn huis gesleept en ter plekke geëxecu teerd. Waar zong hij over? Over 'onze mooie vallei, grond van onze voorouders'. De zanger was zelf vernoemd naar de Andarabi- vallei, honderd kilometer noor delijk van Kaboel. Onderzocht Een woordvoerder van de taliban in de hoofdstad liet weten dat de moord zou worden onderzocht en de moordenaars zouden wor den terechtgesteld. Eerder werd de bekende Afghaanse humorist Nazar Mohammad, met de arties tennaam Khasha Zwan, doodge schoten. Het was de reden dat in de laat ste dagen van de evacuatie vanaf het vliegveld van Kaboel juist Volgens de Afghanen lopen ze groot gevaar, omdat de taliban wraak op hen neemt vanwege hun werkzaamheden voor de krijgs macht. Advocaat Michael Ruperti stapt nu namens zes families naar de rechter om af te dwingen dat ze zo snel mogelijk uit Afghanistan worden gehaald. veel artiesten en kunstenaars pro beerden weg te komen. Frankrijk heeft een aantal van hen onderdak verleend en helpt anderen alsnog het land te ont vluchten. Drie kunstenaars van het collectief ArtLords (een club van schilders, muzikanten, ac- i Artiesten doen er alles aan om niet de aandacht te trekken van de cultuurpolitie teurs en grafische ontwerpers) zijn omgekomen bij aanslagen, zegt Omaid H. Sharifi vanuit Abu De Afghaanse tolk Ahmed* die in Nederland woont, is ten einde raad. Zijn oom is 3,5 jaar geleden al vermoord door de taliban omdat ze hemzelf niet konden vinden. Sindsdien leeft Ahmeds tante met haar zes kinderen ondergedoken in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Nu alle westerse troepen daar ook zijn vertrokken is het gevaar voor haar alleen maar groter geworden. Talibanstrijders gaan al de deu ren langs om mensen te zoeken, laat hij zien op een filmpje dat zijn neefje onlangs doorstuurde. ,,Ze zitten met hun handen in het haar. Het is een kat- en muisspel nu. Mijn tante en haar gezin hebben al meerdere keren een nieuw onder komen moeten zoeken, maar dat wordt steeds gevaarlijker.'' Dhabi tegen de Franse krant Libé- ration. Hijzelf vluchtte tijdig naar Abu Dhabi. Er is geen Afghaanse muzikant of kunstenaar die enige mildheid van de taliban verwacht. Even min dat de moord op Andarabi serieus gaat worden onderzocht. Huisregels Zo'n zaak zal lastig worden voor een talibanrechter, want degenen die Fawad Andarabi doodden hielden zich aan de huisregels. In ieder geval aan die van de taliban oude stijl (1996-2001). Dat waren de jaren waarin alle muziek ver boden was - uitgezonderd gese lecteerde religieuze gezangen. Muziekcassettes werden vernie tigd, zoals in Duitsland ooit boe ken werden verbrand. Muziekin strumenten werden kort en klein geslagen en zelfs kooitjes met zangvogels waren niet toegestaan omdat volgens de taliban muziek wordt verboden in de Koran. Net als - volgens de nieuwe heersers van Afghanistan - films, schaken en vliegeren, een volkssport in Afghanistan. Veel artiesten in Af ghanistan zouden voorlopig aan Wanhopig probeerde Ahmed af gelopen weken zijn familie op de evacuatielijst van Buitenlandse Zaken te krijgen. Deze week kreeg hij een mail dat Nederland weinig voor hem kan doen. Zijn tante be hoort niet tot zijn 'kerngezin'. ,,Het betreft verdere familie en dus komen zij, volgens het beleidska der, niet in aanmerking'', zo staat te lezen in de e-mail die hij van de fensie heeft gekregen. Alleen Af- ghanen en hun gezinnen die voor Nederlandse organisaties hebben gewerkt, komen in aanmerking. De afwijzing is een klap in het gezicht van Ahmed, die zelf al ja ren in Nederland verblijft. ,,Nadat mijn oom werd vermoord hebben we al melding gemaakt dat mijn tante gevaar liep. Toen kon ze nog Canon EOS 2000D 18-55mm DC III Canon EOS 90D body 25 JAAR BRUSSEL Berichtendienst WhatsApp moet 225 miljoen euro boete betalen omdat het bedrijf niet transparant is ge weest over hoe het met per soonlijke gebruikersgegevens omgaat. Nooit eerder legde de Ierse Data Protection Commis sion (DPC), die toeziet op de privacyregels in Europa, zo'n hoge boete op. De waakhond vindt dat WhatsApp zich in 2018 niet hield aan de privacyre gels. Het bedrijf zou niet trans parant genoeg zijn geweest over hoe gebruikersgegevens ver werkt en gedeeld werden met andere takken van moederbe drijf Facebook. WhatsApp vindt juist dat ze de privacy en veilig heid van gebruikers hoog in het vaandel heeft staan. ,,We zijn het niet eens met deze beslis sing. We gaan in beroep.'' vrijdag 3 september 2021 Bob van Huët Rotterdam/Kaboel Afghaanse tolken die voor De fensie hebben gewerkt, stap pen naar de rechter omdat ze willen dat hun familie, onder wie broers en zussen, ook wordt geëvacueerd. Nederland weigert hen op evacuatielijsten te zetten. Raymond Boere Rotterdam/Kaboel Volkszanger Fawad Anda rabi is geëxecuteerd. videostill Adviesprijs Veelzijdige en gebruiksvriendelijke 24,1 megapixel spiegelreflexcamera die perfect is voor de beginnende fotograaf. Art.nr: 12250527 Adviesprijs 32,5 megapixel spiegelreflexcamera met 4K videomogelijkheid en eye-autofocus om blijvend een scherp beeld te maken. Art.nr: 12314117 SCAN DE CODE om alle actie producten te bekijken GO Muzikanten en kunstenaars zijn hun leven niet zeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8