Heilige Gerulphuskerk De Graauwse Maria in Stoppeldijk Hemelvaartskerk Sint Antonius van Paduakerk in Sluiskil Maria Hemelvaartkerk in Eede ZEEUWS-VLAANDEREN 5 LEEGSTAND RESTAURANT, B&B OF WINKEL IN VOORMALIG GODSHUIS IS HIP Ze zijn beeld bepalend, maar ze staan leeg, vaak al jaren. Gloort er nog een wederop standing voorde karakteristieke gebouwen in Sluiskil, Graauw, Stoppeldijk en Eede? De kerk van Stoppeldijk (Vogel waarde) werd door brand ver woest in 1869 en herbouwd in 1870. Vogelwaarde telt zelfs twee kerken, in de voormalige dorpen Boschkapelle en Stoppeldijk die aan elkaar vast groeiden. De kerk van Boschkapelle heeft een kapel- functie gekregen en het godshuis van Stoppeldijk sloot in 2016, ge lijk met Graauw, Sint Jansteen en Terhole. De kerken werden toen gesloten voor de eredienst. Dat wil zeggen dat ze niet meer in gebruik zijn om vieringen te houden. Het gebouw staat nog steeds te koop. Het rijksmonumentale kerkge bouw in Graauw uit 1855 staat sinds 2016 leeg. En sinds vorig jaar letterlijk leeg. De kerk werd leeg gehaald, om vochtschade aan het interieur te voorkomen. Het dak is na stormen niet helemaal water dicht meer en de parochie Heilige Maria Sterre der Zee heeft de fi nanciën niet om de kerk volledig op te knappen. De inventaris ver huisde naar het bouwdepot van het bisdom Breda. De kerk ging vorig jaar echt in de verkoop en staat nog steeds te koop, laat het bisdom weten. NIEUWE FUNCTIE Als ze konden kijken en praten, zouden de verlaten Zeeuws- Vlaamse godshuizen stikjaloers zijn op hun soortgenoten in plaat sen als Axel, Sas van Gent, Bier vliet, Sluis, Westdorpe en Sint Jansteen. Daar hebben de kerken, allemaal gesloten en verkocht van wege het teruglopende aantal kerkgangers, inmiddels wél al een nieuwe functie. In de voormalige katholieke kerk van Axel is het altijd druk bij res taurant Family. In de Cuyperskerk in Sas van Gent zit een markthal, in de kerk van Biervliet sinds kort een hotel, in de kerk van Sluis worden appartementen gemaakt en de kerk in Westdorpe doet al een aantal jaren prima dienst als verenigingsgebouw. En in de kerk in Sint Jansteen worden sinds 2018 dranken gestookt en gebrouwen. Een restaurant, hotel of bed breakfast beginnen in een kerk is dus hartstikke hip. Maar begin er maar eens aan, je moet het wel durven. Deze kerken wachten nog altijd op een ultiem plan voor nieuw leven: De rooms-katholieke kerk (bouw jaar 1901) in het hart van Sluiskil ging eind 2012 op slot, vanwege het teruglopende aantal kerkgangers. Meerten Dallinga, van het hotel restaurant tegenover de kerk, kocht het gebouw in 2013 om er een hotel met zestien kamers van te maken. Het kwam er om ver- schillende redenen niet van, ver telt Dallinga. ,,De banken deden toen moeilijk. Op dit moment is er geen concreet plan voor een invul ling, maar dat kan elk moment veranderen. Ondertussen zorgen we er voor dat de kerk er netjes bij blijft staan. Het onderhoud gaat gewoon door.'' Zo'n zeventig (oud-)parochianen en kerkbestuurders namen begin 2013 afscheid van Onze Lieve Vrouwe ten Hemelopneming in Eede. Het gebouw dateert uit de jaren '50 (het werd heropgebouwd na twee verwoestingen in de Tweede Wereldoorlog). Net als de kerken in Graauw en Stoppeldijk staat de kerk in Eede nog te koop bij het bisdom. Er lopen voor alle drie de kerken gesprekken met geïnteresseerden, laat een woord voerder van het bisdom Breda we ten. ,,Door corona is er evenwel vertraging gekomen in het maken van afspraken met de geïnteres seerde partijen." vrijdag 3 september 2021 Gemeenten kunnen subsidie krijgen van het Rijk om een 'kerkvisie' op te stellen. Zeeuwse kerken worden vaker voor andere doelen ge bruikt dan kerken in de rest van het land. Landelijk heeft één op de vier kerken een an dere functie: van de 7110 ker ken, synagogen, moskeeën en tempels zijn er 1530 herbe stemd en 295 staan op het punt een nieuwe functie te krijgen. Kerken wachten op tweede leven Eén op de drie Zeeuwse ker ken heeft een andere functie gekregen. Ze worden ge bruikt als woonhuis, restau rant, markthal of kapsalon. Dat bleek eind vorig jaar uit een inventarisatie van de Rijksdienst voor Cultureel Erf goed (RCE). Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ) helpt gemeenten bij het vin den van een andere functie. H. Gerulphuskerk in Vogelwaarde. foto anne hana Maria Hemelvaartskerk in Graauw. foto anne hana Raymond de Frel en Sophie Stockman Sluiskil Maria Hemelvaartkerk in Eede. foto anne hana Sint Antonius van Paduakerk in Sluiskil. foto mark nelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67