De boomgaard is gefatsoeneerd, nu oogsten voor het goede doel ,€200 Word krantenbezorger in Goes Bel: 088 013 96 20 krantenbezorgen.nl BEVELANDEN EN THOLEN 5 RILLAND 75 PROCENT VAN DE WENSEN VAN BEWONERS GEHONOREERD Als een van de laatste dorpen in Reimerswaal, krijgt ook Rilland een nieuw centrum. De bewoners mochten over alles meedenken. /Start-^ premie De gemeente vond het belang rijk dat de vaart eruit zou gaan. Dat gebeurt door het maken van slingers in de weg en aanleg van het eerdergenoemde plein waar grenzen tussen trottoir, fiets strook en rijbaan zijn verdwenen. Het idee is dat de automobilist dan vanzelf behoedzamer wordt. ,,En ter hoogte van de Reigersberg richten we de weg in als school- zone. Uiteindelijk willen we dat bij elke school doen", zegt Both. De klus is opgedeeld in vier fa ses. Maandag begint aannemer KWS bij de Sint Felixstraat. Op verzoek van bewoners worden de zijwegen van de Hoofdweg afge sloten met betonblokken, zodat sluipen door te smalle Adriaan Bu- tijnweg voor auto's onmogelijk wordt gemaakt. Rond de feestda gen ligt het werk helemaal stil en is alles even opgeruimd. Daarna wordt het deel vanaf het dorpshuis tot aan de kruising met de Valcke- nisseweg aangepakt. Reimerswaal heeft zo'n zeven ton uitgetrokken voor het project. Eerder kregen ook de centra van Kruiningen, Hansweert en Krab- bendijke een make-over. Over een paar jaar is Yerseke als laatste aan de beurt. Even leek het erop dat een groot deel van het dorp wel erg veel onge mak zou gaan onder vinden van de werk zaamheden aan de Hoofdweg. Voor bewoners van de wijk De Werfkampen (gelegen achter het voormalige Klooster) is het de enige rechtstreekse verbinding met de rest van het dorp. ,,Als ze met de auto om boodschappen willen naar de supermarkt, zou den ze wel vijf kilometer moeten omrijden", zegt wethouder Maar ten Both. Dat zou te gortig zijn. Gemeen telijk projectleider Richard Klein is blij dat er een oplossing is ge vonden. Een fietspaadje vlak bij basisschool de Reigersberg wordt tijdelijk verbreed. Zo kunnen mensen via de Vluchtenborg en de Oostkilstraat tóch de komende maanden met de auto naar de su permarkt. ,,Maar wel alleen tijdens openingsuren. Een medewerker van de gemeente haalt 's ochtends een paaltje midden in de weg neer en iemand van de supermarkt zet 'm na sluitingstijd weer omhoog." De oplossing is een aardig voor beeld van hoe het hele project tot nu toe is verlopen. Ook bij het ont hullen van het bouwbord bena drukte wethouder Both nog maar eens hoezeer de gemeente heeft samengewerkt met de bewoners. Die mochten vorig jaar allemaal hun wensen indienen tijdens in loopbijeenkomsten. ,,Dat werkte heel goed", vindt Both. Volgens Klein kon zo'n 75 procent van de wensen worden gehonoreerd. Best veel, aangezien niet alle wensen verenigbaar zijn met elkaar. Neem nou de bomen. De één kan het niet groen genoeg zijn, de ander gruwt van afvallende blade ren en beestjes. De gemeente koos de middenweg. Tientallen oude bomen worden gerooid, maar er worden méér nieuwe bomen te rug geplant. ,,En de monumentale bomen, zoals bij de boerderij van Van Damme en de rode beuken blijven staan. We planten daar ook Snel bijverdienen en tijd overhouden? Prima vergoeding per vier weken, afhankelijk van de wijkgrootte Snel geld verdienen: je bent binnen een paar uur klaar Bezorgen kan van maandag t/m zaterdag Minimumleeftijd 15 jaar Goes De brandnetels stonden er drie meter hoog, de braamstruiken misschien nóg wel hoger. Nee, het perceel achter de Gamma was niet aantrekkelijk om er nog peren te telen. Bovendien stond het al jaren te koop. Robrecht Moerman zag er echter een kans in. Met hulp van zijn gezin en dat van vrienden werd de boomgaard gefatsoeneerd. ,,Tak voor tak heb ben we de boel gesnoeid en de pa den begaanbaar gemaakt", zegt Moerman. De peren worden verkocht voor het goede doel, te beginnen met aanstaande zaterdag. ,,Voor vijf euro kunnen mensen een emmer kopen die ze zelf vol mogen pluk ken. Dan heb je het over tien kilo peren. De opbrengst gaat naar Mercyships, een christelijke orga nisatie die met een ziekenhuis boot arme landen aandoet. Een ge zin uit Kamperland werkt op zo'n boot. Zij hebben ook geholpen met snoeien omdat ze wegens co rona nu niet kunnen uitvaren." De boomgaard van ongeveer een hectare groot is eigendom van de Gamma, zegt Moerman. Zijn zoon loopt er stage. Zo kwam hij op het idee om de directeur te benaderen met zijn plan. ,,Ik wil de boom gaard nieuw leven inblazen en de Doordat we het nu onderhouden wordt de oogst - als het zo mag zijn - volgend jaar nog beter winst voor het goede doel inzet ten. Ik heb de grond in bruikleen, onderhoud de boel. Zo wordt hij netjes gehouden tot de grond ver kocht wordt aan een andere par tij." Zaterdag kunnen peren geplukt worden tijdens de openingsuren van de Gamma. ,,Maar ik wil dat la ter nog een keer doen'', zegt Moer man. ,,Over een paar weken volgt er nog een pluk. En doordat we het nu onderhouden wordt de oogst - als het zo mag zijn - volgend jaar nog beter." vrijdag 3 september 2021 Make-over van het centrum begint nieuwe beuken bij." Joeri Wisse Rilland Johan Ka- relse van aan nemer KWS, wethouder Maarten Both en gemeente lijk projectlei der Richard Klein op de Hoofdweg in Rilland. Nu staan ze nog midden op de weg, straks is dit een gezellig pleintje. FOTO MARCELLE DAVIDSE na drie maanden goed bezorgen Robrecht en Naomi Moerman met hun kinderen Niels, Ezra, Febe, Nimra, Mirre, Juda en Levi. foto johan van der heijden Zonde dat de boomgaard ach ter de Gamma in Goes stond te verwilderen, vond Robrecht Moerman. Terwijl de peren er goed groeiden. De Goesenaar zocht én vond een oplossing. Michiel Bouwman - Robrecht Moerman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66