GOLF 13 'Sommige mannen vinden het niet leuk om eruit geslagen te worden door een vrouw, die gaan extra hard slaan en forceren. Heel grappig om te zien' was, moest ik me zowat verdedigen omdat ik alleen maar wilde golfen. Ik kreeg opmerkingen als 'school is veel belangrijker' of 'kom toch mee naar dat feestje'. Ik heb het laatste jaar vwo niet afgemaakt, mijn ouders hebben me in die beslissing gesteund omdat ze zagen dat ik niets anders wilde dan topgolfer worden. In Nederland is sport boven school stellen not done, maar ik zeg tegen golftalenten die echt de motivatie hebben dat ze het gewoon moeten doen.'' Visualiseren Het aantal golfers stijgt, maar als topgolfland stelt Nederland weinig voor. ,,Het aantal jeugdgolfers is ook nog steeds heel laag'', zegt Anne van Dam. ,,Als meer kinderen met golf beginnen wordt de kans dat er toppers doorbreken vanzelf groter.'' Jerry Ji: ,,Golf is in Nederland heel weinig in het nieuws, dat helpt ook niet. Als we een echte wereldtopper krijgen, komt er meer aandacht in de media en gaan kinderen hopelijk eerder voor golf kiezen.'' Het hardnekkige vooroordeel dat aan golf kleeft - beetje duffe sport, elitair, voor oudere mensen - helpt ook niet echt. Ji: ,,Het zijn vooral mensen die golf nog nooit gepro beerd hebben die zo over de sport spreken. Mijn ervaring is dat bijna iedereen die een keer naar een golfbaan gaat het heel leuk vindt.'' Hij begon met golf toen hij 9 was. ,,Een vriendje vroeg of ik een keer mee wilde en ik vond het meteen leuk. Het mooie van golf is dat iedere slag anders is, je moet creatief zijn, de slagen kunnen visualiseren en ze natuurlijk goed uitvoeren. En hoe geweldig je ook speelt, altijd blijft het gevoel dat het nóg beter kan.'' Zwemmen of golfen De in Arnhem geboren Van Dam sloeg haar eerste golfballen toen ze 5 was. ,,Ik ging met mijn vader mee naar de golfbaan. Wat ik leuk vond waren de groepslessen, want dan was ik met vriendinnetjes. Om golf aan trekkelijk te maken voor kinderen is het vooral belangrijk dat er leeftijd genootjes op een club zijn.'' Van Dam moest een keuze maken tussen golf en op hoog niveau zwem men. ,,Tot mijn 14de heb ik aan wedstrijdzwemmen gedaan, ik droomde ervan als zwemster naar de Olympische Spelen te gaan. Die twee sporten combineren was onmogelijk. Toen ik in de NGF-selecties kwam en op de mooiste plekken golftoer- nooien ging spelen ben ik gestopt met zwemmen'', zegt Van Dam, die golfend Nederland vertegenwoor digde op de Spelen van Tokio. Van Dam komt uit een gezin van piloten. Haar moeder was in Neder land jarenlang pilote op een trauma helikopter, haar vader en haar twee jaar oudere zus vliegen voor de KLM. ,,Ik wil in de toekomst absoluut mijn vliegbrevet halen, zelf vliegen lijkt me machtig mooi.'' Ze houdt van sport en van snel heid. ,,Als kind was ik extreem, zo hard mogelijk met mijn mountain bike over heuvels knallen, over de kop gaan, overal schrammen en bulten. Met snowboarden heb ik van alles gebroken. Ik ben nu stukken voorzichtiger, blessures mogen niet ten koste gaan van mijn golfspel.'' De ouders van Ji kwamen 26 jaar geleden vanuit China naar Neder land. ,,Mijn zus is in China geboren, ik in Amstelveen. Thuis spreken we meestal Chinees met elkaar. Mijn moeder golft niet, mijn vader een klein beetje maar hij heeft geen eigen golfset. Nu ik in Amerika zit, is het lastig, maar ze vinden het altijd heel leuk om bij mij te komen kijken en zijn trots als ik goed presteer.'' Het topgolf bij de vrouwen wordt grotendeels gedomineerd door Aziatische speelsters, met name uit Zuid-Korea. ,,Die meisjes werken als ze 8, 9 jaar zijn al heel hard en wor den gedrild door coaches'', aldus Van Dam. ,,Vaak gepusht door ouders hopen ze de top te halen, maar 99 procent valt af. Omdat er duizenden meisjes golfen in Aziatische landen, blijft er nog steeds een flinke groep over die het wel haalt.'' Meiden als machines Het cultuurverschil is groot, volgens Van Dam. ,,Die jonge meiden zijn net machines, ze stralen weinig plezier uit. Ik heb er alles voor over om de top te halen, maar op die manier zou ik het niet willen of kunnen.'' Ji zegt als kind van Aziatische ouders absoluut niet gepusht te zijn. ,,Ik vind niet dat ik streng ben opgevoed, zag geen verschil met hoe het er thuis aan toeging bij mijn Nederlandse vriendjes. De discipline die je moet hebben voor topsport heb ik zeker, maar of mijn Aziatische achtergrond daarin meespeelt zou ik echt niet weten.'' Als sophomore (tweedejaars, red.) beleefde Ji een prima seizoen in Amerika. ,,Ik heb individueel mooie resultaten geboekt en met het team hebben we de kwartfinales gehaald in de hoogste divisie van het univer- siteitsgolf.'' Met zijn studie sportmanagement gaat het ook goed. ,,Studeren en daarnaast heel veel uren besteden aan golf is pittig, maar ik haal prima cijfers. Goed plannen is belangrijk, je bent hier op jezelf aangewezen. De overgang naar de professionals wordt voor mij straks een stuk makkelijker omdat ik al gewend ben van huis te zijn en veel dingen zelf te regelen.'' Van Dam speelt sinds drie jaar op de LPGA, het Amerikaanse wed strijdcircuit waar alle wereldtoppers actief zijn. Ze krijgt veel aandacht in de internationale golfmedia omdat ze de bal verder slaat dan al haar con currenten, afslagen van gemiddeld 266 meter. ,,Ik heb in Jong Oranje en Oranje veel met jongens getraind en gespeeld, daardoor ben ik verder gaan slaan want je probeert bij ze in de buurt te blijven.'' makkelijker. Maar het is wel zaak de bal ook recht te slaan en bunkers, bossen en water te vermijden. En daar worstelt de 1,81 meter lange Van Dam mee. ,,Eind vorig jaar ben ik van coach gewisseld omdat ik die grote afzwaaiers uit mijn spel wil krijgen. Ik heb wat veranderingen doorge voerd aan m'n swing. Het heeft gewoon tijd nodig om die beweging erin te slijpen. Ik weet zeker dat de resultaten weer komen, het is alleen de vraag wanneer alles klikt.'' Over haar doelen is Van Dam heel duidelijk. ,,Over vijfjaar wil ik meer dere toernooien gewonnen hebben op de LPGA, inclusief een major.'' Ji is van plan eerst zijn studie Dat proberen mannelijke amateur golfers ook als ze met Van Dam spelen in een pro-am, een voorafje bij toernooien waarin sponsors en relaties met de toppers de baan in mogen. ,,Ik merk dat sommige mannen het niet leuk vinden om eruit geslagen te worden door een vrouw, die gaan extra hard slaan en forceren. Heel grappig om te zien.'' Afzwaaiers Verre afslagen zijn natuurlijk een groot wapen want de volgende slag is een stuk korter en daardoor sportmanagement af te ronden. ,,Pas als ik het gevoel heb er helemaal klaar voor te zijn, stap ik over naar de pro fessionals. Over een jaar of twee, drie ben ik voor een golfer nog steeds jong; de carrières in onze sport duren lang. Ik geloof in heel hard en struc tureel werken en zo steeds kleine stapjes vooruit maken.'' Waar die kleine stapjes uiteindelijk toe moeten leiden is voor Jerry Ji zonneklaar. ,,Ik wil meedoen aan de Ryder Cup, majors winnen en uit eindelijk de nummer 1 van de wereld worden.'' GO VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2021 Anne van Dam: 'Toen ik een jaar of 16 was, moest ik me bijna verdedigen omdat ik alleen maar wilde golfen.' fotos afp, epa Anne van Dam was de eerste Nederlandse golfster die deelnam aan de Olympische Spelen. De gemiddelde afslag van Anne van Dam trekt internatio naal de aandacht. Ze slaat de ballen verder dan haar concurrenten. -Anne van Dam, professional

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61