12 GOLF Profiel Anne van Dam (25) is de beste golfster van Nederland, topamateur Jerry Ji (22) wordt gezien als het grootste talent bij de mannen. Maar voor hun sport verhuisden ze wel allebei naar Amerika. 'Ik denk echt dat je in Amerika moet zijn als je de top wilt halen' 'Beetje duffe sport, elitair, voor oudere mensen? Mijn ervaring is juist dat bijna iedereen die een keer naar een golfbaan gaat het heel leuk vindt' n Nederland had ik me nooit zo goed en snel kunnen ont wikkelen als golfer, dat weet ik zeker'', zegt Anne van Dam (25). Ze woont op Lake Nona, een resort in Orlando (Florida), waar ook beroemde golfers als Ian Poulter, Henrik Stenson en Annika Sörenstam wonen. Jerry Ji (22) maakte twee jaar terug de oversteek naar de VS om golf en studie te combineren op de Univer sity of Illinois. ,,Ik denk echt dat je in Amerika moet zijn als je de top wilt halen. De concurrentie in het univer- siteitsgolf is ontzettend sterk, hier speel ik tegen de beste amateur golfers van de wereld.'' Spijt van zijn keuze voor Amerika heeft Ji geen seconde gehad. ,,Als golfer maakte ik grote stappen en als mens ben ik een stuk volwassener geworden. Ook buiten het golf heb ik het hier erg naar mijn zin, heb veel vrienden gemaakt.'' De University of Illinois telt zo'n 45.000 studenten. Ji woont op de enorme campus samen met drie ka mergenoten. Lake Nona is een van de buitenwereld afgeschermde enclave met kasten van huizen die vaak mil joenen dollars waard zijn. Van Dam heeft er een eigen huis: ,,Zeven jaar terug was ik als amateur voor een trainingsweek op Lake Nona, ik vond het er zo mooi dat ik tegen mezelf zei: als ik succesvol word als pro ga ik hier wonen.'' Sport boven school De successen kwamen met vijf toernooioverwinningen op de Ladies European Tour en sinds vier jaar mag Van Dam zich Lake Nona resident noemen. ,,Ik kan hier trainen en spelen in de best denkbare omstan digheden, de zon schijnt bijna altijd, als golfer ontbreekt het je aan niets. Op Lake Nona kan ik me volledig op golf richten, de tuinen, de zwem baden, alles wordt voor de bewoners gedaan.'' Zij is zich ervan bewust dat ze het heeft getroffen. ,,Je kunt snel ver wend raken, denken dat het allemaal gewoon is, maar ik realiseer me dat wonen op Lake Nona voor weinig mensen is weggelegd. Ik geniet er heel erg van omdat ik het met hard werken zelf heb verdiend.'' In Amerika wordt golf anders beleefd dan in Nederland, zegt Jerry Ji. ,,Het wordt wel iets beter volgens mij, maar in Nederland stelt de golf- cultuur nog steeds weinig voor. In Amerika wordt golf echt als een sport gezien, kijkt niemand ervan op als je met een golftas over je schouder op straat loopt.'' Van Dam: ,,Toen ik een jaar of 16 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2021 GO Jong aan de slag TEKST GERARD LOUTER 1 Jerry Ji: 'Over een jaar of twee, drie ben ik voor een golfer nog steeds jong. Ik geloof in hard en structureel werken en zo steeds kleine stapjes vooruit maken.' foto anp/ronald speijer - Jerry Ji, golftalent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60