RIVM: 'Dwarrelend stof' rond Tata Steel zit vol lood en beïnvloedt IQ kinderen II rechtbank zonder Peter R. de Vries 5 Gezicht Roethof weet: zonder de 'tome loze inzet' van De Vries had Brech nu niet terechtgestaan. ,,Dat staat voor mij als een paal boven water. Peter R. heeft met zijn verschil lende programma's Nicky een ge zicht gegeven. Hij heeft de zaak Peter R. heeft met zijn verschillende programma's Nicky een gezicht gegeven bijna letterlijk laten leven en in le ven gehouden. Hij heeft gezorgd dat de zaak Nicky Verstappen niet ergens onderaan een bureaulade onder een dikke laag stof in de ver getelheid is geraakt. Maar hij was veel meer dan 'alleen maar' de journalist die aandacht voor deze zaak vroeg. Binnen en buiten de rechtszaal was hij er daadwerkelijk voor nabestaanden. Ik denk dat ie dere nabestaande in een cold case een Peter R. naast zich zou wen sen." Geraakt Ja, ook Roethof zal De Vries mis sen. ,,Binnen en buiten de rechts zaal. Het overlijden van Peter R. heeft me geraakt. Zijn overlijden is niet enkel een groot gemis voor zijn nabestaanden en dierbaren, maar in mijn optiek ook voor onze samenleving." Hoe het vandaag zal gaan, in de rechtszaal waar niet alleen een zoon, maar ook een steunpilaar ontbreekt, moet vandaag blijken. Royce de Vries, de zoon van, zal er ook zijn. Tijdens de talkshow Khalid Sophie vertelde Royce deze week dat hij meegaat om Berthie en Peetje steun te bie den. 'Ik ben mijn vader niet, en heb niet de illusie dat ik hem kan ver vangen. Maar ik weet dat deze zaak voor hem heel belangrijk was. Ik vind het belangrijk om zijn steun en support een beetje voort te zet ten', vertelde Royce. Ajax-shirt Niet voor niets bracht hij ook het Ajax-shirt dat bestemd was voor het graf van clubfan Nicky naar zijn vader, toen die in het zieken huis lag. Nadat het te laat binnen kwam voor de begrafenis van het jongetje kreeg De Vries het, die aangaf het altijd bij hem te willen hebben. Zo belandde het shirt in het ziekenhuis, waar de misdaad verslaggever het gevecht om zijn leven uiteindelijk verloor. In Meijel, thuis bij de familie Ver stappen, staat nu een foto van Peter R. de Vries. ,,Hij heeft een plekje bij Nicky gekregen", vertelt Berthie. Ze verzamelt wat ze nog van De Vries heeft, koestert de foto's die een fotograaf van deze krant eind vorig jaar maakte, van Berthie, haar man en Peter. De warme band tus sen hen is zichtbaar. Dochter Femke troostte zich met de ge dachte dat De Vries haar altijd zou blijven bijstaan, mochten haar ou ders er niet meer zijn om voor Nicky op te komen. Toen Berthie in de rechtszaal sprak, vertrouwde ze er op dat Peter zou bijspringen, als zij het niet zou redden. Ze dachten dat hij er altijd zou zijn, tijdens de goede en de slechte momenten, zo als het altijd was. ,,Dat we Peter niet meer zouden hebben, was nog nooit bij ons opgekomen. Er is ons weer iets afgepakt." Dat blijkt uit een tweede gezond heidsonderzoek van het RIVM waarbij op 420 plekken neerge daald stof is opgeveegd en onder zocht. Buiten én binnen. Het gaat dus om honderden veegmonsters van het spul dat in het IJmondge- bied ronddwarrelt en op straten en in speeltuinen en achtertuinen te rechtkomt. Dit RIVM-onderzoek is een vervolg op een eerder onder zoek van het RIVM onder huisart sen, waaruit al bleek dat er in de re gio rond Tata veel meer gezond heidsklachten en zware ziektes voorkomen dan elders. Dit tweede onderzoek maakt duidelijk door welke schadelijke stoffen dat (mede) lijkt te komen. De vraag waar die schadelijke stof fen vandaan komen, wordt niet di rect beantwoord, maar het RIVM wijst wel duidelijk in de richting van Tata door te concluderen dat de hoeveelheden het hoogst liggen dicht bij de staalfabriek. Het RIVM constateerde bijvoor beeld dat er gemiddeld veertig tot vijftig keer meer ijzer in de veeg- monsters zit in Wijk aan Zee dan elders. Lood kwam in Wijk aan Zee vijf tot tien keer meer voor (tot op sommige plekken wel dertig keer meer) en de kankerverwekkende PAK's (zeg maar datzelfde zwarte spul als op verbrand eten of barbe cues zit) twintig tot veertig keer meer, maar op sommige plekken vlakbij Tata zelfs 150 keer zoveel. Het RIVM heeft in het rapport ook een conclusie getrokken over de nadelige gevolgen voor de volks gezondheid. Een van de opvallend ste daarvan is dat 'langdurige (lage) blootstelling aan lood kan leiden tot negatieve effecten op het IQvan kinderen'. Ook is in de regio de kans op kanker groter. Conclusies die overigens enkele jaren geleden ook al werden getrokken. Nu blijkt echter dat de genomen maatregelen van Tata Steel niet hebben gehol pen en dat de hoeveelheden PAK's zelfs zijn toegenomen. De resultaten van het rapport worden door ondernemer Jan de Jong uiterst cynisch ontvangen. De steenrijke baas van investerings- maatschappij Nedamco maakte on langs bekend dat hij en enkele an dere gefortuneerde ondernemers uit de regio één miljoen euro neer leggen om te onderzoeken wMr die schadelijke stoffen vandaan komen. ,,Kijk, ik wil maar één ding weten: komt deze vervuiling van Tata? Ja? Mooi, dan kan de tent dicht en is het probleem opgelost. Iedereen weet dat Tata de oorzaak is, maar weer houdt het RIVM in dit rapport een slag om de arm, halen ze de scheepvaart erbij, open haardjes van bewoners... Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat dat de invloed van Tata Steel is." Demissionair staatssecre taris Steven van Weyenberg (Infrastructuur) vindt het rapport 'zeer zorgelijk'. 'Dit kan zo niet en moet echt an ders', schrijft hij in een ver klaring. vrijdag 3 september 2021 rijkste 'bezit' waren verloren, hun zoon en broer." De foto die bij de fa milie Verstappen thuis staat van Peter R. de Vries met Berthie en Peetje. ,,Hij heeft een plekje bij Nicky gekre gen.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN - Gerald Roethof, advocaat van Jos Brech Kinderen komen in de speeltuin in aanraking met vervuilde stof fen. Uitstoot van Tata Steel gezien vanuit IJmuiden. fotos frisse wind, anp De hoeveelheden schadelijke stoffen die neerdalen in de om geving van Tata Steel zijn vele tientallen malen hoger dan in gebieden verder weg van de grote staalfabriek in Wijk aan Zee. Zó erg zelfs, dat bij langdu rige blootstelling het IQ van kin deren tot 12 jaar negatief wordt beïnvloed. Victor Schildkamp Wijk aan Zee Kankerverwekkende PAK's kwamen op sommige plekken vlak bij Tata tot 150 keer meer voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5