10 GOLF 'Als je met pesticiden aan de slag moet, heb je iets niet goed gedaan' Bij een golfbaan denk je aan groene vlaktes, strak gemaald gras en een greenkeeper die met pesticiden langs de holes trekt. Dat gaat zo niet langer. Ook golfbaanbeheerders kennen hun duurzaamheidsplicht. n de kleine natuurgebieden waarover de achttien holes zijn verdeeld, kunnen vele insecten, vogels en andere beestjes zich thuis voelen. Daar kun je de biodiversi teit bevorderen. ,,Dingen niet doen is een van de belangrijk ste taken voor een greenkeeper", legt Eddy Schabbink uit. Hij is expert op het gebied van biodiver siteit bij opleidingscentrum IPC Groene Ruimte en begeleidt in die functie ook greenkeepers. ,,Niet maaien bijvoorbeeld. De natuur heeft meer ervaring dan wij, dus waarom zouden we het beter proberen te doen? Je kunt wel voorwaarden scheppen om meer biodiversiteit te krijgen. Verschil lende soorten planten laten groeien bijvoorbeeld, of hoogte verschillen maken, zodat insecten en andere beestjes op jouw golf baan kunnen leven.'' Het Woold Zo voorkom je plagen, vertelt hij. ,,Als je een laan hebt met alleen maar eikenbomen, dan weet je dat je problemen krijgt met de eiken- processierups. Die hebben daar geen natuurlijke vijand. Iedere greenkeeper moet weten hoe de natuur werkt. Als je met pestici den aan de slag moet, heb je iets niet goed gedaan.'' Hij voegt toe dat golfbanen ideale plekken zijn voor bijvoorbeeld waterberging in natuurlijke vijvers en oevers. We gaan langs bij Golfbaan Het Woold in het Brabantse Asten, en denken aan wat Eddy Schabbink heeft gezegd. ,,Als je vanaf de in gang het einde van het golfterrein kunt zien, weet je dat het niet goed is.'' En: ,,Let op of er variatie in de natuur is: hoogteverschillen, water en oevers.'' Dat zit wel goed bij Het Woold. De 85 hectare grote golfbaan is grof te verdelen in drie natuur gebieden: bos, beekdal en heide. Via een beek fungeert de baan als ecologische verbindingszone tussen natuurgebieden in de omgeving. Ook zijn er biotopen waar golfers niet mogen komen. ,,We hebben inmiddels tien jaar natuurwerkgroep IVN Het Woold, daar zitten vrijwilligers in die zich alleen maar bezighouden met de flora en fauna op de baan'', vertelt Harry Span, voorzitter van Het Woold. Het resultaat: 350 planten en 150 vogelsoorten. Er zijn vleer- muiskasten, ijsvogelwanden en plekken waar bijzondere vogels als de grote karekiet een plek vinden om te broeden. De natuurwerkgroep ontstond ruim een decennium geleden. Niet alleen met het doel duurzaamheid te bevorderen, maar vooral ook om de omgeving tevreden te houden. Span: ,,We hadden negen holes, maar wilden uitbreiden. We konden stukken grond kopen. Agrariërs in de omgeving aasden echter ook op dat land. De Bra bantse Milieu Federatie was niet zo blij met het vooruitzicht van holes op plekken waar bos stond. We kozen voor een aanpak waar mee het een natuurgebied werd met daarin een golfbaan in plaats van andersom. Baanarchitect en landschapsdeskundige Han Wessels heeft goed gekeken naar wat voor grond hier lag en wat we daarmee konden doen.'' Insectenhotel Het resultaat mag er zijn, bewijst Span als hij ons samen met werk groepvoorzitter Ad Verhoeven in golfkarretjes rondleidt. Het begint bosrijk, vervolgens kom je in een heidegebied terecht en later langs een mooie, natuurlijke vijver. Onderweg staat ook nog een klein oorlogsmuseum verscholen, een Wehrmacht-huisje van waar uit de Duitsers in de Tweede We reldoorlog vliegtuigen spotten. En een insectenhotel, een gedenkbos, VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2021 GO Niet maaien maar zaaien TEKST TIM VAN BOXTEL FOTO'S KOEN VERHEIJDEN I Het Woold telt 350 planten- en 150 vogelsoorten. 'We kozen voor een natuurgebied met daarin een golfbaan, niet andersom', zegt Harry Span (rechts). Naast hem 'natuurchef' Ad Verhoeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58