Nederlandse toppers t Wm672 8 GOLF Interview Zeg je golf, dan zeg je Joost Luiten (35). De man uit Bleiswijk heeft zes overwinningen in de Europese Tour op zak en is al jarenlang de beste speler van het land. 'In golf zit alles: spanning, snelheid, kracht' 'Kinderen moeten zelf op de baan een mening overde sport vormen' DewiWeber (25), Groningen Pasqualle Coffa (24), Wil Besseling (35), Hoorn Wereldranglijst: 225 Dariusvan Driel (32), ^Achtergrond ,,Leuk en ik ben er trots op. Aan de andere kant is het ook zwaar, want je wilt de beste blijven. Dat brengt druk met zich mee en ook aandacht: ieder een wil wat van je. Stiekem vind je dat leuk, het streelt je ego. Jarenlang was ik de enige Neder landse speler op de Europese Tour, gelukkig doen er nu met Wil Besseling, Darius van Driel en Lars van Meijel meer jongens mee op het hoogste ni veau en was Anne van Dam de eerste Nederlandse golfster op de Olympische Spelen. De bekendheid is goed voor je imago, je sponsors en de golfsport in Nederland. Maar het kost ook energie. Presteer je goed, dan is het prima. Maar gaat het in wedstrijden niet zoals zou moeten, dan is het allemaal niet zo makkelijk.'' „Precies, maar een dipje hoort bij sport. Wat ik bedoel, op sociale media zie je van alles voorbij komen. Niet leuk. Mensen denken soms dat wij robots zijn. In de golfsport moet je accepteren dat er soms wat mindere periodes tussen zitten. Er speelt altijd meer dan de volgers kunnen zien.'' ^Geld en spelen ,,Voor veel publiek ga ik beter spelen, omdat ik dan word gedwongen tot nog meer focus. Ik kan me dan afsluiten voor dat andere. Zo heb ik de KLM Open (het enige internationale professionele golf- toernooi op de Europese Tour dat Nederland rijk is, nu 'Dutch Open', red.) in 2013 en in 2016 gewon nen. Zo'n toernooi haalt het beste in mij naar bo ven. Die overwinningen waren bijzonder. Allebei op een andere baan, op een andere manier en in een andere periode in mijn leven. Die op de Ken- nemer in Zandvoort was mooi omdat het de eerste was. Drie jaar later stond ik in die periode slecht te spelen, had ik van alles aan mijn hoofd en win ik opeens op The Dutch in Spijk. Uit het niets.'' ^Succes ,,Als Nederlander voor eigen publiek winnen, dat is fantastisch. Bij het ingaan van de laatste hole op The Dutch in 2016 had ik een ruime voorsprong, maar toch moet je altijd de concentratie erbij houden. Het kan nog misgaan. Nadat ik m'n driver recht sloeg op de tee vanaf de achttiende hole, wist ik dat ik geen 8 of 9 zou gaan ma ken. Toen kon ik, samen met m'n caddie, echt genieten van die laatste hole. Dat zijn voor golfers unieke momenten.'' „Meedoen aan de Ryder Cup, het toernooi waarin een team van de beste Europese spelers het op neemt tegen een Amerikaans team. Ik hoor vaak van andere spelers hoe bijzonder het is om mee te doen. En ik droom van nog meer overwinningen, liefst in een van de majors (de vier grand slams van golf, red.). Als ik mag kiezen: The Masters in de Verenigde Staten, in mijn ogen de mooiste major die er is. Maar het is al heel wat om überhaupt een toernooi te winnen. Je hebt spelers die vijftien jaar op de Europese Tour actief zijn, maar nog nooit iets hebben gewonnen.'' ,,Ik speel omdat ik het leuk vind. Toch ben je als professioneel golfer in de eerste plaats bezig met presteren. Doe je dat niet, dan kun je er ook niet Anne van FsZjjgm Dam (25), ■r/^V Lars van Meijel (27), VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2021 GO Behalve Joost Luiten zijn er meer landgenoten (m/v) actief op de Europese Tour. Koos, net als Van Dam, de VS als basis. Weber werd als 14-jarige geselecteerd voor het nationale team. In 2014 vertegenwoordigde ze Nederland voor het eerst tijdens de World Cup. Debuteerde twee jaar geleden op professioneel niveau in de LPGA Symetra Tour. Sterksel Is sinds haar 5de fanatiek ruiter, maar ruilde haar paard subiet in voor de golfclub toen ze zeven jaar geleden kennismaakte met golf. Speelt inmiddels op het hoogste niveau in de Ladies European Tour (LET) en is vooral trots op haar twaalfde plaats in het Jabra Ladies Open, dit jaar in Frankrijk. Wereldkampioen van 2006 bij de amateurs. Wisselde sinds zijn profdebuut in 2006 regelmatig tussen de Challenge en de European Tour. Geldt als een harde werker. Maakte in 2019 indruk door zich met een zevende plaats op de KLM Open tussen de golftoppers te nestelen. Finishte vervolgens drie maal als derde op de Europese Tour. Leidschendam Wereldranglijst: 326 Promoveerde in zijn eerste jaar als pro (2015) als winnaar van de Alps Tour naar de Europese Challenge Tour. Wist na vier jaar een speelkaart te bemachtigen voor de European Tour. Golfer van het jaar in 2019. TEKST RALPH BLIJLEVENS FOTO PIM RAS 'Presteren is genieten' Joost Luiten werd op 7 januari 1986 in Bleiswijk geboren. Woont samen met Melanie-Jane Lancaster, wier ouders golfbaan The Dunes in Zandvoort beheren. Zijn eigen ouders zijn Nel en Nico, eigenaren van een tuincentrum in Bleiswijk. Luiten: „Mijn vader heeft alles bereikt door hard te werken. Zo probeer ik het ook te doen.'' Joost, hoe is het om het boegbeeld van de Nederlandse golfsport te zijn? vende. Klom daarmee liefst 155 plaat sen op de wereldranglijst. Zoals in de afgelopen periode, waarin je niet je beste golf hebt laten zien? Het leven van een professioneel golfer bestaat uit reizen en spelen. Toernooien beginnen meestal op donderdag en duren dan tot en met zondag. Spelers arriveren op dinsdag, om op die dag en woensdag de baan te verkennen. Tussen de toernooien door staan trainingen op het programma. Luiten heeft een swingcoach (voor de verbetering van zijn slagtechniek), een coach voor het putten en een fysieke trainer. Het prijzengeld verschilt per toernooi en ligt op de Europese Tour bij een reguliere wedstrijd meestal tussen de 1 en 2 miljoen euro, met hier en daar uitschieters naar boven. De Tour telt dit jaar 42 toernooien. Heeft zulke kritiek invloed op je spel? Golf heeft Luiten geen windeieren gelegd. De Europese Tour heeft hem de afgelopen vijftien jaar een bedrag opgeleverd van dik 12 miljoen euro. Het geld is fijn, liet hij optekenen in Quote, maar het is niet zijn drijfveer. ,,Als je het voor het geld doet, red je het niet. Maar ik heb nu een maal het geluk dat ik een sport in ben gerold waarin veel te verdienen valt.'' En met overmacht, met drie slagen voorsprong. Hoe beleef je zoiets? Waar droom je nog van? Is golfen plezier of is het puur werk? i 'pt Arnhem Hoogst genoteerde PL A Nederlandse golf ster. Meer over haar op pagina 12 en 13 in deze bijlage. Best Wereldranglijst: Debuteerde in november 2019 op de Europese Tour. Eindigde afgelopen augustus tijdens de Cazoo Classic in Londen als ze-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56