NGF K M N U W 'Soms luister je mee bij gesprekken tussen speler en caddie, daar steekje veel van op' GOLF 7 Golf voor dummies Jon Rahm. Spaanse golfer, nu nummer één van de wereld. Neder landse Golf Fede ratie. Lost ball. Spelers mogen maximaal drie minuten zoe ken naar een bal. Dat was vijf minuten, maar is veran Negentiende hole. Out of bounds. Een bui ten de baan (gemarkeerd met witte paaltjes) geslagen bal. Dat betekent één straf- slag en opnieuw slaan vanaf de plek van de laatste slag. Par. Professional Average Result, geeft aan hoeveel slagen een professional Qualifying. Iedere golfer begint met een handi cap van 54 en kan die verla gen door 'qualifying kaarten' te spelen. Hoe lager de handicap, des te beter de speler. Rough. Het deel van de baan, meestal aan de zij kanten, dat niet of nauwelijks gemaaid wordt; in hoog gras moet de bal maar beter niet terechtkomen. Swing. De beweging die de golfer maakt bij het slaan van de bal. Een complexe en technische beweging. De kleinste afwij king kan al gevolgen hebben voor waar de bal terecht komt. Uitputten of uitholen. De essentie van het spel, ofwel: de bal in de hole putten. Valsspelen. Een lagere score invullen en zo zakken in je handicap. Waterhindernis. Yips. Akelig als het je over komt, dit tijdelijke verlies van controle van de fijne moto riek in de onderarm en hand. De golfer heeft bibbers op de baan. Ook darters ken nen dit. Zo, dat zit erop. Nu naar de golfbaan! ,,Een golfbaan is een omvangrijk complex, vaak wel 70 hectare groot. Dat betekent dat je op de baan niet alles kunt zien, want op iedere hole staan groepen - in het golfwereldje flights genoemd - van meestal drie spelers. Op tv hoefje niets te missen dankzij de vele camera's. Bij heel grote toernooien, zoals laatst The British Open, zijn het er soms wel honderd. Zo ga je thuis helemaal mee in de wedstrijd.'' Derksen noemt de Trackman, het apparaat dat de bal kan volgen en de vlucht laat zien. ,,Als tv-kijker kun je een bal die door de lucht vliegt bijna niet volgen, met dit systeem wel'', zegt hij. ,,Het systeem levert ook extra gegevens, zoals de de snelheid van de bal en de afstand die hij aflegt. Erg leuk.'' Hij wijst ook nog op de inter views die spelers soms geven tussen de slagen door. ,,In mijn tijd was dat echt not done. Niet goed voor je con centratie heette dat, maar sinds een paar jaar snappen spelers de meer waarde ervan.'' Vernieuwend zijn ook de micro foons die spelers en hun caddie, de assistent, soms opgespeld krijgen, waardoor de tv-kijker kan 'meege nieten' van het werkoverleg. Derksen: ,,Het gaat dan bijvoor beeld over de keuze van de golfclub of hoe een hole het beste gespeeld kan worden. Uiteindelijk steek je daar als toeschouwer wat van op en soms kun je bepaalde dingen van de profs zelf op de baan nadoen. Je leert van tv-wedstrijden.'' Is het afslaan met de driver, de club waarmee het hardst en verst wordt geslagen, het meest spectaculaire begin van een hole, het belangrijkste onderdeel is volgens Derksen het afsluitende putten op de green. ,,Veer- tig procent van golf gebeurt daar. Daar valt de meeste winst te halen. Met een driver sla je de bal 300 meter ver, dan maakt 10 meter naar links of rechts niet veel uit. Bij het putten kan een centimeter naar links of rechts al het verschil zijn tussen succes offailure. Op tv ziet een putt vanaf een meter er makke lijk uit, maar doe het maar eens.'' Drie tips voor de (beginnende) golfkijker VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2021 een eigen nummer of naam. Hoe hoger het nummer, des te korter de afstand waarmee geslagen wordt. Organisa tie, opge richt in 1914, die zich inzet voor de ontwikkeling van golf in Nederland in de breedste zin. Met Koninklijk predicaat. derd om de snelheid in het spel te houden. Marshal. Een aangewe zen verenigingslid dat toe zicht houdt op de baan en ervoor zorgt dat iedereen met plezier kan spelen. Duidt de bar in het clubhuis aan. Zoiets als in het voetbal 'derde helft'. is het aantal geregistreerde golf- spelers in Nederland. golfbanen zijn er in Nederland ongeveer, en daarnaast zo'n 275 golfclubs. (bron NGF) gebruikt om een hole uit te spelen. Tee. Het houten of plastic pinnetje waarop de bal geplaatst kan worden bij het afslaan vanaf de afslagplaats van de hole. golfers met onvoldoende zelfvertrouwen een angst- gegner. Juist omdat ze de bal niet in het water willen slaan, gaat die vaak wél kopje onder. X op de scorekaart bete kent dat de speler de desbetreffende hole niet heeft gespeeld. - Robert-Jan Derksen, oud-golfprof Robert-Jan Derksen. FOTO GETTY J Haak bij een golfwedstrijd op tv eens niet na vijf minuten af. Luister naar de commentatoren. Met al die informatie kom je meer in de wedstrijd en wordt het vanzelf leuker. 2 Volg eens een clinic of proefles, dat kan op iedere golfbaan. Doe dat met je beste vriend of vriendin, of neem samen zes proeflessen, dat kost echt niet veel. Zo kun je zelf ervaren hoe het is om een bal te slaan. 3 Ga een dag naar de Dutch Open op golfbaan Bernardus in het Brabantse Cromvoirt en begin op de driving range. Volg daarna een Nederlandse speler. Vergeet je telefoon niet uit te zetten en verbaas je over hoe ver en goed die gasten slaan. Wat je dan ook zeker moet doen, is een tijdje bij de green van een par 3 zitten. Dat zijn lastige holes, omdat de bal met de eerste slag al zo dicht mogelijk bij de vlag moet komen. Wie weet zie je een hole-in-one.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55