van het golf Het spel de regels Zes tips van de sportpsycholoog B H GOLF 5 Golf voor dummies De terminologie in vogelvlucht fgS 9 sïJPÏLe- 1 Focus op je taak 2 Spanning en negatieve gedachten horen erbij 3 Zorg dat je een routine hebt 4 Boots spannende situaties na 5 Realistische verwachtingen 6 Maak een plan Birdie Als je een hole één slag onder par (zie onder de P) uitspeelt. Bijvoorbeeld 3 slagen in plaats van de 4 die voor de hole staan. Caddie. De man (of vrouw) die tijdens een offi ciële wedstrijd niet alleen de golftas draagt, maar de speler ook adviseert bij de keuze van de club. Driving range. De Dutch Open. Het enige internationale toernooi dat Nederland rijk is. Voorheen KLM Open. Etiquette. De gedrags regels waar de spelers zich aan dienen te houden. Zowel op als buiten de baan. Europese Tour. Het Green. Het ultrakort Greenfee. Handicap. Een cijfer dat het speelniveau van een golfer aangeeft. Hole-in-one. Om bij het begin te begin nen: het doel van een golfwedstrijd is om op achttien holes die in lengte, vorm en uiterlijk variëren, het balletje met een diame ter van 4,27 centimeter vanaf de afslagplaats in het putje (doorsnee 10,8 centimeter) op de green te krijgen. De winnaar is degene die daar uitein delijk het minste aantal slagen voor nodig heeft gehad. Voor iedere hole staat een standaard, de par. Dit is het aantal slagen dat een professionele speler nodig heeft. Dat kunnen er drie (par 3) zijn, vier (par 4) of vijf (par 5). Hoe beter de golfer, des te lager zijn score na afloop van de wedstrijd. Zo won de Spanjaard Sergio Garcia in 2019 de laatste KLM Open - tegen woordig Dutch Open - met een totaal van 270 slagen. Verdeeld over vier dagen, de lengte van een officieel golf- toernooi. ,,Dan kom je aan het einde uit op een aantal van -18 op het leader board, het scorebord dat je tijdens een wedstrijd op televisie regelmatig voorbij ziet komen", legt voormalig professioneel golfer Robert-Jan Derksen (47) uit. ,,Speel je alle holes in par, dan kom je uit op nul. Zit je daaronder en doe je het beter, dan kom je in de min. Daarboven is plus. Omdat een golftoernooi vier dagen duurt, tellen de scores altijd door. Je begint nooit een dag opnieuw." Golf op tv Derksen - winnaar van twee toer nooien op de Europese Tour - is commentator op Ziggo Golf. Het speciale kanaal wisselt 24 uur per dag live wedstrijden af met herhalingen en docu's. Met de kennis en ervaring opgedaan in zestien golfseizoenen is Derksen bij uitstek degene die de kij ker mee kan nemen in de sport. ,,Als mensen roepen dat ze golf kijken saai vinden, kan ik me daar iets bij voor stellen. Zeker wanneer je als kijker niet echt weet waar je naar kijkt.'' De tv-kijker zit op de eerste rang en wordt op zijn (haar) wenken bediend. Club. De Engelse term voor golf- stok. Die zijn er in verschil lende soor ten en maten Tijdens een wedstrijd mogen er maximaal veertien in de golftas zitten. GO VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2021 Mitchel Kevenaar van Head First Golf houdt zich elke dag professioneel bezig met de mentale kant van golf. Als sportpsycholoog helpt hij golfers van allerlei niveaus, van beginners tot profs. Hoe blijf je volgens hem de zenuwen de baas? Hou je niet bezig met mensen die staan te kijken, met de score die je noteert als het goed gaat of juist helemaal fout. Als jij de bal gaat slaan, focus jij je alleen op je slag. Waar je de bal wilt raken, hoe je wilt dat hij vertrekt en waar hij moet landen. Je voelt je zoals je je voelt, je denkt de dingen die je denkt. Je kunt heel erg je best doen om je gedachten weg te drukken, maar daardoor worden ze alleen maar groter. Accepteer je gedachten en gevoelens en richt je op je taak. Ook als je je oncomfortabel voelt. Doorloop voor iedere slag stap voor stap jouw routine, mentaal én fysiek, op den duur gaat dat dan automatisch. En daarmee heb je uiteindelijk ook automatisch focus op je slag. Tijdens een wedstrijd heeft iedere slag een consequentie. Je hebt maar één kans om de bal goed te raken. Probeer de spanning tijdens je training te verhogen door ook dan consequenties aan je spel te verbinden. Denk aan een wedstrijdje waarbij je de uitslag in de appgroep van je team vermeldt. Of spreek met jezelf af dat je na afloop een biertje mag drinken als je de volgende bal goed slaat. Je kunt de druk onnodig verhogen door irreële verwachtingen te scheppen. De meeste golfers denken bij een putt van 1 meter: die moet er altijd in. Wat zij niet weten is dat profs in 5 procent van de gevallen zo'n putt missen en de gemiddelde golfer in 20 procent van de gevallen. Het voelt al zo anders als je tegen jezelf zegt dat de kans 4 op de 5 is dat hij erin gaat. Stel voor jezelf een doel voor iedere wedstrijd en training. Niet per se qua resultaat, maar bijvoorbeeld qua voorbereiding of focus bij je slagen. En evalueer na afloop. Is het gelukt? Wat ging goed, wat kan beter? Dat neem je dan weer mee naar de volgende keer. Als je dat structureel doet, word je op de lange termijn een betere golfer. -Tim van Boxtel Afslag. Het begin van het spel op de afslagplaats. Deze verhoogde rechthoe kige strook bij iedere hole heet ook wel tee of teebox. Bogey. Als je juist een slag méér nodig hebt dan par. Goede golfers willen dit vermijden. Bunker. Een hindernis op de baan, gevuld met zand. Vaak op strategische plek ken waar de kans groot is dat de golfbal erin terecht komt. ABC oefenbaan van een golfclub en de plek waar je als war ming-up ballen kunt slaan voor je de baan op gaat. Duur en dat hoeft niet. Voor beginnende golfers is een complete golfset al te koop voor nog geen 300 euro. Op golfbanen kun je ook terecht voor proeflessen of een flexibel lidmaatschap. belangrijkste toernooien- circuit in Europa voor professionele golfers. Fairway. Het onderdeel van de baan tussen de afslagplaats en de green waarop de vlag staat. Het gras is er iets hoger. Blijf je op de fairway, dan blijf je uit de problemen. Fore. De kreet die je roept als jouw bal een andere persoon in of naast de baan zou kunnen raken. Hoor je 'Fore', dan be scherm je je hoofd en maak je je klein. gemaaide laatste deel van een hole, de plek waarop de vlag staat. Hier wordt de bal geputt. mmm o\ lid van een golfvereniging en wil je toch op de baan golfen, dan betaal je green fee. Je koopt in feite een toegangskaartje. Iedere golfer begint met 54. Hoe beter de golfer, des te lager de handicap. De droom van iedere golfer: de bal met één slag in de hole krijgen. Een combinatie van techniek en geluk. IJzers. Clubs met een metalen blad. Hebben Vraag iemand of hij weleens naar golf kijkt op tv. Grote kans dat het antwoord luidt: 'Nee joh, saai!' Maar met iets meer voorkennis van het spel blijkt het juist een ideale kijksport. Sergio Garcia. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53