Na 40 jaar: is terug met nieuw album én futuristische show Nederland steekt 1 miljoen in heropening vliegveld Kaboel NIEUWS 3 I ft MBA Voyage KJ X rnE lii a I I JL-y /rf* Een nieuw album en een technologisch vooruitstrevende concertreeks markeren een van de grootste muzikale comebacks ooit. Na bijna veertig jaar bestaat ABBA weer. r bestaat in de muziek industrie een gezegde: zorg dat er nooit meer dan veertig jaar zit tus sen twee albums. De zin kwam gisteravond in Londen uit de mond van Björn Ulvaeus (76), die samen met Benny An- dersson (74) het tweede leven van ABBA officieel aankondigde. De Zweedse hitformatie ging in 1982 uiteen en meldde gisteren na jaren van speculaties dat waar alle fans zo vurig op hoopten: ABBA is te rug. De band pakte het niet heel be scheiden aan gisteren met een mondiaal uitgezonden livestream met liveverbindingen met Stock holm en Londen, waar het écht ge beurde. Daar zaten naast elkaar op een podium de beide B's van de band. De twee A's, Agnetha Falts- kog (71) en Anni-Frid Lyngstad (75) ontbraken. ,,Zij hadden hier ook moeten zijn'', merkte Benny op. Met een knipoog: ,,Maar zij zijn niet zo dol op publiciteit als Björn.'' Achter hen zagen de kijkers een concerthal in aanbouw, de ABBA Arena. Deze zaal verrijst in het oosten van de Britse hoofdstad speciaal voor Voyage, de concert reeks die op 27 mei begint. Drie duizend mensen per avond kun nen anderhalf uur kijken en luis teren naar 22 liedjes - twee nieuwe - en zien de bandleden levensecht, maar wel zoals ze er veertig jaar te rug uitzagen. Dat dat technisch mogelijk is, is vooral te danken aan een team van 850 werknemers van het bedrijf dat is opgericht door Starwars-regisseur George Lucas. ,,We zijn wekenlang dag in, dag uit met zijn vieren in een studio geweest'', legt Andersson uit. ,,Het begon bijna op normaal werk te lijken. We hadden speciale pakken aan en helmen op, die vol zaten met sensoren. Die zaten ook op onze gezichten. Het ergste was dat Björn en ik onze baard eraf moes ten scheren. De mijne had ik al vijftig jaar.'' De vier bandleden zongen in die speciale omgeving vol camera's en sensoren alle nummers die straks in de show te horen zijn. Dankzij de techniek zijn de mimiek en bewegingen van de driedimensionale 'ABBA- tars' straks helemaal authentiek. ,,We kunnen volgend jaar in de zaal naar onszelf gaan kijken'', al dus Ulvaes. ,,Dat zijn geen kopieën van ons, we zijn het echt zelf', stelt Benny Andersson. In Londen zullen slechts twee van de nieuwe nummers te horen zijn; I still have faith in you en Don't shut me down. Deze typische ABBA-liedjes werden gisteren al geopenbaard. ,,De andere nieuwe liedjes waren nog niet klaar toen wij in die studio bezig waren'', zegt Andersson. ,,Het idee voor een compleet album kwam ook pas later. Toen wij met zijn vieren die nieuwe liedjes hadden opge nomen, keken we zo tevreden te- rug dat we zeiden: waarom niet een heel album?'' Om voor het eerst sinds het al bum The Visitors uit 1981 samen in de studio te staan was eng, geeft Andersson toe. ,,Vijf minuten voordat Agnetha en Anni-Frid binnenkwamen, dacht ik: had ik eigenlijk niet eerst moeten vragen of ze nog wel kunnen zingen? Maar geloof me, dat kunnen ze.'' Het album, dat volgens Andersson ook een kerstliedje bevat (Little things), is zonder hulp van externe producers gemaakt. Het klinkt he lemaal als ABBA. Andersson: ,,We gaan echt niet concurreren met ie mand als Drake. Ik heb helemaal geen idee hoe ze tegenwoordig liedjes maken. Wij doen wat wij goed kunnen.'' Resteert de vraag waarom de re ünie van onbekende duur op dit moment komt. Is de tijd rijp? ,,An- dere mensen begonnen tegen ons over een tournee met hologram men. Dat is het niet geworden, die techniek is nu al weer ouderwets. We zijn dus wel verder gegaan met het idee en kregen geweldige tech nologische bijstand. Op een gege ven moment is het dan gewoon zover.'' Andersson, met een vette grijns: ,,En we wilden het doen voordat we dood zijn.'' Dat geld wordt gestoken in 'techni sche assistentie'. Dat heeft demissi onair minister Sigrid Kaag (Buiten landse Zaken), die momenteel op bezoek is in de Turkse hoofdstad Ankara, laten weten. Het is voorals nog niet de bedoeling dat Neder landse technici naar Kaboel afrei zen, maar dat wordt ook niet uitge sloten. Er wordt eerst onderzocht waar behoefte aan is, meldt een woordvoerder van Kaag. Het vliegveld van Kaboel is dicht sinds de laatste Amerikaanse troe- pen er op 30 augustus vertrokken. Duizenden mensen konden niet tijdig door westerse landen worden geëvacueerd. Om de evacuaties weer op te starten, is het cruciaal dat het vliegveld opengaat. Ook de t Om de evacuaties weer op te starten, is het cruciaal dat het vliegveld opengaat taliban, die nu aan de macht zijn in Afghanistan, willen de luchthaven heropenen. Zij hebben Turkije om hulp gevraagd, omdat dat land al eerder verantwoordelijk was voor de beveiliging van de luchthaven. Turkije heeft die hulp toegezegd. Offensief Kaag is bezig met een diplomatiek offensief in een poging Neder landse achterblijvers en Afghanen met een Nederlandse link te helpen bij een vertrek uit het land. Daar voor is ze deze week al in Qatar en Pakistan geweest. De Pakistaanse hoofdstad Islamabad werd de laat ste tijd gebruikt als bestemming voor Nederlandse evacuatievlieg tuigen. In Qatar sprak een hoge ambtenaar van Kaag gisteren voor het eerst direct met de taliban, die een afvaardiging hebben in de hoofdstad Doha. vrijdag 3 september 2021 GO Pre-order the album. Get the tickets. abbavoyage.com M Op een beeld scherm in Stockholm keek publiek live mee met de presentatie in Londen van de aan kondiging van de plan nen: een nieuw album en een futuristische podiumshow. FOTO'S EPA EN AP Alexander van Eenennaam Rotterdam/Londen De Zweedse band ABBA in de gloriedagen, medio jaren 70. foto epa Nederland wil Turkije en Qatar helpen bij de heropening van het vliegveld in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Het kabinet heeft daarvoor 1 miljoen euro toegezegd. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3