WIM HOFMAN Calvados Vier jaar cel geëist tegen Vlissinger wegens misbruik Eindelijk kunnen alle zeevarenden coronaprik halen in Zeeuwse havens 9 Vorige week kwam mijn oudste broer, Zweitze, op bezoek. Hij was jarig en bracht een fles calvados mee. De drank deed me opeens denken aan wat Van Schaik uit Vlissingen me ooit vertelde. Jan van Schaik had Engels gestudeerd in Utrecht, was lang leraar en vertaalde tek sten uit het Engels, onder andere het boek: We Didn't Mean to go to Sea, van Arthur Ransome, dat vertelt over een stel kinderen die per ongeluk met hun zeilbootje van Engeland in Vlissingen terechtkomen; hij schreef over het brouwen van bier en over het zelf maken van wijn, maar hij maakte ook calvados. Hij werd geprezen om het geen hij gemaakt had en hij besloot mee te doen aan een grote calvados-wedstrijd in Deauville, in Normandië. Hij deed enkele flesjes calvados in zijn fietstas en reed rich ting Deauville aan de Franse kust. De tocht ging goed, maar naarmate de reis vorderde dacht hij na over wat hij aan het doen was. Was het niet te pretentieus om als Neder lander mee te doen aan zo'n prestigieuze wedstrijd met een jury van fijnproevers. Hij kwam door dorpen met allerlei plekken waar calvados te koop was en hij besloot zijn drank te laten keuren door zo'n hande laar, van wie hij vermoedde dat die toch wel iets van de kwaliteit van calvados wist. Die ongelijkheid riep veel veront waardiging op. Henk Danielse van zeemanshuis Mission to Seafarers in Vlissingen vond dat buiten landse zeevarenden als 'paria's' werden behandeld. ,,Ik heb daarom flink zitten pushen via allerlei club jes en nu is het uiteindelijk rond. Sinds deze week kunnen alle zeeva renden in alle Nederlandse havens een prik halen, als ze dat willen. Dat is fantastisch nieuws." Janssen-vaccin De vaccinaties worden, tegen beta ling, uitgevoerd door en bij de Arbo Unie. Het gaat om het Janssen-vac cin, zodat één prik voldoende be scherming biedt tegen het corona virus. Sinds begin augustus konden opvarenden van buitenlandse sche pen bij wijze van proef al terecht in de haven van Rotterdam. Dat pro- gramma is nu uitgebreid naar de havens in Amsterdam, Delfzijl, Vlissingen en Terneuzen. Eenzelfde soort beleid Het prikprogramma wordt gecoör dineerd door de Koninklijke Ver eniging van Nederlandse Reders (KVNR). Woordvoerder Nathan Habers wijst erop dat België en Noord-Duitsland (Bremen en Hamburg) al eerder hun vaccinatie programma openstelden voor alle zeevarenden. ,,Doordat wij nu ook aansluiten, wordt in de hele kust strook van Vlaanderen tot en met Noord-Duitsland eenzelfde soort beleid gevoerd." vakantie seksuele handelingen van J. ondergaan. De zaak kwam aan het rollen toen het meisje er later met vriendinnetjes over sprak. Toen het de moeder van een van hen ter ore kwam, trok zij aan de alarmbel. J. werd begin fe bruari aangehouden en zit inmid dels zeven maanden vast. Pedofilie Volgens gedragsdeskundigen lijdt hij aan pedofilie, voyeurisme en Vlissinger J. wordt beschuldigd van het zich vergrijpen aan een jong meisje. Ook zou hij ontucht hebben gepleegd met haar broertje narcisme en is hij verminderd toe rekeningsvatbaar. De vrouw van J. wist volgens hem van niets. Naast de gevorderde straffen zou J. de kinderen ook een schadevergoe ding van 22.500 euro moeten be talen. De ouders claimen boven dien 5000 euro. Het meisje was, toen het misbruik begon, zes jaar. Daarnaast wordt de Vlissinger ervan verdacht kin derpornografische foto's te heb ben gemaakt en verspreid, en van het bezit van enkele duizenden afbeeldingen met kinderporno. Het seksleven van J. was proble matisch en hij belandde op een gegeven moment op sites met kinderporno. J. en zijn vrouw pas ten regelmatig op de kinderen van een bevriend stel. Toen hun doch tertje op de schoot van 'oppas' J. belandde, begon het misbruik. Als zijn vrouw even weg was, ging hij met de kleuter naar boven en pleegde ontuchtige handelingen met haar. Tijdens een vakantie Haar broertje moest tijdens een Hem werd ge zegd: Uw calva dos is uitstekend en magnifiek van smaak, maar hij is wellicht iets te licht van kleur. De uitspraak was bemoedi gend en met zijn calvados fietste Van Schaik rich ting Deauville, een chique bad plaats. Van Schaik won net niet de eerste prijs: er was iets met de kleur van zijn drank! Vorige week woensdag was het mooi weer in Vlissingen. Mijn broer en ik dron ken een glaasje calvados. De zon scheen in het glas en de kleur leek me uitstekend. De geur deed me denken aan vroeger: aan de tocht van Van Schaik, maar ook aan de reizen en wandel tochten die we maakten naar Normandië met zijn heuvels en heggen en het land van Auge met zijn vakwerkhuizen en zijn boomgaarden met tussen de bomen ber gen geurige appeltjes. vrijdag 3 september 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Alle zeevarenden kunnen sinds woensdag in de havens van Vlis singen en Terneuzen worden ge vaccineerd tegen het coronavi rus. Tot nu toe was dat alleen mogelijk voor mensen aan boord van een schip dat onder Neder landse vlag vaart of in Neder lands beheer is. Rolf Bosboom Vlissingen Tegen de 40-jarige Vlissinger J. J. is gisteren in Middelburg een gevangenisstraf van vier jaar waarvan één jaar voor waardelijk geëist, met de maxi male proeftijd van vijf jaar. J. wordt ervan beschuldigd dat hij zich tussen 2015 en vorig jaar heeft vergrepen aan een jong meisje en in 2020 ontucht heeft gepleegd met haar toen 13-jarige broertje. Ad Roos Middelburg Uitspraak op 16 september T M In Rotter dam konden zeevarenden van buiten landse sche pen al langer worden gevac cineerd. foto ERIK JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37