Appartementen op plek kwekerij 5 In de boulevard van Vlissingen, bij hotel Britannia is een bunker 'opgedoken'. Onbekend was-ie niet, wel 'vergeten', zegt archeoloog Bernard Meijlink. Word krantenbezorger in Middelburg, Oost-Souburg, Vlissingen of Westkapelle Bel: 088 013 96 20 krantenbezorgen.nl Snel bijverdienen en tijd overhouden? premie vrijdag 3 september 2021 Maurits Sep Vlissingen De bunker zit onder de grond, bij hotel Britan nia en het appartemen tencomplex Bestevaer op de boulevard. Dat heeft een re den, legt Meijlink uit. „Britannia werd gebruikt door een Duitse commandant en er hoorde een groot bunkercomplex bij. Dit is een bomvrije bunker, voor man schappen. Een standaard bunker, type 501. Met zoals gebruikelijk muren en een dak van twee meter dik." Tot zover niks bijzonder, maar dat veranderde toen archeologen dinsdag na wat graafwerk naar binnen konden. ,,De meeste bun kers zijn na de oorlog leeggehaald door ijzerboeren. Maar deze was vermoedelijk vrij snel afgesloten", vertelt Meijlink. ,,Er zat nog een gasfilterinstallatie in, een kachel, bedrading, bakelieten verdeeldo- zen en gepantserde deuren. En een beetje kleine munitie." Meijlink haalde er vrijwilligers van de Stichting Bunkerbehoud bij. ,,Die mogen hier nu rondneu zen en er spullen uit halen die ze kunnen gebruiken in hun muse umbunkers. Er staat een beetje water in de bunker, dus sommige dingen zijn wel flink verroest. Maar ze zijn misschien toch nog te gebruiken nadat ze zijn schoon gestraald." Gesloopt De bunker moet plaats maken voor de nieuwbouw van hotel Bri tannia. Daar hoort ook een par keerkelder bij. ,,We hebben nog gevraagd aan de eigenaar, AVV, of de bunker behouden kan blijven. Maar dat lukt met hun plan voor deze plek niet, en dat snap ik ook", zegt Meijlink. ,,Bovendien is de bunker zelf niet zo bijzonder." Daar komt bij dat het 'toevals- vondst' is en daarmee volgens Meijlink wettelijk gezien eigen dom is van de eigenaar van de grond: AVV. ,,Een deel van het oude bunkercomplex is eerder ge sloopt. Deze bunker niet en daarna is-ie over het hoofd gezien. Men was in de veronderstelling dat er niks meer zat. Totdat een tijd terug een milieukundig on derzoek werd gedaan en hij toch werd gevonden." De bunker wordt deze week uitgegraven en volgende week ge sloopt. Bij het uitgraven is een trap gevonden die vanuit de bun ker richting de Kenau Hasselaars traat gaat. Maar nog geen trap richting hotel Brittannia. Dat ver baast Meijlink een beetje en hij hoopt op meer ontdekkingen. ,,Je zou denken dat de bunker in ver binding stond met het hotel, als daar de commandant zat." Na drie generaties komt er een einde aan bloemen- en planten- kwekerij De Klerk in Middelburg. Het tuincentrum maakt plaats voor twee appartementenge bouwen. Bijna de helft van het terrein wordt ingericht als park en zal aansluiten op het naast gelegen Park Toorenvliedt. Maurits Sep Middelburg De kwekerij steekt vanaf de Kou- dekerkseweg 155 meter diep naar achteren en neemt zo 'een hap' uit Park Toorenvliedt. Daarom willen projectontwikkelaar Zeeland Wo nen en de familie De Klerk een groot deel van het terrein gebrui ken om het park te versterken, zegt John Priem van Zeeland Wonen. Eigentijdse stijl Toorenvliedt - zowel het park als de gelijknamige buitenplaats - moet de aandacht blijven opeisen, zegt Priem. ,,We kiezen daarom niet voor een massale invulling met huizen, maar voor twee gebouwen met drie etages voor in totaal zes tien of achttien appartementen. En die worden niet in een historische stijl gebouwd die vergelijkbaar is met Huis Toorenvliedt, maar juist in een eigentijdse stijl, zodat het Huis zichzelf blijft." De gebouwen bevatten veel glas om een transpa- rante gevel te creëren, legt hij uit. In het voorlopige ontwerp zijn de appartementengebouwen iets verder van de Koudekerkseweg af gesitueerd. Er komt een half ver diepte parkeergarage onder, zodat de auto's uit het zicht blijven. Aan de achterkant komen wandelpa den die aansluiten op het park. Maar of het gebied rond de luxe ap partementen dus openbaar terrein wordt, is niet zeker, zegt Priem. Zeeland Wonen heeft inmiddels met omwonenden en organisaties in de buurt gesproken. De ge meente Middelburg wil toestem ming verlenen aan het project. Pas als het ontwerp definitiefis, kan de gemeenteraad er over besluiten. UW SPECIALIST IN HET AANLEGGEN VAN UW COMPLETE TUIN WWWJAN-GBM.NL n Jan-GBM V.O.F Middelburg Prima vergoeding per vier weken, afhankelijk van de wijkgrootte Snel geld verdienen: je bent binnen een paar uur klaar Bezorgen kan van maandag t/m zaterdag Minimumleeftijd 15 jaar De bunker bij hotel Britannia is er een voor manschappen en maakte deel uit van een groter en eer der gesloopt complex. Inzetten: resten van een gasfiltersysteem, een helm en beker. fotos lex de meester WA Hé, een bunker in de Vlissingse boulevard! GRONDWERK BESTRATING MUZIEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33