II Kilo wol levert nu 5 tot 10 eurocent op Die boodschap verspreidt het Hol lands Wol Collectief, een club die zich er hard voor maakt weer een markt in eigen land te vinden voor Nederlandse wol. Onder meer voor isolatie, dakbedekking en kleding. Nu gaat nagenoeg alle wol uit Nederland nog naar het bui tenland. ,,Op zich een leuk initiatief, maar j e moet eerst afzet hebben in eigen land. En die is er niet, al thans, niet op grote schaal", zegt Johan Westerbeke uit Waarde. Hij werkt voor de Wolfederatie, die wol van verschillende schapen houders verzamelt in Zeeland. Een kilo wol levert volgens Westerbeke nu 5 tot 10 eurocent op. Voor corona was dat zo'n 50 cent. „Gemiddeld komt er 3,5 kilo wol van een schaap, dus dan heb je sief, met kammen, wassen, spin nen en verven. Tot de jaren 60 ge beurde dat nog in eigen land, maar daar zijn de lagelonenlanden voor in de plaats gekomen. Daarom gaat alle onbewerkte wol naar het bui tenland, zegt de enige overgeble ven wolhandelaar van Nederland, Herman Brouwer van Hermes Wolhandel uit Noord-Holland. Alle wol uit Nederland, dus ook uit Zeeland, komt eerst bij hem te recht, voordat hij het verhandelt. ,,Naar Turkije, Marokko, India, Pa kistan, Maleisië en China." Niet bij het afval Dat er wol bij het afval belandt, zo als het Hollands Wol Collectief beweert, daar geloven de wolver zamelaars niet in. „Misschien inci denteel", zegt Brouwer. Remco Breel houdt altijd een paar mooie schapenvachtjes apart voor lief hebbers. ,,Wij hebben een winkel bij de boerderij en soms vragen mensen ernaar." veehandelaar en verzamelt als 'service aan de klant' ook de scha penvachten. Ze liggen in balen van 60 kilo opgeslagen in zijn loods. ,,We doen dit op dit moment kos teloos, maar eigenlijk moet ik er geld voor vragen. De marktprijs is historisch laag." Het liefst zien schapenhouders natuurlijk meer geld voor hun vachten, zoals in de guldenstijd. Toen deed wol nog zo'n vijf gul den de kilo. ,,Maar de wol is eigen lijk bijzaak", zegt Breel. ,,In dit land fokken wij schapen voor het vlees en de melk, niet voor de wol", beaamt Westerbeke. De wol uit bijvoorbeeld Australië en Wa les daarentegen, is geliefder voor kleding. ,,Die schapen hebben dunnere en zachtere wol. Onze schapen hebben grovere wol", zegt Westerbeke. ,,Het is eigenlijk B- keuze wat wij hier hebben." Dat neemt niet weg dat de prijs voor de verwerking van wol het zelfde blijft. En dat proces is inten- 30 of 40 eurocent per schaap. Dat is natuurlijk niks", zegt schapen houder Guus de Regt uit Kats. Remco Breel uit Veere ontkomt er net als alle andere schapenhou ders niet aan om zijn dieren mini maal een keer per jaar te scheren. ,,Zo'n vacht gaat anders jeuken en schuren, maar het scheren kost mij eigenlijk meer dan dat het op brengt." Jan van Zuidland uit Zierikzee is In dit land fokken wij schapen voor het vlees en de melk, niet voor de wol It vrijdag 3 september 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Schapenvacht is geen lor meer waard De tijd van wollen kriebeltruien is allang vervlogen. Tegenwoor dig kiezen we liever een truitje van synthetische stoffen of - als we dan toch voor wol kiezen - eentje van wol van het zachte Merinoschaap uit Australië. Ne derlandse wol is uit, weinig tot niets meer waard en belandt in het ergste geval bij de vuilnis. Valeska Nastaly Waarde Veehandelaar Jan van Zuidland haalt als 'service' ook de wol op bij zijn klanten. Die slaat hij op in zijn loods in Zierikzee. foto katja van noort Schapen houder Remco Breel uit Veere houdt altijd een paar mooie vachten apart voor par ticulieren die ernaar komen vragen. FOTO LEX DE MEESTER - Johan Westerbeke, Wolfederatie Remco Breel met zijn schaapskudde. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29