23 Nederland bouwt nieuwe ploeg met Daalderop (22) en Dambrink (18) Ze zijn aanvoersters van een nieuwe generatie in het Nederlands volleybalteam en spelen vanavond op het EK de halve finale tegen Italië. Een gesprek met Nika Daalderop, 22 pas, en Elles Dambrink, die dit jaar nog voor haar 18de in het diepe moest springen. Nederland treft China in finale Zilver voor Van Zon/Van Hoof Kruger pakt opnieuw brons Oranje begint sterk aan EK LISETTEVAN DER GEEST Toen Daalderop (22) vlak voor deze zomer een blik op de interlandlijst wierp en de naam van Dambrink las, dacht ze: wie is dat eigenlijk? ,,De lichting onder mij ken ik nog wel, maar Elles zit er een lichting onder." Wist Daalderop veel dat ze slechts een paar maanden later juist met Dambrink, die deze zomer vierde werd met Oranje op het WK onder 20, een van de basisspeelsters zou vormen op het EK volleybal. Dat ze met dit team, waar 'toch een beetje een wisseling van de wacht gaande is', de final four zou halen. In een hotellobby in Belgrado be gint Dambrink (18) op de bank naast Daalderop te lachen, waarna ze zegt: ,,Het is ook een beetje gek. Ik dacht: leuk, dit jaar draait om het doen van mijn examen en het WK onder 20. Maar het is wel een beetje anders gelopen." Dat schoolexamen haalde ze overigens, bijna tussen de bedrijven door, want eerst maakte ze nog indruk in de VNL. Daalderop: ,,Ik moet zeggen, voor deze zomer had ik echt iets van: poeh, nou, wat gaat het worden met dit team?" Dat was na het nieuws dat Robin de Kruijf en Yvon Beliën besloten deze zomer niet voor Nederland uit te komen. Dat was weer nadat Nicole Kool- Ik ben eigenlijk wel positief verrast. Zo lang spelen we nog niet in deze samenstelling haas stopte, evenals diagonaal speelster Lonneke Sloet- jes, jarenlang de topscorer van het team. Daalderop: ,,Maar ik ben ei genlijk wel positief verrast. Zo lang spelen we nog niet in deze samenstelling." Dambrink: ,,We winnen wedstrijden, maar als we winnen hebben we ook nog het ge voel dat er nog een stuk boven zit qua niveau, dat we nog beter kun nen. We zijn een jong team en nog lang niet uitgeleerd." Het huidige team is een mix van ervaring en nieuwkomers. Met rou tiniers als Laura Dijkema, Maret Grothues en Anne Buijs in de gele deren, maar ook Daalderop, 22 pas, behoort tot de meer ervaren speel sters. ,,Bij mij ging het heel stabiel, toen ik bij het Nederlands team kwam speelde ik nog niks. Daarna ietsjes meer. Soms een toernooi in de basis, dan weer niet. En nu is het eigenlijk echt voor het eerst dat ik steeds in de basis be gin en er misschien wat meer druk op mijn schouders komt te liggen. Al ervaar ik het niet per se als druk, we hebben in het team wel de ba lans van ervaren speelsters en jon gere speelsters." Voor aanvang van de interland- zomer was het hoofddoel duidelijk: het WK volgend jaar in eigen land. Het EK, waar Nederland vanavond de halve finale speelt tegen favoriet Italië, was een tussenstop op weg naar dat doel. Daalderop: ,,Als je vooraf had gezegd: final four, zou den we er wel voor tekenen. En misschien hebben we een beetje geluk gehad met de loting. Geluk ook dat Zweden Bulgarije eruit ge kickt heeft. Maar we hadden ook Duitsland als tegenstander." Dam brink: ,,We gingen hierheen om te kijken waar we staan. Als je dan bij de final four zit geeft dat ook meer vertrouwen voor volgend jaar." Het nieuws over het stoppen van Sloetjes op de diagonaalpositie maakte niet dat Dambrink dacht: er liggen kansen. Maar bondscoach Avital Selinger schoof haar naar vo ren. Een duik in het diepe. Dam brink: „Achteraf, en vooraf ook wel, denk ik dat het misschien wel fijn zou zijn geweest om achter een er varen speelster te beginnen. Om langzamer in te komen. Iedereen helpt, nu. Maar ja, je moet het wel gelijk doen." Daalderop: ,,Maar ik denk dat je daar uiteindelijk ook heel snel van leert." Dambrink: ,,Nee, en het voelt ook niet alsof ik het allemaal in één keer moet gaan doen. Jullie halen die druk ook bij mij weg. Doordat jullie veel punten maken, geeft het mij de ruimte om gewoon mijn ding te doen." Daalderop: ,,We kunnen ook niet van Elles ver wachten dat zij nu al die functie voor honderd procent uitvoert, dat zij als diagonaal altijd de meeste punten maakt van het team." Programma vrijdag 3 september 2021 GO PARALYMPISCHE SPELEN De Nederlandse rolstoel- basketbalsters nemen het bij de Paralympische Spe len in Tokio in de finale op tegen China. Oranje ver sloeg in de halve finales Duitsland met 52-42. China schakelde titelverdediger Verenigde Staten uit met 41-36. De vrouwen van bondscoach Gertjan van der Linden verloren eerder in de groepsfase met 45 38 van China. Dat is de enige nederlaag van de Nederlandse ploeg in het toernooi. PARALYMPISCHE SPELEN De tafeltennissters Kelly van Zon en Frederique van Hoof hebben gisteren in het dubbelspel op de Para lympische Spelen genoe gen moeten nemen met zil ver. In de finale van de klasses 6-8 moesten Van Zon (33) en Van Hoof (20) het afleggen tegen het Chi nese duo Mao Jingdian en Huang Wenjuan: 2-11, 7-11, 6-11. PARALYMPISCHE SPELEN Lisa Kruger (20, foto) heeft bij de Paralympische Spe len in Japan haar derde medaille veroverd. Op de 100 meter rugslag eindigde de zwemster uit Harderwijk als derde. Kruger tikte in de S10-klasse aan in 1.09,44. Kruger won eerder zilver op de 100 meter schoolslag, achter Chan- talle Zijderveld. Op de 100 meter vrije slag pakte ze brons. VOLLEYBAL De Neder landse volleyballers zijn voortvarend begonnen aan het EK. De ploeg van Ro berto Piazza was in het Finse Tampere met 3-0 te sterk voor Spanje. Binnen anderhalf uur stond de eindstand op het score bord: 25-23, 26-24, 25-22. Oranje komt vandaag uit tegen Noord-Macedonië en morgen volgt Rusland. 'Ik dacht: poeh, wat moet het worden met dit team' y @lvdgeest Belgrado - Nika Daalderop (22) Nika Daalderop. fotos getty images Elles Dambrink. Vandaag 17.00 uur Turkije - Servië 20.00 uur Nederland - Italië Winnaars naar finale morgen, verliezers spelen, ook morgen, troostfinale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23