TINA - De Tina Turner Musical Bestel nu op pzc.nl/tina II NIEUWS 17 FESTIVALS TOEGANKELIJKHEID vrijdag 3 september 2021 M Rachel Luntungan gaat naar de Dutch Grand Prix. door een herseninfarct waardoor zijn linkerkant verlamd raakte. ,,Het ziet er verzorgd uit hoor", knikt hij tevreden. Maar dan vindt zijn kleindochter Fleur een nóg betere kamer: eentje met een ei gen badkamer, toilet én airco. ,,O, dit is fijn hoor. Nu kan ik met mijn stok naar het toilet en hoef ik niet met de rolstoel.'' Zonder het zorghotel en de spe ciale voorzieningen was het voor Dekkers geen optie geweest om de Formule 1 te bezoeken. Maar hij wilde dolgraag met kleinzoon Sam mee. ,,We zijn ook al naar Oosten rijk en Duitsland geweest. Hij vindt dat geweldig en opa is ook autogek.'' Welkom HandicapNL hoopt dat de ko mende jaren veel festivals dit voorbeeld volgen. ,,Het is zo be langrijk dat mensen met een be perking zich ook welkom voelen. Juist op een festival, waar mensen de voorkeur voor hun muziek de len, kun je twee werelden bij el kaar brengen'', betoogt manager communicatie Jeroen van de Kop pel. Door eerdere slechte ervarin gen haken sommige mindervali- den af. Ze vrezen dat ze niet naar het toilet kunnen of dat het terrein niet goed te berijden is met een rolstoel. Rachel Luntungan kan niet wachten tot ze eindelijk weer kan meedoen. ,,Het is een hele stap om het na de vorige mislukking weer te doen, maar ik vind het fantas tisch dat dit wordt gedaan. Sinds ik in een rolstoel zit, heb ik veel min der feestjes, maar ik wil ook ge woon partyen." Nu te zien in het Beatrix Theater Utrecht! TINA - De Tina Turner Musical is de eerste musical over haar leven, geproduceerd in samenwerking met Tina Turner zelf. Hoe een meisje uit Nutbush, Tennessee, uitgroeide tot de onbetwiste 'Queen of Rock-'n-Roll' - dit is de musical van een doorzetter die zich niet aan de regels hield, maar ze zelf maakte. Dit is het echte, nietsontziende verhaal van Tina Turner. De vrouw die alle vooroordelen over leeftijd, kleur en geslacht heeft getart. Dit inspirerende verhaal moetje horen, beleven en voelen: mis het niet! Zandvoort Ellen van Gaalen Voor de 31-jarige Rachel Luntun- gan is het een spannend weekend. Voor de tweede keer sinds ze in een rolstoel zit, gaat ze naar een festival. Door fibromyalgie heeft ze veel pijn aan haar spieren en bindweefsel en raakte ze aan een rolstoel gebonden. De dertiger moest haar draai opnieuw vinden. Ook toen ze twee jaar geleden voor het eerst in haar rolstoel naar een festival wilde. De poging mis lukte. ,,We moesten zo ver van het feestterrein parkeren. Ik haalde dat helemaal niet. Halverwege zijn we omgedraaid en naar huis gegaan'', vertelt ze. En daarom vindt ze het nu spannend. Gaat het écht lukken om morgen de Formule 1 te kun nen kijken in Zandvoort? Onbeperkt feest HandicapNL en stichting NRPU (No Restrictions Party Unlimited) hebben hun best gedaan om dat voor elkaar te krijgen. De stichtin gen willen dat over vijf jaar alle festivals toegankelijk zijn voor mensen met een beperking. Daarom bedachten zij de proef 'Onbeperkt Feest', waarbij ze het heft in eigen hand nemen en spe ciale voorzieningen, zoals ge schikte toiletten en pop-upzorg- hotels, op festivals regelen. In 2019 trapte de Zwarte Cross af, maar door corona liep de proef vertraging op. Dit weekend is de Dutch Grand Prix het toneel voor een tweede pilot. In een mum van tijd waren alle 110 speciale kaarten uitverkocht. Maar wat is er precies geregeld? Vlakbij de start, schuin tegenover de pitstraat, is een lang gehandi captenplatform waar mensen in een rolstoel eenvoudig kunnen ko men. Er rijden speciale busjes rond die gasten met een beperking van de parkeerplaats of camping naar het circuit brengen. Wie het even te veel wordt, kan zich vlak achter de tribune op een apart dek even terugtrekken; met koptele foons voor een meditatieve silent disco of om te luisteren naar het racecommentaar. En als ze willen, kunnen ook gasten met een beperking blijven logeren. Op camping Bloemen- daal, zo'n drie kilometer verderop, staat een pop-upzorghotel; een reusachtige, legergroene tent met ruim vijftig units. In de slaapka mers staan ziekenhuisbedden met beugel en een gewoon bed voor de begeleider. Aan het einde van de Sinds ik in een rolstoel zit, heb ik veel minder feestjes, maar ik wil ook partyen - Rachel Luntungan gang is een rolstoelvriendelijke badkamer met toilet. Negentien verpleegkundigen zijn ingevlogen om de gasten waar nodig te hel pen. ,,We zijn er om mensen 's ochtends uit bed te halen en te helpen met naar bed gaan. Ja, we draaien ook nachtdiensten'', ver telt verpleegkundige Gertina Ber ger die uit Joure afreisde. De ver pleegkundigen gaan ook mee naar de race om mensen met een be perking te verzorgen. Fantastisch De 77-jarige Emiel Dekkers uit Drunen vindt het fantastisch dat hij bij de race kan zijn. Zo'n ander half jaar geleden werd hij getroffen Voor mensen met een beperking is het doorgaans lastig om festivals te bezoeken. De Dutch Grand Prix heeft een pop-upzorghotel dat rust biedt én verpleegkundigen die stand-by staan. „Welkom!'' PC Ook met een beperking kan Rachel j uichen voor Max FOTO JEAN-PIERRE JANS 'Deze actie is geLdig voer geselecteerde voorstellingen in oktober, november en december 2021. Kijk voor de uitgebreide actievoorwaarden op bovenstaande URL. €5,- LEZERSVOORDEEL k PER TICKET!* A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17