Het nut van overbodige boeken NIEUWS 15 Duizend migranten maakten de oversteek in een weekend Op het Italiaanse eiland Lampedusa zijn het afgelopen weekend opnieuw meer dan duizend migranten aangekomen. Het opvangcentrum op het zuidelijkste puntje van Europa is overvol. IN QUARANTAINE DAG 538 Gisteren was het gratis biblio theekkastje hier in de buurt bijna leeg. Er was duidelijk een vakantieloopje op geweest. ik nam me voor om de voorraad een beetje aan te vullen. Want buurt- bibliotheken voorzien vóór, tijdens en na corona in een behoefte. Toen ik vanmorgen met twaalf Maigretjes aankwam, bleek ik niet de enige die zich de toestand van het kastje had aangetrokken. Er stonden weer mooie serieuze romans op de plankjes, een paar zo goed dat het jammer was dat ik ze al had gelezen. Het Zoutpad van Raynor Winn en Middle England van Jonathan Coe bijvoorbeeld. Als u nog iets zoekt: aanraders. een goed excuus om toch weer met een boek huiswaarts te keren. Het was zo'n boek dat ik absoluut niet nodig heb, dat zelfs in dit volledig geïnter- nette leven helemaal overbodig is geworden, maar dat ik niet kan laten staan: het Spectrum Citatenboek. Ondertitel: duizenden citaten naar onderwerp gerangschikt, samen gesteld door C. Buddingh. Het is 948 pagina's dik en ik geef toe: dat is een boel ouderwetse kennis en oubolligheid op een rijtje. Dit is de twaalfde druk uit 1992, waarschijnlijk de laatste. Al snel daarna werden de encyclopedieën verslagen door het internet. Jammer, want kennis op het net is saaier dan die in naslagwerken. Ik hou van die boeken. Jaren geleden heb ik eens The guide to essential knowledge gekocht van The New York Times (1096 bladzijden). Ergens in mijn achter hoofd klonk: als ik met iets ernstigs in bed kom te liggen, ga ik dit lezen en dan ben ik wijs als ik eruit kom. Ik bleef gezond. Iets minder ambi tieus was daarna het voornemen om elke avond tien bladzijden door te werken. Ook mislukt. van Het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog van Loe de Jong hebben gelezen of in elk geval in hun kast hebben staan, of de Grote Winkler Prins. Überhaupt mensen die 'De complete werken' koesteren of 'Alles van' grote schrijvers en ver fijnde denkers. Daar zijn er steeds minder van. Iedereen doet 'alles van' weg. Mijn broer heeft een tweede hands boekwinkeltje. Hij weigert mensen die met de complete Loe de Jong aankomen. Nog niet gratis wil-ie het hebben. ,,Onverkoopbaar.'' Maar blijf ze gerust in de gratis biblio theekkastjes leggen. Lampedusa Afgelopen zaterdag voer een vissersboot met 539 migranten opeengepakt op het dek de haven van Lampedusa binnen. Er volgde nog een tiental schepen, in totaal kwamen er die dag ruim achthon derd mensen aan. De migranten komen voornamelijk uit Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara en uit Tunesië, Marokko en Egypte. ,,De toestand van de meeste mensen is redelijk'', vertelt Ales- sandro Trainito van Artsen zon der Grenzen, die dit weekend de migranten opving in de haven van Lampedusa. ,,Ze waren voorna melijk uitgedroogd. Sommigen hadden verwondingen die erop wijzen dat ze zijn gemarteld.'' Coronatest De vissersboot kwam uit Libië en werd zaterdagochtend ten zuiden van Lampedusa opgemerkt door de Italiaanse kustwacht. De ruim vijfhonderd migranten aan boord werden ondergebracht in het op vangcentrum op het eiland. Met ruim twaalfhonderd mensen is dat centrum al meer dan overvol, er is officieel plaats voor ongeveer tweehonderd personen. Alle mi granten ondergingen een corona test en zijn daarop in quarantaine geplaatst op een schip voor de kust van Lampedusa. ,,Opnieuw neemt Lampedusa de verantwoordelijkheid voor de opvang van deze mensen'', zegt burgemeester Toto Martello tegen het Italiaanse persbureau ANSA. ,,Ik ben de eerste om te erkennen dat we aandacht moeten schen ken aan het drama dat zich af speelt in Afghanistan, maar we moeten de andere landen waar mensen in nood verkeren zeker niet vergeten.'' Om de druk op Lampedusa wat te verlichten is een deel van de migranten inmiddels over gebracht naar andere delen van Italië, de meesten naar opvang centra op Sicilië. Ook is er nog een quarantaineschip onderweg om mensen op te vangen. Het is in middels routine voor Lampedusa. ,,Voor ons is het eigenlijk geen nieuws'', zegt een bewoner van het eiland die anoniem wenst te blijven. ,,De afgelopen periode ko men er bijna dagelijks migranten aan en daar hoor je niemand over. Dit weekend vijfhonderd op één boot, dat hadden we lang niet ge zien. Dat wordt dan opgepikt door Matteo Salvini en dan is het ineens nieuws.'' Aanval Salvini, de partijleider van de Lega en voormalig minister van Bin nenlandse Zaken, hekelt zijn opvolger Luciana Lamorgese. ,,Wat gaat de minister doen om de migrantenstroom te stoppen?'' vroeg hij eerder deze maand al. De minister antwoordde kortaf: ,,Als meneer Salvini een oplossing weet, dan is hij welkom op het De afgelopen periode komen er bijna dagelijks migranten aan en daar hoor je niemand over ministerie." De aanval van Salvini op Lamorgese zorgt voor spannin gen in de Italiaanse regering, waar Salvini's Lega ook deel van uitmaakt. Ondertussen blijft het aantal migranten dat in Italië aankomt groeien. Tot nu toe hebben dit jaar bijna 39.000 migranten via de Middellandse Zee het land be reikt, vorig jaar waren dat er net geen 20.000 en in 2019 iets meer dan 5.000. De toename is vooral te wijten aan de groeiende onrust in Tunesië en Libië en de lakse houding van de Libische kust wacht. Het merendeel van de mi granten wordt onderschept en overgebracht naar het vasteland van Sicilië of komt op eigen houtje aan op Lampedusa. ,,Toch hebben we een heel rustige zomer gehad'', zegt de anonieme eilandbewoner. ,,De rustigste in tien jaar. Toeristen merken er niets van en het leven kabbelt voort.'' Het toeristenseizoen is dus dit jaar gered, maar de situatie blijft kritiek op Lampedusa. Eén forse boot zoals afgelopen weekend, en het opvangcentrum stroomt over. vrijdag 3 september 2021 GO Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Met mijn Maigrets erbij was het kastje nu zelfs overvuld, dus had ik Ik bewonder mensen die alle delen Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Lampedusa stroomt weer vol Een houten bootje met Afrikaanse migranten dobbert bij Lampedusa in zee, in afwachting van de kustwacht. fotos reuters Angelo van Schaik - Inwoner van Lampedusa Een hulpverlener deelt reddingsvesten uit. fotos reuters Agenten staan klaar om de migranten uit hun boot te halen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15