10 NIEUWS In en rond Amsterdam waren in de Tweede Wereldoorlog dertien Joodse werkkampen. Ze waren het voorportaal voor deportatie naar Auschwitz en Sobibor. Die historie is nu terug te zien in de expositie Tewerkgesteld in het Amsterdamse Bos. »Het Boschplan was al in de jaren 30 een project voor werkverschaffing 'Vreeselijk onrecht' Salomon Mandaat - in overall en met een hand in de zij - kijkt met betekenisvolle blik recht in de ca mera. Hij is gefotografeerd met een groep mannen met kruiwa gens in het Amsterdamse Bos. Hij staat naast zijn neef Coen van der Glas, wiens handen een kruiwagen omklemmen. Van der Glas is, net als andere man nen, keurig in het pak. Sommi gen hebben een das om en op andere foto's draagt een van de mannen zelfs een zakhorloge. Opmerkelijke kleding voor het werk dat de tewerkgestelden moesten doen: sloten en putten graven. ,,Deze mannen waren boven de 45 jaar en moesten werk doen waarvoor ze totaal niet geschikt waren. Als je de foto's ziet, dan zie je de mannen altijd goede kleding dragen. Ze waren totaal niet uitgerust om in dit soort omstandigheden te werken'', zegt Lion Tokkie, die al jarenlang onderzoek doet naar Joodse werkkampen in Nederland. Mandaat, diamantslijper en la ter piccolo en chauffeur bij So ciëteit Odeon, was een van de gemengde gehuwde mannen die in 1944 tewerkgesteld werden in het Amsterdamse Bos. In 1942 kreeg hij een Sperre (vrijstelling van deportatie), omdat hij chauf feur en portier werd voor de Joodsche Raad. Hij bracht vanuit 'Joodsch lokaal' Café de Paris in de Amsterdamse Beethoven- straat eten naar de opgepakte Jo den in de Hollandsche Schouw burg. Toen de verzamelplaats leeg raakte, werd hij werkloos. Hij werd in het werkverschaf fingsproject het Amsterdamse Bos, het Boschplan, tewerkge steld. Hij behoorde tot de laatste groep Joden die er moest wer ken. Het Amsterdamse Bos, het Boschplan, was al in de jaren 30 een werkverschaffingsproject. In de oorlog besloot de Duitse be zetter er werkloze Joodse man nen aan het werk te zetten. Deze Joden werden eind 1941 opgeroe pen om zich in de Diamantbeurs aan het Weesperplein te laten keuren. Het vereiste aantal van 1400 werd echter niet gehaald, omdat velen zich met valse ver klaringen van (Joodse) artsen lieten afkeuren. De bezetter be sloot daarop ook Joden in te zet ten die nog betaald werk had den, zoals musici, diamantbe werkers, kleermakers en boek houders die niet gewend waren aan zwaar werk. In het Boschplan moesten ze sluizen en bruggen bouwen, pa den en wegen aanleggen, dijken verzwaren en sloten trekken. ,,Ze werden in kleine groepen van zes tot acht man aan het werk gezet, zodat ze geen stampei konden maken'', zegt Tokkie. Een van hen was Levie de Lange uit Amsterdam-Noord, vader van vijftien kinderen. Het gezin leefde in grote armoede. De Lange was vaak zonder werk. Zijn vrouw kreeg twee keer per maand een loonstrookje thuis. In het najaar van 1942 werden de 45 Joodse werkkampen door de Grüne Polizei omsingeld. De mannen, hun vrouwen en kin deren werden naar Westerbork weggevoerd en gingen vandaar naar Auschwitz en Sobibor. Slechts een enkeling wist te ont snappen. De Lange: 'Het liep tegen vijven Plotseling zagen we aan weerszijden van de dijk kerels met helmen en geweren opdui ken. Aan ontkomen viel niet te denken. Met een SS'er voor en een achter ging het terug naar het Centraal Station. Onderweg werd niet gesproken, alle gezich ten stonden op donker en versla gen. We maakten ons niet de minste illusie.' De Lange werd met zijn vrouw Henriette en veertien kinderen - hun oudste zoon Israël had een Sperre - vanuit Westerbork naar Auschwitz gedeporteerd. Zijn vrouw en kinderen werden di rect na aankomst vermoord. Hij zelf werd geselecteerd voor dwangarbeid en zou uiteindelijk de oorlog overleven. Begin 1944 werden de ge mengd gehuwde mannen opge roepen het werk voort te zetten. In het Boschplan moesten zij de kanovijver verbreden en een sloot ('de jodensloot') en een vij ver ('de jodenput') graven en op Schiphol-Oost bomkraters vol storten en start- en landingsba nen repareren. Tijdens bombardementen moch ten de Joden niet schuilen. Zes Joodse mannen die even pau zeerden in een greppel werden beschuldigd van sabotage. Het zestal werd naar Auschwitz ge stuurd, onder hen saxofonist klarinettist Henri Emile Mossel, die een muziekhandel dreef bo ven Tuschinski, en diens goede vriend Wolf Willy Fuldauer. De laatste schreef in een briefje aan zijn vrouw: 'We hebben vijf mi nuten pauze genomen na 3A dag hard werken. Ons wordt nu ten laste gelegd 'arbeidsweigering'. Je weet zelf te goed dat zooiets fan tasie is. Het is een vreeselijk on recht wat met ons gebeurt, maar we zijn machteloos.' Op Dolle Dinsdag, 5 september 1944, kwam er een einde aan de tewerkstelling. Salomon Man daat en Coen van der Glas waren een van de weinige overlevenden van alle Joodse tewerkgestelden. De kleinzoon van Mandaat vertelt dat zijn grootvader na de oorlog kelner bij café Het sterre tje was en later een Belgische snackbar op de Zeedijk runde. Over zijn tijd in het Joodse werk kamp sprak hij met geen woord meer, zegt kleinzoon Loek Man daat. vrijdag 3 september 2021 GO Expositie In het kader van 75 jaar bevrij ding toont het Amsterdamse Bos van 2 september 2021 tot en met 3 april 2022 in de Boswinkel de expositie Tewerkgesteld in het Amsterdamse Bos - Joodse werkkampen in en rond Amster dam 1941 - 1944. Er zijn ook een wandelroute en een podcast. Joodse werkkampen: de zwarte kant van het Boschplan De mannen droegen vaak nette kleding. Ze waren totaal niet uitgerust voor het werk. foto priveverzameling van der aa Hanneloes Pen Amsterdam Tewerkgestelden moesten sluizen en bruggen bouwen, wegen en sloten aanleggen en dijken verzwaren. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10