Mix van oud en nieuw nen NIEUWS 13 Herdenking in Rotterdam moet pijnlijk onthaal in 1951 goedmaken Zeventig jaar geleden kwamen Molukse Knil-soldaten en hun gezinnen aan in Nederland. Premier Mark Rutte spreekt de gemeenschap op 7 oktober tijdens een landelijke herdenking toe over de kille ontvangst. De bijzondere herden king vindt plaats op de Lloydkade in Rot terdam. Daar zette het gros van de 12.500 Mo lukkers - militairen van het Ko ninklijk Nederlandsch-Indisch Le ger (Knil) en hun gezinnen in 1951 voet op Nederlandse bodem. Acht van de twaalf schepen kwamen in Rotterdam aan, vier in Amster dam. De Molukkers vochten tijdens de dekolonisatieoorlog voor Ne derland tegen Indonesië. Na de onafhankelijkheid van Indonesië kwamen ze in een lastig parket. Daarom werden ze tijdelijk naar Nederland overgebracht, maar dit werd een drama. De Molukkers werden jarenlang geïsoleerd opge vangen in barakkenkampen, onder meer in de voormalige concentra tiekampen Westerbork en Vught. Bij aankomst werden de Knil'ers op staande voet ontslagen uit het leger. Het Nederlands-Indische le ger werd opgeheven omdat Neder land uit Indonesië vertrok. De Mo- lukkers vielen tussen wal en schip. Demobiliseren op de Molukken mochten ze niet, want Indonesië was bang voor een opstand. En Nederland wilde de militairen niet in dienst nemen, omdat hun ver blijf immers tijdelijk zou zijn - maar ongetwijfeld ook om Indo nesië niet voor het hoofd te stoten. Het ontslag markeerde een psy chologische breuk in de verhou dingen tussen Nederland en de Molukkers, en leidde uiteindelijk tot gijzelingsacties in de jaren 70. ,,Het was een ontzettende verne dering en verraad'', zegt Nathalie Toisuta, initiatiefnemer van de herdenking. ,,Ze slikten hun ver driet en woede in, maar de Mo lukse gemeenschap werd een brandhaard.'' Onder vele Molukkers is het wantrouwen naar de Nederlandse staat nooit verdwenen, evenals de boosheid en pijn over het ontslag. De komende herdenking moet volgens Toisuta het startpunt zijn van een hernieuwde band. Cruciaal is de aanwezigheid van Rutte. Ruim honderd burgemees ters riepen de premier eerder dit jaar in een open brief op te erken nen 'dat de wijze van ontvangst en opvang destijds Nederland on waardig is geweest en dat dit diepe sporen heeft nagelaten, tot op de dag van vandaag'. Erkenning ,,Rutte zal hopelijk in zijn toe spraak recht doen aan de Molukse gemeenschap die zich in de steek gelaten voelde'', zegt Toisuta: ,,Ik hoop dat hij excuses gaat maken en erkent dat onze ouders destijds niet ontvangen zijn zoals ze had den moeten worden ontvangen.'' De fouten uit verleden zijn niet te repareren. Wat wel kan, is de ontvangst van de Molukkers op- In de nieuwste vtwonen de tijdloos mooie mix van oud en nieuw, met onder andere 72 pagina's binnenkijken in huizen vol lef en liefde, DIY-ideeën voor kringloopvondsten, alles over de nieuwste vloeren - van tips en trucs tot trends - en de mooiste lampen. 1 Nu in de winkel of bestel zonder verzendkosten op Lossebladen.nl/vtwonen nieuw doen. Als symbool voor de 'hernieuwde aankomst' zal bij de herdenking een bijzonder schip de Rotterdamse haven binnenvaren. Niet anoniem, maar onder bege leiding van schepen van de haven diensten en politie. En niet met de opvarenden van toen - velen zijn inmiddels overleden - maar met hun nazaten. ,,Daarmee tonen we de veer kracht van de Molukse gemeen schap'', zegt Toisuta. ,,Ondanks de vele teleurstellingen zijn de jon gere generaties de rijke vrucht die is voortgekomen uit de aankomst van toen, waar de eerste generatie Molukkers trots op zal zijn.'' Op de kade zullen de Molukkers dit maal niet verwelkomd worden met winterse sneeuwbuien. Nu zullen warme woorden van Rutte, de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb en Frank van Sprang (Inspecteur-Generaal der Krijgsmacht) klinken, en brengt een bataljon Nederlandse militai ren een eregroet. Aan burgemeesters is gevraagd in de twee dagen voorafgaand aan de herdenking alle namen van de Molukse passagiers uit 1951 voor te lezen. ,,Mijn vader, die als kind met een van de schepen naar Ne derland kwam, zat bijna te huilen toen hij over de herdenking hoorde'', vertelt Toisuta. ,,Het zal emotioneel worden. Dat wat bij de eerste generatie fout is gegaan, wordt goedgemaakt. Er is geen groter geschenk dan het leed van de Molukkers te erken nen. Dat is ook waardevol voor de huidige generatie. We moeten voorbij de grenzen van leven en dood denken. Als land moet je af en toe je hoofd buigen voor de ge schiedenis. Dat zal helend zijn voor de Molukse gemeenschap, maar ook voor de Nederlandse." Ze slikten hun verdriet en woede in, maar de Molukse gemeenschap werd een brandhaard donderdag 2 september 2021 PC 'Ik hoop dat Rutte excuses zal maken aan de Molukkers' Tonny van der Mee Rotterdam de mix van oud en nieuw TWEEDE KANS pagina s sneu» Orv-naeM BENNENKjJKE voor goloen olaies In hui ran vol lof en lief' g_VER.DE_YI._OER Repatriëring van een groep Ambonezen, 1951. foto nationaal archief - Nathalie Toisuta, initiatiefnemer van de herdenking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13