II Consumentenbond sleept TikTok voor de rechter Pim, Vinex-vrouwen, treintjes en luchtwerk 9 Om te informeren, bij te praten. Ik vind dat we op basis van nieuws en actualiteit de goeie gesprekken hebben aan onze tafel. Nog steeds.'' ,,Daar zit een scherpe of misschien wel negatieve ondertoon in. Ik vind de wisseling van presentato ren zelf niet zo erg. Als we echt willen laten zien dat we in de haarvaten van de samenleving zit ten, moet je iets uitproberen.'' ,,Ooit moet je daarin debuteren.'' ,,Ik ben niet negatief over wat zij daar heeft laten zien. We willen presentatoren ook naar een hoger plan brengen. Ik roep de kritiek op Giovanca Ostiana in herinnering, maar wij hebben volgehouden. Ze heeft haar kans gepakt. Ik heb be wondering voor haar doorzet- tings- en incasseringsvermogen.'' ,,Weet je: of we krijgen kritiek dat de presentatoren weinig erva ring hebben, óf we worden getrof fen door het verwijt dat we niet werken aan nieuw talent. Toen Eva, Jeroen en Matthijs er zaten, klonk het: altijd dezelfde gezich ten, wanneer komt er eens een nieuw talent? Nu durven we wel te bouwen aan een nieuwe genera tie. Dat gaat met vallen en op staan.'' Paul de Leeuw en Astrid Joos- ten zijn toch geen nieuwe gene ratie? ,,Dat had een ander doel. Om de vrijdagavond sfeer mee te geven. Dat hebben we geprobeerd. En over meters maken, zij verstaan natuurlijk wél het vak van presen teren, maar dat hoeft geen garantie te zijn dat je meteen opstijgt.'' ,,Je kunt niet elke dag trefzeker zijn. Dat is niemand in dit vak. Maar het is niet waar dat we onze journalistieke taak verzaken. We gaan er zeker scherp in. Dat kun je aan Hugo overlaten, aan Tij s, aan Charles, aan Jort. En voor de vrij dagavond zoeken we nu ook naar een type Sven (Kockelmann).'' ,,We zijn nog met de omroepen in gesprek over de invulling.'' We durven te bouwen aan een nieuwe generatie presentatoren ,,Het is echt een keuze van de omroep, maar uiteraard heeft BNNVara met ons gesproken over hun doorontwikkeling. BNNVara kwam tot de conclusie dat die stagneerde. Wij hebben dat ge volgd en begrijpen dat. Dat inzicht kwam op een ontijdig moment. Net toen het seizoen was afgelo pen en zij op vakantie waren. Daar was niemand gelukkig mee. Soms loopt dat zo, maar we moeten scherpe keuzes blijven maken. Met Khalid Kasem en Sophie Hil- brand denken we dat we aan het investeren zijn naar iets wat langer houdbaar is.'' PROGRAMMERING Zo'n 1,5 miljoen mensen gebrui ken in Nederland de app TikTok, waarmee ze korte filmpjes van zichzelf kunnen delen met ande ren. Volgens de Consumenten bond verzamelt het bedrijf al jaren gegevens zoals geboortedata, tele foonnummers en e-mailadressen, maar ook gevoelige informatie zo- als seksuele voorkeuren, religieuze overtuiging en zelfs biometrische gegevens om gericht advertenties te kunnen tonen. Voor de zomer legde de Consu mentenbond samen met de stich ting Take Back Your Privacy al een claim neer bij het bedrijf. Gesprek ken die hierna volgden liepen vol gens de bond op niets uit, waardoor nu niets anders rest dan naar de rechter stappen. De twee partijen willen dat Tik- Tok stopt met het illegaal verzame len van persoonsgegevens en eisen een vast bedrag per kind dat vari eert van 1000 tot 1500 euro. ,,TikTok heeft op schandalige wijze mis bruik gemaakt van soms nog heel jonge kinderen. Het heeft ze mis- leid, hun privacy geschonden en over hun rug grove winst gemaakt'', aldus Consumentenbond-direc teur Sandra Molenaar. ,,Pure uit buiting, die gecompenseerd moet worden. En wel op een manier die ook afschrikkend werkt voor an dere bedrijven die hetzelfde doen.'' In totaal loopt de claim op tot 2 mil jard euro. Onderscheid TikTok deed lange tijd relatief weinig om de privacy van minder jarige gebruikers te beschermen. De app maakte geen onderscheid tussen volwassen gebruikers en kinderen, waardoor hun privégege- vens zoals kijkgedrag, interesses en hun namen op dezelfde manier werden verwerkt. TikTok liet eer der weten dat het bedrijf er veel aan doet om de veiligheid van jonge gebruikers te garanderen. In januari kwam er een nieuw priva cybeleid. Zo zouden accounts van gebruikers tussen de 13 en 15 jaar standaard op privé worden gezet. Onbekenden kunnen hun video's niet automatisch zien. Moderators weren daarnaast ongepaste video's en gebruikers kunnen aanstootge vend materiaal rapporteren. De app-beheerder schorst ook ie dere gebruiker die jonger dan 13 jaar blijkt te zijn. Maar omdat alle priva- cymaatregelen relatief nieuw zijn, richten veel rechtszaken zich op de onrechtmatige dataverzameling bij kinderen tussen 2018 en 2021. woensdag 1 september 2021 GO 'u vraagt, wij draaien' Inmiddels lopen de kijkcijfers terug en is Op1 een doorgangs huis van presentatoren gewor den. Maar we hebben het over een late night talkshow, de Cham pions League. Op1 is toch geen probeersel? Maar neem Talitha Muusse. Ze had geen enkele ervaring. Je moet toch meters hebben ge maakt in dit vak? Maar het kan aan tafel toch scherper? Een type of Sven zelf? Zijn zetel bij Op1, samen met Anita Wit- zier, is toch al beklonken? Over proberen gesproken: Fidan Ekiz en Renze Klamer mochten het met De Vooravond maar twee seizoenen proberen. Ze werden bruut aan de kant gezet. In hun vakantie nog wel. De NPO richt zich met de nieuwe televisieprogrammering op meer drama, series en docu's. AvroTros komt met Het Jaar van Fortuyn, een serie over de verkiezings strijd in 2002 tussen Pim Fortuyn (Jeroen Spitzenberger) en PvdA- lijsttrekker Ad Melkert (Ramsey Nasr). BNNVara brengt Deep Shit over een vriendschap tussen twee Vinex-vrouwen en de VPRO zendt The Spectacular uit, een vierdelige serie die over het Noord-Ierse conflict. KRO-NCRV verschijnt met Koeriers, Omroep MAX met Maud Babs. PowNed maakt Seksengelen, een vierdelige docu over vrouwelijke sekswerkers die vrijwillig voor dit werk kiezen, terwijl Sinan Can en Floortje Dessing naar Afghani stan en de VS reisden voor My 9/11, om de impact te onderzoe ken die 9/11 op de wereld heeft gehad. In Welkom in... Container dorp (EO) trekt Dwight van der Vijver op met mensen uit de ran den van de maatschappij. Met 100 Dagen in je hoofd (VPRO) dompelen Tim den Bes ten en Nicolaas Veul zich onder in de wereld van de psychiatrie. Ayoub, de enige Marokkaanse boer in Nederland, krijgt bij KRO- NCRV een realityserie. André van Duin gaat namens Omroep MAX De Grote Kleine Treinencompeti- tie presenteren. In dit programma (op NPO1) strijden modeltrein bouwers met hun teams tegen el kaar. Jochem Myjer (EO) vaart in Jochem in de wolken in een luchtballon over Neerlands mooi ste natuurgebieden en beschrijft die. In Chansons (BNNVara) nemen Matthijs van Nieuwkerk en Rob Kemps de kijkers mee in hun liefde voor het Franse lied. Het Jaar van Fortuyn, over de verkiezingen in 2002. foto avrotros Jochem Myer is in de wolken met alle mooie natuur. foto eo Sinan Can en Floortje Dessing maken My 9/11. foto bnnvara De Consumentenbond sleept de razend populaire app TikTok voor de rechter. De bond eist 2 miljard euro schadevergoeding omdat het bedrijf jarenlang ille gaal privacygegevens over kin deren zou hebben verzameld. Raymond Boere Amsterdam TikTok is populair. foto hh/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9