Prehistorisch mannetje in de tuin fè 7 Ongeveer de helft van de ongevaccineerde patiënten die in ziekenhuizen worden opgenomen, heeft een niet- westerse migratieachtergrond. Dat blijkt uit een inventarisatie van Nederlandse longartsen. „Hier valt winst te behalen.'' Al weken liggen er tussen de 600 en 700 coronapatiënten in de Neder landse ziekenhuizen; rond de 200 op de ic en ruim 400 op de verpleegafde- lingen. Uit een analyse van het RIVM bleek eerder dat zo'n 90 procent van hen niet is gevaccineerd. De overige opgenomen patiënten reageren meestal niet goed op het vaccin door een onderliggende aandoening, zoals een immunologische aandoening. Van de ongevaccineerde patiënten blijkt 40 tot 60 procent een niet-wes- terse migratieachtergrond te hebben. Dat constateert Leon van den Toorn, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging voor Artsen voor Longziekten en Tuberculose. De longartsenvereniging zette een enquête uit onder alle Ne derlandse ziekenhuizen. Omdat niet alle ziekenhuizen op de enquête re ageerden, houdt de vereniging een ruime marge aan. Oplossing ,,Die enquête is niet om te stigmatise ren, maar om bij te dragen aan een op lossing'', aldus Van den Toorn. ,,Men- sen met bijvoorbeeld een Turkse of Marokkaanse achtergrond kampen vaker met overgewicht of diabetes dan mensen met een Nederlandse achter grond. Daarom is vaccinatie voor hen nog belangrijker om een ernstig ziek teverloop te voorkomen.'' Eerder bleek al dat de vaccinatiegraad in achterstandswijken en enkele ge meenten op de Biblebelt achterblijft. Uit de recentste cijfers van het RIVM blijkt bijvoorbeeld dat in Urk tussen de 20 en 39 procent van de 18-plussers één of twee prikken heeft gehad. Dat percentage blijft in Staphorst hangen tussen 40 en 59 procent. In Den Haag, Rotterdam en Amsterdam heeft tus sen de 60 en 74 procent een eerste prik gehad. In verreweg de meeste ge meenten schommelt dat percentage tussen de 75 en 84 procent. ,,Het geeft te denken dat een groot aandeel niet- gevaccineerde patiënten van niet- westerse origine is. We moeten iets doen aan het bereik van deze mensen. Hier valt veel winst te behalen'', stelt Van den Toorn. Het ministerie van Volksgezond heid en de plaatselijke GGD's zoeken manieren om de vaccinatiegraad om hoog te krijgen. ,,De situatie verschilt per regio'', aldus een woordvoerder van het ministerie. Zo kent Rotterdam relatief veel Kaapverdianen en Am sterdam meer Ghanezen. Dat vraagt om maatwerk. ,,Je moet inzoomen, vaak via sleutelfiguren in de gemeen schappen. Dat doen de GGD's. De rijksoverheid levert algemene infor matie in verschillende talen.'' In Amsterdam trekken mobiele prikteams langs buurthuizen en ker ken om mensen in te enten. In Rotter dam staan artsen en geneeskundestu- denten op de markt om bewoners te vertellen dat ze zich om de hoek in de moskee of het buurthuis kunnen laten vaccineren. Robin Peeters, voorzitter van Ne derlandse Internisten Vereniging, is één van de artsen die zich inzet voor een hogere vaccinatiegraad in achter standswijken. ,,Het blijft als arts frus trerend om patiënten in het zieken huis te hebben, waarvan je weet dat een opname voorkomen had kunnen worden'', verklaart hij. In bepaalde Rotterdamse wijken lag de vaccinatiegraad voor de extra voor lichting rond de 30 procent. Na voor lichting zag een actieve huisarts dat percentage onder zijn patiënten toe nemen tot 60 a 65 procent. Peeters: ,,We merken dat er heel veel behoefte is om op een arts te kunnen afstappen en een vraag te kunnen stellen. Zo zijn er mensen met diabetes die vragen of een vaccin wel veilig voor hen is. Waarop wij kunnen uitleggen dat juist zij baat hebben van het vaccin.'' Barrières Ook ziet Peeters dat het helpt om zo veel mogelijk drempels weg te halen. ,,Er zijn ook praktische barrières voor mensen in deze wijken. Bijvoorbeeld niet genoeg geld hebben voor een bus- rit naar de vaccinatielocatie.'' Overigens ziet Peeters niet alleen relatief veel patiënten met een niet- westerse migratieachtergrond. Er be landen ook relatief meer jongeren in het ziekenhuis. Ongeveer 20 procent van de coronapatiënten is jonger dan 40 jaar, 43 procent is onder de 60 jaar. ,,De absolute aantallen jongeren zijn ongeveer gelijk gebleven, maar je ziet dat de vaccinatiegraad lager wordt in de lagere leeftijdsgroepen. Daarom zijn ze relatief meer in de ziekenhui zen te zien'', verklaart Peeters. ,,Er zit ten gezonde jongeren tussen die dach ten dat het vaccin niet nodig was.'' IN QUARANTAINE DAG 536 De eerste schoolweek na de grote vakantie heeft een dub bel gezicht. Er is opwinding natuurlijk, de kinderen stuiteren. Ze hebben er zó'n zin in. En ik kan niet ontkennen dat er ook bij de ouders opluchting is: eindelijk overdag het huis weer voor jezelf! Ik zag op het schoolplein één van de moeders een Lee Towers-achtig overwinningsge- baar maken. Ook haar kleinste was nu naar school. Vrijheid! Maar ik werd er ook een beetje me lancholisch van. De kinderen zijn al weer een jaar ouder. Ik hou van alle stadia in hun leven hoor, maar toch. Uiteindelijk zullen ze uitvliegen. Zelf word ik er ook niet jonger op. Toen ik thuis kwam viel mijn blik op de veranda in de tuin, waar de kleintjes (ik zeg het lekker nog even) dit weekeinde met kiezelstenen een tekening hadden gemaakt. De con touren van een mannetje met armen en benen. Beetje prehistorisch ziet het eruit. En ineens dacht ik (dat doet de melancholie): stel nou dat in één keer alles stil zou staan, zoals de as van de Vesuvius over Pompeï kwam. Zouden opgravers dan conclusies over onze beschaving trekken uit die teruggevonden steentekening van mijn kinderen? Toen kon ik natuurlijk niet meer ophouden met dat scenario. Hoe gaan de opgravers van latere eeuwen onze beschaving zien en benoemen. Het Covidium? Of was dit coronage- doe slechts een ondergeschoven hoofdstukje in 'de tijden voor de grote watersnood'? Van belang is natuurlijk: zijn de op gravers slimmer dan wij of de naza ten van een beschavingsterugval? Zouden ze onze telefoons begrijpen, de zin ontdekken van onze wezen loze appconversaties, de tekentaal van onze smileys ontcijferen? Zou den ze reconstrueren hoe onze auto's werkten en zich afvragen waarom we die überhaupt hadden als ze ook zes miljoen fietsen terugvonden in onze tuintjes? Als ze onze geschriften re construeerden, begrepen ze dan onze discussies over woningnood, terwijl ze tegelijkertijd een gezin van vier mensen terugvonden in een huis met acht kamers? Wat zouden ze ma ken van de barakken met Afghaanse vluchtelingen op de Veluwe en dat schip vol mensen op de bodem van de Middellandse zee, zonder eten, en met lekke reddingvesten? Nou ja, vergeef me. Zoals gezegd, ik was een beetje melancholisch, dan krijg je dat soort gedachten. Nu ga ik de kleintjes weer ophalen. woensdag 1 september 2021 GO In Rotterdam gaan artsen en geneeskundestudenten de markt op om bewoners te informeren over vaccinatie. foto arie kievit Artsen hopen op meer vaccinatiebereidheid Ellen van Gaalen Jop van Kempen Amsterdam Van de ongevacci neerde coronapa tiënten heeft 40 tot 60 procent een niet- westerse migratie achtergrond. 20 procent van pa tiënten in het zie kenhuis is jonger dan 40 jaar. Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7