OZCAN AKYOL E Ga naar magazine.nl/lees 6 er is voor iedereen Ontdek jouw eigen favoriet nummers, maar 10 AFGHANISTAN VERTREK Column n plotseling verdween op nieuw, uit het niets, een be windspersoon uit het de missionaire kabinet. Deze keer was het de beurt aan Cora van Nieuwenhuizen (VVD), die haar werk als minister van Infrastruc tuur en Waterstaat neerlegt, zodat ze aan de slag kan gaan als voorzit ter van de branchevereniging van grote energiebedrijven. Ik kijk niet meer op van bestuur ders die voortijdig opstappen - het is inmiddels bijna onmogelijk om de stoelendans in de huidige regering bij te houden. Wat wel opvalt, is dat ze in het zomerreces voor de functie werd gepolst, naar eigen zeggen, maar desalniettemin doodgewoon bij alle overleggen en ministerraden bleef zitten luiste ren, terwijl daar gevoelige onder werpen - nuttige kennis voor haar nieuwe job - over tafel kwamen. Dat was de parlementaire jour nalistiek ook opgevallen. Daarom wilden verslaggevers terecht we ten hoe zij dit moreel kon verko pen aan de buitenwereld. Haar antwoord: 'Ik houd mij aan de re gels zoals we die in dit land heb ben vastgesteld.' Laat dat nou pre cies hét probleem zijn: een soort aanbeveling voor bewindslieden om binnen twee jaar na hun ambtsperiode niet te gaan lobbyen voor het bedrijfsleven, werd afge schaft. Er zijn hélemaal geen regels meer op dit gebied. Om die reden moeten we maar vertrouwen op het fatsoen en de integriteit van de ministers en de staatssecretarissen, die naar harten- lust hun eigen koers kunnen bepa len. Cora van Nieuwenhuizen zegt dat ze zich had voorgenomen om problemen te voorkomen, in het geval van conflicterende belangen, door specifieke zaken, die dicht bij haar nieuwe werkterrein kwamen, over te dragen aan haar collega's. Die handelwijze van de minister getuigt niet alleen van een grote minachting voor de burger, maar laat ook haarfijn zien dat de demo cratie naar particuliere voorkeuren wordt ingevuld. Het is, in alle re delijkheid, niet overdreven als ik zeg dat we zijn overgeleverd aan een stel moderne aristocraten, die zich verheven en ondemocratisch gedragen. Dit hele gebeuren be vestigt nog eens de frustratie van parlementariër Pieter Omtzigt over onze bestuurscultuur en laat tegelijkertijd zien dat we nooit onverschillig mogen raken na het zoveelste morele schandaal. de afgelopen maanden, heeft nog een lange weg te gaan. Er lijken bij sommige bestuurders geen gewetensbezwaren te zijn om het verkeerde te doen. Die mensen zijn er zelfs trots op. Zover hebben we het laten komen. We zijn overgeleverd aan aristocraten die zich verheven voelen Er bevinden zich volgens de Ame rikaanse president nog tussen de 100 en 200 Amerikanen in Afgha nistan. ,,Het gaat om mensen die er al lang wonen en eerder beslisten te blijven.'' Van de Amerikanen die wilden vertrekken, is 90 procent vertrokken, zei Biden. Joe Biden verdedigde gisteren zijn besluit om Afghanistan te ver laten en zei dat de Verenigde Sta ten geen andere keuze hadden dan 'militair vertrek of escalatie' in de langstdurende Amerikaanse oor log. De deadline van 31 augustus voor de evacuatie-operatie en te rugtrekking was volgens hem geen willekeurige datum maar ontworpen om Amerikaanse le vens te redden. ,,We hadden maar een simpele keuze. De toezegging van de vorige regering (Trump) naleven en Afghanistan verlaten of zeggen dat we niet vertrekken en tienduizenden soldaten terug naar de oorlog sturen'', zei hij. ,,Ik was niet van plan om deze eeuwige oorlog te verlengen en ik was niet van plan om de eeuwige terug trekking te verlengen.'' Succes Biden noemde de evacuatie uit Af ghanistan een 'buitengewoon suc ces'. Hoewel het vertrek volgens sommigen een fiasco was, bena drukt hij de ongekende prestatie van de luchtbrug die ruim 123.000 mensen uit Kaboel haalde nadat de Taliban aan de macht waren geko men. Hij waarschuwde de regionale IS- tak (IS-K) die de zelfmoordaanslag bij de luchthaven opeiste waarbij eind vorige week dertien Ameri kaanse soldaten en naar schatting 170 Afghanen om het leven kwa men. ,,Wij zijn nog niet klaar met jullie'', klonk het dreigend. Peilingen De president die al meer dan tien jaar had gepleit voor vertrek, ook in zijn verkiezingscampagne, heeft volgens peilingen de steun van de bevolking. Hij wees tijdens zijn toespraak op andere uitda gingen, in bijvoorbeeld Syrië en Azië. De strijd tegen terrorisme in Afghanistan en elders gaat wel ge woon door, zonder dat daar mili tairen op de grond gaan. Hij sloeg krijgshaftige taal uit richting Isla mitische Staat, afdeling Afghani stan. De oorlog in Afghanistan heeft de afgelopen twintig jaar de levens van bijna 2500 Amerikaanse mili tairen en adviseurs geëist. In Af ghanistan verblijven naar schat ting nog tweehonderd Ameri kaanse staatsburgers die willen vertrekken. Biden zegt dat de Tali ban hebben toegezegd hen te laten gaan. Begeleiding Gisteren meldde CNN dat de tali ban in het geheim een akkoort heeft met de Amerikaanse strijd krachten om Amerikaanse eva cués te helpen. Ze zouden de afge lopen tijd ook evacués naar de luchthaven hebben begeleid. De afspraken zouden vanwege hun gevoeligheid niet openbaar ge maakt zijn. fciP®!© "V Stopt vanzelf woensdag 1 september 2021 GO y @OzcanAkyol Nieuwe ob Wie nieuw leiderschap predikte, Biden: 'Nog lang niet klaar' De Verenigde Staten blijven vastbesloten om alle Ameri kaanse burgers die dat wensen uit Afghanistan weg te halen. Dat zei president Joe Biden gis teravond tijdens een gesprek met de pers. ,,We zijn nog lang niet klaar.'' Caspar Naber Rotterdam Talibanstrijders in een vliegtuig op het vliegveld in Kaboel. Nadat de Amerikanen het land hebben verlaten, nemen zij de leiding over. foto afp Generaal-majoor Chris Dona hue is de laatste Amerikaanse militair die Afghanistan verlaat. At-. «AtJ- Op deze aanbieding zijn actievoorwaarden van toepassing. Kijk op magazine.nl/lees voor informatie. Let op: actie loopt tot 1 oktober 2021. Maandbladen: B i.p.v. 6 nummers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6