Royce de Vries: 'Het shirt van Nicky hing bij vader in het ziekenhuis' Festivals en evenementen in gesprek met minister 5 de publieke opinie. Aan de regels voldoen we, de publieke opinie kunnen we niet veranderen. Ons uitgangspunt is: we respecteren onze tegenstanders, maar we or ganiseren het voor de fans.'' Jullie moeten af en toe de trots missen. Hoe frustrerend is dat? Chevalier: ,,Er wordt niet naar ons gespuugd als we op straat lo pen, maar het onweert er soms wel. Het laat ons niet koud wat we over ons heen krijgen, vooral de laatste weken waren heftig. Als ik 's avonds thuis kwam, keken ze ook van: gaat het nog een beetje met hem? En dan zeiden ze: dit was niet handig, of waar ben je aan begonnen? Je loopt steeds meer op eieren, omdat alles wordt uitvergroot.Maar het hoort erbij.'' Van Leeuwen: ,,Als je de hele dag de krant leest of op sociale media zit, word je niet gelukkig. Maar op het terrein heerst totale rust. Als hier op deze tent nu een bom valt, gaat de race gewoon door, ons missen ze niet.'' Van Overdijk: „Wij schrijven hier een jongensboek. Dat wordt mis schien alleen maar mooier met wat tegenwind. Als vrijdag na 36 jaar de eerste Formule 1-auto's de pitbox uit rijden, is dat een ma gisch moment. En zondagavond, als we met de paar honderd men sen die dit organiseren een bier tje drinken, zullen er tranen vloeien.'' Van Leeuwen: ,,Juni was het mo ment. Maar op de dansen met Janssen-persconferentie zei mi nister De J onge dat we voor 1 sep tember van alle maatregelen ver lost zouden zijn. We liepen hier de polonaise. Dat heeft precies twee weken geduurd, toen moes- Aan de regels voldoen we, de pubieke opinie kunnen we niet veranderen ten ze met een serieus gezicht vertellen dat ze het niet helemaal goed hadden gedaan. Maar wij waren ondertussen wel uit het vliegtuig gesprongen. Dit evene ment is een mammoettanker, je kan niet meer terug.'' Ook niet toen de overheid de be zetting van 100 procent naar twee derde bracht? Van Leeuwen: ,,Toen waren we de tribunes al aan het bouwen. Als we de stekker eruit hadden getrokken, waren wij failliet, de mensen hun geld kwijt en was er geen race. Dat was geen heel lang gesprek.'' Een paar uur voor die laatste persconferentie op 19 augustus leek er in jullie kamp nog paniek over de compensatieregeling van de overheid. Tot ineens het persbericht kwam: het gaat door, wij nemen zelf het verlies. Van Overdijk: ,,Het was voor ons tot het laatste moment onduide lijk of wij net als de festivals on der de garantieregeling vielen. Dat bleek niet zo. Dan kun je twee dingen doen: je hoofd in de schoot leggen, of nog één keer uitgaan van eigen kracht. Dat hebben we gedaan. Laat Rutte dan maar zeggen dat we geen steun krijgen, dan is het helder dat wij onze nek uitsteken, als drie partijen met ondernemers geest, die ergens 1000 procent in geloven.'' Van Leeuwen: ,,Voor de overheid is het een regeltje, van 100 naar 67 procent. Voor ons was het super heftig. Niet alleen vanwege het geld, we moesten ook veel fans teleurstellen. Daar hebben we wel een klappie van gekregen." Van Overdijk: ,,Nee, dat is een simpele rekensom, met twee derde bezetting en 100 procent van de kosten. Maar we zitten er niet in voor drie of vijfjaar, eerder voor tien of vijftien jaar. Dat geld komt ergens wel terug.'' Van Leeuwen: ,,Je bouwt geen tribunes om ze deels leeg te la ten.'' Van Overdijk: ,,We hebben dit bedacht als het Ultimate race fes tival. Eén onderdeel kan niet, het festival. Dat volgt de komende ja ren. Maar we zetten nog steeds een standaard neer die je in de Formule 1 in Europa nergens ziet. We staan met de borst vooruit en de kop omhoog. Ik ben ervan overtuigd dat de trots op het eve nement er komt, na dit weekend, als iedereen het gezien heeft.'' In het kantoor van zijn vader deed Royce de Vries gisteravond zijn ver haal. ,,Het was in het begin heel confronterend om hier te zijn, om een leeg kantoor binnen te stappen. Iedere dag kwam hij normaal ge sproken binnenlopen tegen lunch tijd. Als ik nu in mijn kantoor zit, is het alsof hij nog ieder moment kan binnenlopen.'' Het verdriet is an derhalve maand na het overlijden van zijn vader nog steeds enorm. ,,Het gemis ook. Het onwerkelijke houdt ons nog steeds een beetje op de been. Eigenlijk kunnen we het nog steeds niet geloven.'' Shirt Twee dagen na de aanslag ging Royce naar het kantoor van zijn va der. ,,Ik heb toen het shirt van Nicky Verstappen meegenomen. Mijn vader heeft ooit aangegeven dat het shirt altijd bij hem moest zijn. Het shirt heeft toen bij hem op de ziekenhuiskamer gehangen.'' De bloemenzee die bij de plek van de aanslag ontstond, raakte de familie. ,,We vonden het ook heel belang rijk om naar die plek te gaan. Het doet ongelooflijk veel dat mensen de moeite nemen om daar iets ach ter te laten.'' Royce vertelt dat hij niet in angst leefde sinds zijn vader de kroonge- W tuige bijstond, maar dat dit wel zijn grootste nachtmerrie was. Hij is kritisch over hoe het Openbaar Mi nisterie alles rond de kroongetuige heeft aangepakt. ,,Het steekt me vooral dat vanaf het begin dat die deal werd aangegaan, er niet met een een goed systeem klaarlag. Dat iedereen in de omgeving van de kroongetuige veilig kon werken of veilig kon leven. Ik heb heel sterk de indruk - en dan druk ik me lichtjes uit - dat daar helemaal geen reke ning mee is gehouden.'' Hij stelt dat er 'geen deugdelijk systeem was waarin - bijvoorbeeld - advocaten veilig konden werken'. ,,Dan was mijn vader nooit vertrouwensper soon geworden van de kroonge tuige.'' Volgens Royce wilde zijn vader inderdaad geen persoonsbeveili ging, maar er liepen wel gesprekken over andere maatregelen. ,,Voor hem was het een onwerkbare situ atie. Het was heel moeilijk. Je moet j e agenda een week van te voren de len. Mijn vader vond het belangrijk dat hij gewoon zomaar kon gaan wielrennen. Met persoonsbeveili ging raak je die vrijheid kwijt.'' Het gesprek volgt op de massale protestactie UnMute Us. Duizenden mensen gingen de straat op om hun woede te uiten over de in hun ogen hooghartige houding van het de missionaire kabinet richting de sector en de schijnbare willekeur bij het toestaan van evenementen. De Formule 1 in Zandvoort, een meerdaags evenement met optre dens van dj's en een camping, mag wel doorgaan. Festivals daarente gen zijn nog wekenlang niet toege staan omdat ze een te groot risico zouden zijn. De evenementenbranche heeft een duidelijke agenda voor ogen voor dit overleg, laat de AvE weten. ,,Als er geen concrete antwoorden komen, is het overleg volstrekt overbodig'', al dus een verkla ring. UnMute Us heeft sowieso voor 11 septem ber nieuwe ac ties aangekon digd. Het stoppen van de steun maatregelen per 1 oktober is een nieuwe klap in het gezicht van de sector, stelt de evenementenkoepel. ,,Het is onverteerbaar en niet uit te leggen dat de steun stopt terwijl re stricties doorlopen en de financiële gevolgen daarvan nog heel lang zul len doorwerken. Er is geen enkel overleg geweest over het stoppen van de maatregelen en de impact daarvan.'' De maximale bezoekerscapaci teit, het moeten placeren en wer ken met toegangsbewijzen, de gel dende reisbeperkingen en het ont breken van elke vorm van uitzicht op verbeteringen leiden ertoe dat herstel van zowel de zakelijke als de publieksevenementenbranche op korte termijn onmogelijk is, stelt de sector. woensdag 1 september 2021 GO gs»- «Si, JL %j - - Sr ,j i J5r; Hoe dicht bij was een nieuwe af gelasting dit jaar? - Robert van Overdijk M Links Imre van Leeuwen, directeur Sportvibes, midden Norbert Chevalier, directeur TIG Sports, rechts Robert van Overdijk, directeur Circuit Zandvoort. Hun drie bedrijven organiseren samen de Dutch GP. FOTO MARCO OKHUIZEN Gaat er dit jaar geld worden ver diend? Voelt het als een beperkt evene ment? Royce de Vries heeft gisteren voor het eerst publiekelijk ge sproken over het overlijden van zijn vader Peter R. de Vries. Hij haalde in RTL Boulevard herin neringen op aan de misdaad journalist en vertelde over de emotionele dagen tussen de aanslag en het overlijden. Mark den Blanken Amsterdam Royce de Vries: „Eigenlijk kun nen we het nog steeds niet gelo ven.'' BEELD RTL De evenementenbranche heeft morgen een gesprek met demis sionair minister Stef Blok (foto) van Economische Zaken. Dat heeft de Alliantie van Evene mentenbouwers (AvE) gisteren laten weten. ANP Gorinchem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5