43 Publiek Havenconcert zit op 1,5 meter SCHOUWEN-DUIVELAND 5 De hoop was het minimum van 50 intentieverklaringen na twee bijeenkomsten. Maar voor aanvang van de tweede sessie vanavond hebben zich al 70 potentiële herenboeren ingeschreven. STICHTING IN OPRICHTING TWEEDE BIJEENKOMST w V De eerste belangrijke horde voor een he renboerderij is geno men. „We kunnen naar de notaris om de stichting op te richten", zegt één van de zeven 'kartrekkers', Pieter de Haas, enthousiast. Het plan wordt nu verder uitgewerkt. Met tweehonderd deelnemers kan de coöperatie daadwerkelijk van start. Maar ook niet onbelangrijk: de he ren én dames bioboeren in de dop moeten nog wel even 20 hectare landbouwgrond vinden op Schou- wen-Duiveland om hun droom te verwezenlijken. ,,Dat wordt hier nog wel een dingetje", denkt Pa trick Veenendaal. ,,Maar als je ziet dat er zo veel belangstelling is, dat ze de informatiebijeenkomst moe ten verdelen over twee avonden, heb ik er wel vertrouwen in dat het gaat lukken." Hij hoort samen met echtgenote Moniek tot de groep van 70 die toekomst ziet in een herenboerderij. ,,Wat ons heel erg aantrekt is dat je met een groep gelijkgestemden voor jezelf zorgt. De grote jongens uit de voedselindustrie, de super- markten, bepalen zo voor een groot deel niet langer wat wij op ons bord hebben liggen. De heren boerderij voorziet voor 60 procent in je wekelijkse voedselbehoefte. Best een mooi begin. Dat betekent in ieder geval dat je voor het ove rige selectiever kunt zijn in wat je koopt." Raapsteel De coöperatie huurt een echte boer in voor het meeste werk. De deelnemers bepalen gezamenlijk welke gewassen worden ver bouwd. ,,Vergeten groenten lijkt me ook leuk", zegt Veenendaal. ,,Wij kopen al een jaar of drie bij kwekerij Zuidbos. Allemaal eigen teelt en lokaal. Dan heb je bijvoor beeld raapsteel. Heerlijk als salade en in de risotto. Of palmkool, een De grote jongens uit de voedselindustrie bepalen zo niet langer wat op ons bord komt beetje te vergelijken met boeren kool. Lekker om te roosteren, dan wordt het knapperig." Naast een eenmalige inleg van tweeduizend euro betalen de deel nemers tien euro per mond voor hun wekelijkse portie seizoens groente, fruit, eieren en vlees. Meewerken is niet verplicht (want je bent herenboer), maar wordt wel op prijs gesteld. De vier ton startkapitaal dat met tweehonderd leden wordt binnengehaald, gaat op aan inkoop van gewassen, die ren en materiaal, legt 'kartrekker' Dennis Cleef uit. Voor de verwer ving van twintig hectare grond mikken de Herenboeren Zeeland op lokale investeerders of agrariërs die willen stoppen. ,,We merken dat ook veel jonge boeren interesse hebben. Wellicht valt iets te com bineren met de overname van het bedrijf van hun ouders of iets der gelijks." Twijfelaars De grote belangstelling in dit be ginstadium is 'boven verwach ting', zegt Cleef. ,,Van de 125 men sen op de eerste informatiebijeen komst heeft 65 procent een inten tieverklaring getekend. Dat is best wel fors." Cleef hoopt begin vol gend jaar concreet zicht te hebben op een perceel. De ervaring bij an dere herenboerderijen in het land leert dat de laatste twijfelaars over de drempel stappen, zodra bekend is waar de coöperatie neerstrijkt. ,,Dit gaat lukken op Schouwen- Duiveland!" Marcel Modde Zierikzee Met een vaste zitplaats op 1,5 meter afstand hoeven bezoekers geen co ronapaspoort te laten zien om bin nen de hekken te komen. De Jong (foto) neemt het verlies aan inkom sten van driehonderd extra kaarten voor lief. Het Havenconcert is vol gens hem 'al lang uit de kosten' dankzij subsidies van de provincie en fondsen als het VSB. ,,Iedere tien euro die binnenkomt uit de kaart verkoop, is om een reserve op te bouwen voor volgend jaar." Financieel risico De J ongs beoogd opvolger Albert de Vos trok twee weken geleden aan de bel over de extra beperking die de gemeente CASD zou opleggen. Volgens de landelijke richtlijn is het namelijk toegestaan dat toeschou wers bij het tonen van een vaccina tiebewijs, negatieve testuitslag of een bewijs recent te zijn hersteld van Covid-19 naast elkaar mogen zitten. Daarbij geldt dan wel dat de Iedere tien euro die binnenkomt uit de kaartverkoop, is om een reserve op te bouwen voor volgend jaar tribune maximaal voor tweederde mag worden gevuld. De gemeente zou volgens De Vos desondanks de 1,5 meterafstandsmaatregel ver plicht willen stellen. Daarmee zou de stichting onnodig financieel ri sico lopen, kaartte hij het probleem aan. Volgens Van der Hoek is de keuze tussen beide varianten aan de stichting, laat hij weten in zijn ant woord op vragen van LSD-fractie- voorzitter Robbert Lievense. CASD heeft vooralsnog verzuimd een 'Covid-19 protocol' in te dienen bij de gemeente. ,,Dus is het nog niet duidelijk met welke variant ze gaan werken", aldus de burgemeester. De Jong geeft in een reactie aan dat die knoop intern al wel is door gehakt. ,,Wij hebben besloten dat we, in alles wat we doen, de zit plaatsen inrichten op 1,5 meter. Dus ook voor het opera-Carmengala 18 september in de Nieuwe Kerk. Daar zouden we driehonderd mensen mogen binnenlaten, maar we hou den het op honderd. Net als we dat op die locatie bij ons laatste concert in juni hebben gedaan. En dat doen we op dringend verzoek van een aantal oudere mensen, die dolgraag naar onze voorstellingen willen ko men, maar alleen maar als het veilig is." Voor het Havenconcert op 25 sep tember komt er een tribune tegen over de Stads- en Commerciewerf, op het pleintje aan de buitenkant van de Noordhavenpoort. Het po dium voor de muzikanten staat voor de scheepswerf. woensdag 1 september 2021 SD Herenboeren kunnen de klei al ruiken Marcel Modde Patrick Veenendaal in de moestuin van zijn dakterras in Zierikzee bezig met het bereiden van verse groenten. foto katja van noort Burgh-Haamstede -Patrick Veenendaal Het Havenconcert in Zierikzee mag van burgemeester Jack van der Hoek maximaal 750 bezoe kers toelaten, maar legt zichzelf de beperking op de stoelen 1,5 meter van elkaar te zetten. Dat betekent 300 toeschouwers minder. „Veiligheid voor ouderen staat voor ons bovenaan", zegt voorzitter Martin de Jong van de stichting Culturele Activiteiten Schouwen-Duiveland (CASD). -Martin de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49