'Moment rijp voor samenwerking' Koken als voorbereiding op einde wereld 9 Leukere binnenstad heeft winkelier én kunstenaar nodig woensdag 1 september 2021 Ze zitten met hetzelfde pro bleem en hebben elkaar nodig om eruit te komen: winkeliers en kunstenaars. Nou moeten ze el kaar alleen nog leren kennen en gaan samenwerken, zegt Pleun Meijer van het nieuwe Zeeuwse project creative city boost. ,,Op je eigen eiland blijven, is niet de weg." Maurits Sep Middelburg Door de coronacrisis bleek hoe kwetsbaar de middenstand en de cultuur in Zeeland zijn. Maar ook hoe erg ze gemist werden tijdens de lockdown. Los van elkaar is het moeilijk om meer publiek te trek ken; samen hebben ze meer kans. Met het project creative city boost wordt geprobeerd winkeliers, ho reca, kunstenaars en anderen uit de culturele sector samen te laten wer ken. Dan kunnen ze de aantrekke lijkheid van binnensteden vergro ten en daar hebben ze beide profijt van. Het project begint met Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissin- gen. Cees Verhage (MKB) en Pleun Meijer (Cultuur) bereiden de weg naar blijvende contacten tussen winkeliers en kunstenaars. De ko mende 2,5 jaar is daarvoor 1,2 mil joen euro beschikbaar via de pro vincie, het Rijk en Europa. Leegstand „Binnensteden hebben het lastig en krijgen het nog lastiger. De leeg stand is groot. Mensen willen niet alleen winkelen, dat kunnen ze ook op internet. Ze zoeken beleving", analyseert Verhage. ,,En cultuurprofessionals geven hier een eigen draai aan", zegt Meijer. ,,Hun creativiteit biedt kan sen voor de detailhandel. Alleen moet die dat wel inzien. Belevings waarde is een gevoel, en niet zo maar in euro's uit te drukken." In Middelburg werd jaren gele den de leegstand bestreden met pop-upwinkels. Dat leidde alleen maar tot 'meer van hetzelfde', zegt Verhage. In 2019 probeerde de on- Pleun Meijer (rechts) en Cees Verhage bereiden de weg naar meer samenwerking tussen ondernemers en kunstenaars om de steden van Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen aantrekkelijker te maken. foto lex de meester dernemersvereniging VOM iets an ders: samenwerkingen met een Er is nu een kans voor de culturele sector om haar stem te laten horen en écht mee te doen -Pleun Meijer, Centrum Beeldende Kunst Zeeland oldtimergarage, een kunstenaar en een jukebox-verzamelaar in lege winkels. ,,Dat bood de extra bele ving die mensen zochten. Ze von den het geweldig." Maar zulke initiatieven komen er niet vanzelf. ,,De middenstanders kennen de cultuursector onvol doende", beseft Verhage. ,,En om gekeerd is dat hetzelfde." Via crea tive city boost krijgt iedereen de kans om elkaar te ontmoeten, sa men nieuwe dingen te bedenken én uit te voeren, benadrukt Meijer. ,,Er is nu een kans voor de culturele sector om haar stem te laten horen en écht mee te werken aan verbete ring van de binnensteden." 'Moment is rijp' In elk van de vier grote steden wor den werkgroepen gevormd. Vanuit de ondernemers zijn al veel aan meldingen binnen, naar cultuur professionals wordt gezocht. ,,Door de coronacrisis hebben de midden stand en de cultuur zware klappen gekregen, Maar er is ook aan het licht gekomen hoeveel potentie er is, en hoe fijn mensen het vinden als ze weer kunnen winkelen ofvan kunst genieten. Het moment is rijp voor samenwerking." Waar die concreet toe zal leiden, daar spreken Verhage en Meijer zich niet over uit. Meer festivals? Leegstaande panden gebruiken als broedplaatsen voor kunst in combi natie met horeca en winkels? Ver- hage: ,,Dat moeten winkeliers en kunstenaars zelf gaan bedenken." Meijer: ,,Zodat de steden aantrekke lijker worden voor inwoners en pu bliek. Dat is goed voor de midden stand én de cultuur." Een 'kookworkshop' op het Zee land Nazomerfestival? Het lijkt een vreemde eend in de bijt. Maar er is animo genoeg. De reeks kooklessen van Sien Vanmaele (foto) bij het Wa tersnoodmuseum in Ou- werkerk was in korte tijd vrijwel compleet uitverkocht. Rolf Bosboom Ouwerkerk Vanmaele is bij de ingang onver biddelijk: mobiele telefoons moe ten tijdelijk worden afgestaan. Want, zo zegt zij, alle zintuigen zijn nodig om de workshop optimaal te beleven. Elke vorm van afleiding doet daar afbreuk aan, evenals de drang om foto's te maken. Iedereen voldoet gedwee aan haar eis. De inleveractie voert de span ning op. Nie mand weet precies wat er kan worden I verwacht. Moeten de mouwen daad werkelijk worden opgestroopt, zoals in de aankondiging staat, of blijkt het toch een theaterstuk dat je vooral moet ervaren? Klimaatpaniek Zonder al te veel te verklappen: Vanmaele verenigt het beste van beide in een theatrale workshop, met een serieuze ondertoon. Ze vertelt dat ze klimaatangst heeft, om niet te zeggen: klimaatpaniek. Ze noemt zichzelf 'milieumelan- cholisch' en vreest binnen afzien bare termijn het einde der tijden als het klimaat in het huidige tempo blijft veranderen. Zeewier en zilte planten Ze doet al langer eigen onderzoek hoe ze daar tegenwicht aan kan bie den, door verantwoord met voe ding om te gaan en te leren mee te bewegen met de natuur. Om het einde der tijden te voorkomen, keert ze terug naar het begin ervan. Ze heeft haar licht opgestoken bij deskundigen en gebruikt haar keu ken als laboratorium om te kijken wat werkt. In de workshop maakt ze het pu- ZEELAND NAZOMER FESTIVAL bliek deelgenoot van de resultaten, probeert ze antwoorden te vinden zonder de illusie te hebben dat ze alles kan oplossen. Ze presenteert het derde deel van haar onderzoek, waarin alles draait om zeewier en zilte planten. We maken onder meer kennis met spirulina - een microalg met onvermoede kwali teiten - maar ook met wiersoorten zoals wakame en zeesla. Vanmaele, die volgend jaar op het festival met een complete theater voorstelling komt, maakt van haar kookworkshop een intense, bijna heilzame sessie. Geen zintuig blijft onberoerd. Ze laat je kijken, luiste ren, ruiken, voelen en proeven en zorgt ervoor dat je, met het Waters noodmuseum en de Oosterschelde op een steenworp afstand, net iets anders naar de wereld gaat kijken. En achteraf gezien is het maar goed ook dat de mobiele telefoons veilig waren opgeborgen. Kookworkshop Sien Vanmaele, tot en met zaterdag dagelijks om 15.00 uur bij Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Alleen voor van daag zijn er nog kaarten. GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41