Tijdcapsules onder het zand 8 ZEELAND Hartjeskervende geliefden en klauterende kinderen putten boom uit De grillige stammen en takken van de monumentale boom reiken naar de hemel. Op zoek naar zon? Wat extra bescherming tegen klaute- raars? Of hartjeskervers, in de bast van de bijna tweëenhalve eeuw oude taxus? Boomliefhebber Wim Eikelboom uit Zwolle kent de taxus al jaren door zijn vele bezoeken aan het familiehuis in Zeeland en ziet met lede ogen hoe de boom achter uit gaat. ,,Toen ik 'm voor het eerst zag, dacht ik 'wow, wat een prach tige, boeiende boom'. Maar helaas zie ik de achteruitgang.'' „Kinderen gebruiken 'm als klimboom, families poseren erin of ertegenaan voor foto's, stelletje ker ven hun hartjes in de bast. De grond rondom is daardoor te plat getreden, zodat de wortels niet goed belucht zijn. Klimmen in bo men hoort erbij. Maar deze boom kan dat niet meer aan.'' Tij d voor ac tie, meent Eikelboom, die zich dankzij z'n achternaam verdiept heeft in bomen. Lachend: ,,Ja, door mijn achter naam ben ik me gaan verdiepen in bomen. Zo heb ik een podcast' Eik en ik'. In Zeeland, hier op Walche ren, staan trouwens zulke prach tige, grillige eiken in de duinen. Ik ben in Zwolle ook 'boomwaarne mer'. Maar ik ben echt niet zo'n zweverd hoor. Gewoon een nuch ter boommens'', zegt hij grinni kend. ,,Hout moet je ook kunnen gebruiken. Maar voor deze bijzon dere boom moet er echt iets gebeu ren. Taxusbomen zie je niet zo veel meer, zeker niet zulke oude.'' De boom geniet overigens een monumentale status, getuige de vermelding in het Landelijk Regis ter Monumentale Bomen: 'Taxus- Mondriaan', plantjaar 1750-1800, hoogte 15 meter'. Eikelboom: ,,Ja, maar helaas beschermt dat de boom niet zoals bij gebouwen die een monumentenstatus hebben. We hebben dat geprobeerd, maar dat is niet gelukt. Te gecompliceerd. vindt de overheid.'' Hij pleit voor een klein hekje bij de boom. ,,Zodat ie dereen op bescheiden afstand blijft. En een informatiebordje met de historie over de boom. Dit zou dé Grijze Boom van Mondriaan zijn. Geschilderd in 1911. Dat maakte de boom tot cultuurhistorisch erf- goed. Als mensen de achtergrond van de boom kennen, begrijpen ze vaak beter waarom ze wat afstand moeten houden heb ik ervaren.'' Boswachter Karel Leeftink van Staatsbosbeheer neemt dinsdag een kijkje bij de bewuste taxus en constateert ook dat die er niet al te best aan toe is. ,,Er is niet altijd één oorzaak te vinden voor de achter uitgang van een boom. Maar deze staat er niet geweldig bij. Het is las tig voor ons om te bepalen in welke boom je wel of niet mag klimmen. Voor kinderen is dat natuurlijk heerlijk en de meeste bomen kun nen daar tegen. Maar deze niet meer.'' Tenslotte kan Leeftink goed nieuws brengen: er komt een klein hekje tegen klimmen in de boom en ook een informatiepaneel. Mis schien dat de Oostkapelse Taxus baccata dan duizend jaar wordt. Een leeftijd die deze soort 'makkelijk' kan halen. SPOREN IN DE DELTA Zeeland vormt met zijn paar honderd verdronken neder zettingen een internationaal unicum, maar er zijn ook andere verdwenen dorpen. Ze liggen bij voorbeeld onder het duinzand. De Visscher-Romankaart van Zeeland uit 1656 toont ten noord westen van Haamstede 'Onser Vrouwen op Zee is oversant met bergen'. Dit slaat op een middel eeuwse kapel ter plaatse. Het ge recht van Zierikzee stuurde er tus sen 1490 en 1570 mensen naartoe op strafbedevaart. Ze hadden lichte vergrijpen gepleegd, zoals overlast of prostitutie. Een zekere Jan Cor- nelis had gescholden in bijzijn van de schout en moest in 1490 in de kapel 'een wassen kaersse van een stuver' offeren. Welke beeltenis er werd vereerd, weten we niet. Tij dens de opstand tegen Spanje ver woestten in april 1572 de Watergeu zen de kapel. Wat overbleef, is later als bouwmateriaal door anderen weggehaald of geleidelijk met de bijbehorende buurtschap 'over- sant'. Fundamentresten zijn in 1907 gedocumenteerd in een door de wind gevormde kuil in de Verklik kerduinen. Vannekinsdorp Maar om welke buurtschap ging het? Geograaf Frans Beekman maakte uitgebreid studie van de Kop van Schouwen en opperde in 2007 dat het om een dorpje ge naamd (De) Duine(n) kon gaan. Vijfjaar later kwamen archivaris Sander den Haan (Zeeuws Archief) en archiefvrijwilliger Henk Dale bout met een oudere optie. In het 'Kohier van de Duynpacht in Schouwen over 1465' vond Den Haan de tot dusver onbekende na men 'Noirtdorp' en 'Vannekins- dorp'. De onderzoekers conclu- deerden dat Vannekinsdorp waar schijnlijk geplaatst kon worden op de locatie van Onze Lieve Vrouw op Zee. Ook de naam van het ge hucht was interessant. Deze leek te verwijzen naar een persoon met de naam Vanne ofVannekin, die mo gelijk Scandinavisch was. Vanne was misschien een lokale macht hebber geweest uit de tijd van de Vikingen of Noormannen. En dan moeten we meteen óók denken aan een andere mysterieuze nederzet ting uit deze tijd in het gebied: villa Scaltheim, buiten de huidige kust lijn gelegen, slechts eenmaal ver meld in 828 en misschien vernield door de Vikingen. Sinds de vroege jaren negentig wordt in het Schouwse duingebied naar zulke intrigerende nederzettingssporen gezocht onder leiding van Beek man en geoloog Bert van der Valk. Daarbij worden onverwachte vondsten gedaan. Zoals de schedel en wat botten van een bruine beer, een omstreeks 1000 uit ons land verdwenen dier. woensdag 1 september 2021 4 De grijze boom. Piet Mondriaan schilderde het werk, dat nu in het Kunstmu seum in Den Haag hangt, in 1911. De taxus in Oostkapelle zou model hebben ge staan voor dit schilderij. foto KUNSTMUSEUM De eeuwenoude Taxus op land goed Berkenbosch bij Oostka- pelle lijdt. Door klimmende kin deren en hartjeskervende stelle tjes. Boomliefhebber Wim Eikel boom beziet dat met pijn in het hart. Annemarie Zevenbergen Oostkapelle Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers Ban Onser Vrouwen ter Zee op de Visser- Romankaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40