II Jaarlijks zomerfeest in Nieuw- en Sint Joosland in een ander jasje Jos Houtzager bezingt de Vlissingsestraat 5 MARKT OF TERRAS DEZELFDE VIERKANTE METERS TWEE KEER VERHUURD IN ZOUTELANDE Al vroeg in de ochtend proberen de marktkoop lui hun recht te halen bij de rechter in Middel burg. ,,Wij willen de horeca niet dwars zitten", benadrukt advocaat Jaap de Jonge namens de Stichting Markten en Activiteiten Zeeland tijdens een kort geding tegen de gemeente Veere. ,,Maar de ge meente heeft dezelfde vierkante meters twee keer verhuurd. Dat is vragen om moeilijkheden." De markt in de Langstraat en rond de kerk van Zoutelande mag maximaal 450 meter lang zijn. Dat halen ze nu niet. Als compensatie voor de coronacrisis en de 1,5 me termaatregel mogen de cafés en restaurants namelijk grotere ter rassen neerzetten van de ge meente. Daardoor blijft er minder ruimte over voor de marktkramers. ,,Als de horeca de terrassen nou op die ene marktdag iets in krimpt", oppert De Jonge. ,,Of als de gemeente nou op een andere plaats in het marktgebied meer meters toestaat aan de markt. Dan zijn we eruit." De gemeente heeft haar best gedaan om iedereen tege moet te komen, luidt het verweer voor de rechter. En daarbij zijn alle belangen afgewogen; die van de horeca en die van de marktkooplui. Discussie over meters In de rechtszaal ontspint zich een discussie over hoeveel meters de marktkooplui nou eigenlijk mislo pen. Zeventig, stellen zij zelf. De gemeente houdt het op twee me ter, of maximaal twintig. Wie ge lijk heeft, blijft onduidelijk. Het hangt er maar vanaf welke over eenkomst of tekening wordt ge- bruikt. ,,Is het zinvol dat jullie daar onderling nog over overleggen?", vraagt de rechter zich hardop af. ,,Nee hoor, doet u maar uitspraak", reageert De Jonge. De marktkooplui eisen dat de gemeente Veere de overeenkom sten nakomt. Dat betekent in hun ogen dat de horeca ruimere terras- Jammer dat het nu nog tot een kort geding moet komen sen mag hebben, behalve op de dinsdagse marktdag. De uitspraak volgt 'zo snel mogelijk', belooft de rechter. ,,Binnen maximaal tien dagen." Dan is het 9 september. De sei- zoensmarkt in Zoutelande staat er normaal gesproken tot 1 oktober. Om de marktkooplui extra tijd te geven misgelopen inkomsten door de coronacrisis goed te maken, mag de markt van de gemeente tot 15 oktober blijven staan. Einde in zicht ,,Het einde van het seizoen is in zicht", constateert Kees Bierens, voorzitter van de Zoutelandse middenstandsvereniging Zomid. ,,Jammer dat het nu nog tot een kort geding moet komen en dat het niet gelukt is het geschil onderling op te lossen." Want op straat mag er dan niks van te merken zijn, het conflict straalt toch een beetje af op de ho reca, vindt Bierens. ,,Ik zou zeggen: ga nog eens aan tafel en kom sa men tot een duurzame oplossing." Maar dan wel één waar zijn Zo- mid-leden niet de dupe van wor den, merkt hij op. ,,Ruimte voor de terrassen, daar kom ik voor op. Het staat voor mij niet vast dat er voor de markt geen ruimte is op andere plekken in Zoutelande." Het mag dan een grijze dinsdagochtend zijn, het wordt al gezellig druk in Zoutelande. Zowel bij de marktkramen als op de terrassen. Dat tegelijkertijd een rechtszaak wordt gevoerd over de verdeling van de vierkante meters tussen marktkooplui en horeca, daar merkt niemand wat van. ,,De ringrijders kregen helaas geen vergunning'', zegt Michelle Baas een beetje spijtig. Zij is één van de mede-organisatoren van het Zo merfeest in Nieuw- en Sint Joos- land. ,,Maar we hebben wel weer en leuk programma op vrijdag en za terdag. Met activiteiten van vereni gingen en organisaties op het dorp.'' Net als vorig jaar, toen het dorp ook rekening moest houden met maatregelen en beperkingen. De Stichting Zomerfeest Nieuw- land riep toen de hulp in van het dorp. Een andere opzet van het jaar lijkse feest, die dit jaar navolging krijgt. Vossenjacht en ringlopen Geen groots feest dus, maar wel tal van feestelijkheden. Keurig op af stand en voor het merendeel bui ten. Michelle Bass: ,,Er zijn nu meer kleinere activiteiten. Veel voor kin deren, maar ook voor volwassenen, zoals het concert van Muziekver eniging Onda.'' Een vossenjacht opent het feest vrijdag om 15.00 uur. Voor de jeugd zaterdag verder ringlopen, schminken, springkus sen en een kleedjesmarkt. In het Durps'uus kunnen kinderen aan het eind van de middag films kij ken, het buitenterras is dan ook open. De kerk is zaterdag tussen 13.00 en 16.00 uur open voor een 'culturele inloop' met schilderijen, houtsnijwerk en de plaatselijke ge schiedschrijving. Extra aandacht is er voor het Nieuwlandse dialect. De dorpsbarbecue ontbreekt ook dit jaar niet. Die begint, na het 'gezellig samenzijn', om 18.00 uur bij party centrum De Merelhoeve. ,,Ons doel, de sociale verbinding tussen de dorpsbewoners te versterken, komt dit jaar ook goed tot z'n recht, aldus Baas. OOST-SOUBURG De Vlis- singsestraat in Souburg, wie kent 'm niet? Zanger Jos Hout zager maakte een liedje over de straat waar hij de eerste tien jaar van zijn leven doorbracht, tot zijn ouderlijk huis af brandde en hij leerde dat her inneringen niet in spullen zit ten. Het liedje gaat over club huis 't Zwaantje en snackbar Smulhoek Patat, maar ook over smurfensnot en Rubick's Cube. Eigenlijk is het liedje Vlissingsestraat herkenbaar voor iedereen uit de jaren ze ventig en tachtig. Maar voor Souburgers nog net een beetje meer. Jos Houtzager woonde er van 1973 tot 1983, tot er brand uitbrak. ,,Toen we weg reden, zag ik vlammen. En mensen op straat die naar ons huis stonden te kijken. We zijn nooit meer terugge gaan." Dit jaar was Houtzager er weer, om een videoclip op te nemen bij zijn liedje. ,,Met een drone, echt zo gaaf. Ik had geen trauma, want ik had ge leerd dat spullen vervangbaar zijn. Toch voelt dit als een stukje verwerking." Het liedje komt op Youtube. Houtzager hoopt het ook nog live te gaan zingen. woensdag 1 september 2021 'Gemeente vraagt om moeilijkheden' Maurits Sep Zoutelande De markt in Zoutelande is opgebouwd tussen terrassen van de horeca. De marktkooplui vinden dat de terrassen kleiner moeten zijn op de dag dat zij hun kramen opzetten, maar de horeca heeft toestemming van de gemeente om - als compensatie voor de coronacrisis - meer ruimte te pakken. foto boaz timmermans -Kees Bierens, voorzitter Zomid Toch een zomerfeest, maar dan in een wat ander jasje. Mèt vos senjacht en dorpsbarbecue, maar zonder de vaste ringrij- ders. Annemarie Zevenbergen Nieuw- en Sint Joosland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37