s? Alleen maar tijd vermorst Provincie wil snel een nieuw PFAS-overleg Wok 2 WEL RESERVEREN NIET KOMEN Gasten die een tafel reserveren en vervolgens niet komen opdagen. Restaurants balen ervan, want ze verliezen zo handenvol geld. Mart Scherp van restaurant Scherp in Middelburg: „Door zulke no-shows loop ik per jaar 10.000 tot 20.000 euro omzet mis." Commentaar De problemen waarvoor Nederland staat zijn zeldzaam groot. Terwijl we opkrabbelen uit de coronacrisis, in de hoop dat het ergste voorbij is, klopt de klimaatcrisis al aan de deur. Er is geen tijd te verliezen. Willen we een gezonde wereld nalaten voor onze kinderen dan moeten er snel ingrij pende beslissingen worden genomen. In Den Haag lijkt dat besef volstrekt te ontbreken. Op dag 168 na de verkiezingen zijn we nog even ver als op de avond dat de stembussen sloten. In de formatie is alleen maar tijd vermorst. VVD en CDA willen niet met GroenLinks én de PvdA, terwijl die weigeren elkaar los te laten. D66 sluit de Christen Unie uit. Een minderheidskabinet lijkt de enig overgebleven optie, in een versplinterde Kamer waar het makkelijker lijkt een meerderheid tégen iets te vinden dan vóór iets. Intussen loopt de regering leeg. Gisteren gaf minister Cora van Nieuwenhuizen er de brui aan. Dat in een demissionair ka binet Kamerleden zitten (zoals premier Rutte die bij de verkie zingen lijsttrekker was van de VVD) is niet ongebruikelijk, maar volgens de Grondwet mogen ze er niet nieuw in worden be noemd, tenzij ze uit de Kamer weggaan. Toch zijn onlangs drie Kamerleden doodleuk staatssecretaris geworden. Het griezelige is dat zovelen het normaal lijken te vinden. We mopperen op Polen en Hongarije, maar ook Haagse politici lap pen tegenwoordig grondwettelijke spelregels achteloos aan hun laars. Willen we een gezonde wereld nalaten dan moeten er snel beslissingen worden genomen. In de Westerschelde en in het Ka naal Gent-Terneuzen zijn hoge concentraties van deze schadelijke stoffen aangetroffen. Dat bleek in juni toen rapporten het provincie bestuur bereikten. Voor de gedepu teerde was dat aanleiding om be trokken Nederlandse en Vlaamse instanties uit te nodigen. Binnen kort komt er dus een vervolg op dat ambtelijk overleg. De jongste ontwikkelingen in het 3M-dossier in Antwerpen, waar mee de zaak aan het rollen kwam, ALMANAK Ze keek afgelopen weekend haar ogen uit. De 39-jarige groeide op in Zandstraat. En da's toch heel wat anders dan Amsterdam. De ene na de andere sirene loeide langs haar. ,,In Zandstraat ge beurde dat misschien een keer per jaar. En dan stond iedereen buiten'', vertelde ze tijdens een stellen Van der Velde bepaald niet gerust. Volgens internationale af spraken moeten Nederland en Bel gië elkaar informeren bij grens overschrijdende milieukwesties, van vergunningverleningen tot Nederland en België moeten elkaar informeren over grensoverschrijdende milieukwesties acute incidenten. Dat is in het geval van 3M niet gebeurd. Een expert verklaarde dat de provincie Ant werpen vorig jaar de vergunning voor 3M had vernieuwd zonder ge degen milieuonderzoek. Volgens haar was dat tegen de regels. wandeling door het centrum van de hoofdstad. ,,En al die eettentjes hier hè, ge weldig!'' Plots hield ze halt. ,,Wat is dat, Wok To Go'', vroeg ze. ,,Ah, wokgerechten om mee weg te lopen. Dat tentje had ik dus echt Wok Away genoemd hè!'' Tholenaar (19) rijdt zonder rijbewijs Krachtpatsers te kijk in museum ZIERIKZEE Coronasteun voor instellingen Smulpapen die ondanks een reser vering doodleuk wegblijven, het gebeurt regelmatig, vooral na on line boekingen. Sinds corona lijkt het aantal no-shows toe te nemen. Scherp lucht er zijn hart over op so ciale media. ,,Lieve gasten, een tafel boeken, een bevestiging krijgen en één dag van te voren nog een herin nering en vervolgens je gezicht niet laten zien, is niet normaal." Scherp overweegt bij een reservering een aanbetaling te vragen. De boosdoeners hebben geen idee wat ze aanrichten, zegt Scherp. ,,Ik kan 's avonds om half acht een lege tafel nauwelijks meer verko pen aan een ander. Op dat tijdstip heb je weinig passanten. Het kost ons keiharde euro's. Een tafel van vier is goed voor een paar honderd euro omzet. Per jaar schelen de no- shows zo'n 10.000 tot 20.000 euro aan inkomsten. We hebben door de coronacrisis al zwarte sneeuw ge zien. Nu komt dit er nog eens bo venop." Scherp is niet de enige die bromt. Cas Zwemer van het Middelburgse restaurant Zeeuwse Streken had af gelopen zondag nog een no-show. ,,Een goede tafel voor zes personen. Ze kwamen dus niet. Weg 400 tot 500 euro aan inkomsten. Dat doet pijn hoor, want door de coronare- gels zoals 1,5 meter afstand heb ik toch al minder zitplaatsen dan voor de pandemie. Het is ook vervelend omdat ik voor diezelfde tafel 10 tot 20 anderen heb moeten wegsturen. Meestal kan ik no-showtafels nog wel verkopen aangezien hier veel mensen voorbij lopen. Maar hoe la ter op de avond, des te moeilijker het wordt." Rotperiode De no-shows doen zich vooral voor in middenklasserestaurants en ho recazaken die het grotendeels van toeristen moeten hebben. Bij de woensdag 1 september 2021 Dagelijks provinciebestuurder Dick van der Velde wil op korte termijn overleg met 'Den Haag' en 'Vlaanderen' over de PFAS- problematiek in de Zeeuwse wa teren. Theo Giele Middelburg Tip? redactie@pzc.nl THOLEN Een 19-jarige automobi list uit Tholen is maan dagmiddag op de Konin gin Julianastraat door agenten betrapt op rijden onder invloed van drugs en zonder rijbewijs. Een test die op het bureau werd afgenomen moet uitwijzen hoeveel THC (de werkzame stof in hasj en wiet) hij in zijn bloed had. Als de uitslag be kend is, neemt een offi cier van justitie een be sluit over de verdere af handeling van de zaak. De agenten maakten pro ces-verbaal op tegen de 19-jarige man die in een auto reed die niet van hem was. SAS VAN GENT Het Industrieel Museum Zeeland in Sas van Gent besteedt de komende weken aandacht aan echte 'krachtpatsers'. Een expositie gaat over de ontwikkeling van krachtbronnen en ge reedschappen vanaf de steentijd tot nu. Speciale aandacht is er voor de technieken die in Zeeland in de landbouw werden gebruikt. Ook is er aan dacht voor het gebruik van watermolens. Een aantal opstellingen van de wisseltentoonstelling is interactief. In oktober zijn er lezingen over de aandrijving van machines. Meer informatie op indu- strieelmuseumzeeland.nl. De gemeente Schou- wen-Duiveland sluist dit jaar nog een keer een paar ton steun door naar instellingen in de culturele sector, die door de coronamaatre gelen in de knel zijn ge komen. Ook de dorps huizen, verhuurders van gemeenschapsruimten en kleinere jeugd- en jongerenorganisaties komen voor de regeling in aanmerking. De tege moetkoming is voor de schade geleden door het wegvallen van in komsten over de eerste helft van dit jaar. Het geld komt van de Rijks overheid. Lege tafel Rutger van der Weel van restaurant Katseveer. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Cas Zwemer van restaurant Zeeuwse Streken (met zeewierkro ket). FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34