Of je nu een prik moet, of vlucht voor bommen. 'Het zit in mijn DNA' Waarom noodopvang weer nodig is Zeg nou zelf, daar is geen speld tus sen te krijgen. Voor Annemarie van de Poel uit Heinkenszand is dat de drijfveer om namens het Rode Kruis in Zeeland mensen te helpen waar ze kan. De laatste tijd nog, bij het vaccineren tegen corona bij voorbeeld. Maar ook zes jaar gele den, toen veel vluchtelingen naar Nederland kwamen. Annemarie hielp destijds op alle locaties voor noodopvang in Zee land. Onder meer als 'luisterend oor'. Als het kon in het Engels, en anders met een tolk. ,,Je zorgt dat mensen tot rust komen en zich vei lig voelen. Dat ze niet uit de sport hal hoeven te vluchten omdat er weer een bombardement komt of omdat er militairen komen." Hoe ze dat doet? ,,Je neemt ze apart, gaat bij hen zitten zodat ze weten dat er iemand bij hen is waaraan ze hun verhaal kunnen vertellen. Nee, je hoeft niet gelijk te antwoorden. Laat ze maar praten. Soms krijg je een stortvloed over je heen, soms zijn mensen in shock." Het helpt wel dat Annemarie veel van de wereld heeft gezien. ,,Ik kan me nog herinneren dat mensen uit Jemen kwamen, een land waar ik zelf ook een aantal weken heb door gebracht. Die mensen waren heel verbaasd: goh, je kent mijn land. Dat verlaagt de drempel. Maar dat heb je zelf toch ook? Als je in een ver land bent en iemand vertelt dat hij in Nederland is geweest, dan praat het een stuk makkelijker." Beschamend Ja, dat is zeker zo. Maar waarom zet Annemarie zich zo voor anderen in? ,,Misschien omdat ik het gezien De mensen zijn in nood en moeten opgevangen worden, dus je doet het heb bij mijn ouders en grootouders. Mijn vader woonde in Rotterdam, mijn moeder in Westkapelle. Die moesten als kind ook vluchten om dat er bombardementen waren. La ter verleenden ook zij overal hulp." Het hulpverlenen is haar dus met de paplepel ingegoten. Niet zo gek dat ze ook in 2015 en 2016 - toen veel noodopvang nodig was - hielp waar ze kon. Al noemt ze het 'bescha mend' hoe toen met mensen werd gesleept. ,,Mensen verhuisden om de haverklap. Niet eens binnen Zeeland, nee, ze gingen van Vlissin- gen naar - ik noem maar wat - Roo sendaal, naar Coevorden en dan ineens zag je ze weer in Zierikzee. Stel je voor dat je con- stant na een paar dagen je koffer moet pakken. Dat ben je snel zat. Kijk, op vakantie is dat niet erg. Dan weet je dat je over een paar weken weer thuis bent. Maar deze mensen hebben geen thuis meer. Zij willen weten waar ze terechtkunnen, of ze kunnen blijven." 'Natuurlijk ga ik helpen' Als de noodopvang in de Zeeland- hallen er komt, meldt Annemarie zich weer als vrijwilliger. ,,Abso- luut. En met mij velen in Zeeland. Want ik doe dit werk niet alleen. Maar natuurlijk ga ik helpen. De mensen zijn in nood en moeten op gevangen worden, dus je doet het. Of je uit Italië komt, uit Laos of uit Syrië: we hebben allemaal wa ter, voedsel, kleren en een dak bo ven ons hoofd nodig." It woensdag 1 september 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Annemarie van de Poel helpt je waar ze kan Of het komt dat haar ouders als kind moesten vluchten voor bommen, weet Annemarie niet. Maar mensen helpen zit in haar DNA. Zes jaar geleden hielp ze in de Zeeuwse noodopvang. En nu? Nu staat ze ook klaar als vluchtelingen naar de Zeeland hallen komen. ,,Ga bij jezelf na: als je in een vreemd land in pro blemen bent, ben je ook blij als iemand je de weg wijst." Jeffrey Kutterink Heinkenszand De Zeelandhallen in Goes zijn opnieuw in beeld voor de noodopvang van asielzoe kers. Voor 320 mensen dit keer. Die noodopvang is hard nodig, omdat het aantal asiel zoekers dat zich in Nederland meldt, na een eerdere daling tijdens de coronacrisis, sinds juni weer toeneemt. Daardoor is er een tekort aan opvang plekken voor een paar dui zend mensen ontstaan. Nor maal gesproken gaan vluchte lingen naar asielzoekerscen tra. Maar die zitten al voor 90 procent vol. Dat komt onder meer omdat er geen huizen zijn voor mensen die in Neder land mogen blijven. Daardoor stromen mensen niet door vanuit een azc naar een ge wone woning. Er is niet per provincie bepaald voor hoe veel vluchtelingen noodop vang geregeld moet worden. Het kan dus zijn dat het bij de noodopvang in de Zeelandhal len blijft. Maar het kan ook zijn dat er nog opvangplekken bij moeten komen. - Annemarie van de Poel Annemarie van de Poel: ,,Of je uit Italië komt, uit Laos of uit Syrië: we hebben alle maal water, voedsel, kleren en een dak boven ons hoofd nodig.'' foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33