PLAY ►OH achter de tralies MEDIA CULTUUR 27 Echtgenoot of engerd? Pareltjes met piano en akoestische gitaar Zelfs een glimlach is te veel eer Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister het op de site bij /show ,,Ik ben een leraar. Ik was een le raar.'' Enkele keren in de eerste aflevering van de BBC-serie Time verspreekt de door Sean Bean ge speelde kersverse gedetineerde Mark Gobden zich als hem naar zijn achtergrond wordt gevraagd. Hij beseft dat zijn leven nooit meer hetzelfde zal zijn nadat hij tot vier jaar gevangenisstraf is ver oordeeld voor het veroorzaken van een dodelijk ongeluk na rijden on der invloed. Door de ogen van Gobden lift de kijker mee met de ontgroening van een beschaafd mens die voor het eerst van zijn leven achter de tralies belandt. Verbijsterd slaat hij de rituelen gade tussen de gevan genen onderling, met heftige uit wassen (kokend water kieperen op een gevangene die als een verklik ker wordt gezien), het onbarmhar tige systeem en het voortdurende en slopende gevoel constant op je hoede te moeten zijn. Bean (onder meer bekend van Game of Thrones) had een speciale manier om zich op zijn rol voor te bereiden. ,,Ik wilde als mijn perso nage zo onbevangen mogelijk die gevangenis ervaren. Dus geen re petities ter plekke. Op de set wilde ik alles op me af laten komen alsof het allemaal nieuw voor mij was. Vooral de permanente schok waarin Gobden verkeert, wilde ik zo authentiek mogelijk weerge ven.'' Tegenspeler van Bean in Time is Stephen Graham, bekend van de politiereeks Line of Duty, die be waker Eric McNally speelt. Zijn benadering van zijn rol wijkt af van wat Bean deed. ,,Ik bekeek en- kele documentaires over het Britse gevangeniswezen. Ook heb ik een paar dagen met een bewaker in een van onze gevangenissen mee gelopen om zijn werkroutine te bestuderen. Bijvoorbeeld hoe hij de deuren afsluit en nooit alleen met een gevangene in een cel mag verkeren. Dit werk zit vol met re gels en voorschriften die voor beide partijen veiligheid moeten garanderen - voor zover dat moge lijk is.'' Time lijkt de zoveelste variant te zijn in het genre van gevangenis drama's, waarvan het aanbod bijna niet bij te benen is. Meestal gaan de films en series over de pogin gen van de gedetineerden om een onmogelijke lijkende ontsnapping op touw te zetten. Het voortreffe lijk geschreven en geacteerde Time kiest een andere benadering. Graham: ,,Ik zou onze serie als sociaalrealistisch omschrijven. Als er in Time een ding duidelijk wordt gemaakt door onze schrij ver Jimmy McGovern, is dat er veel mensen achter de tralies zitten die er eigenlijk niet thuishoren. Som migen hebben zulke geestelijke af wijkingen dat ze eigenlijk in een inrichting opgevangen moeten worden en niet in een gevangenis. Vandaar dat er heel veel zelf moordgevallen voorkomen, omdat deze mensen niet de juiste hulp krijgen.'' Het thema van Time is hoe twee in wezen fatsoenlijke mannen kunnen overleven in een vijandige en gevaarlijke omgeving. Bean: ,,Mijn personage beseft dat hij in de fout is gegaan, maar hij is geen slecht mens. Hij probeert zich on danks de tegenslagen die hem overkomen zo waardig mogelijk te gedragen. Hij balanceert op het randje van omvallen naar de ver keerde kant.'' Ook bewaker McNally moet op zijn tellen passen. Doordat zijn zoon voor een klein vergrijp in een andere gevangenis zit, wordt hij chantabel voor de mensen die hij in de smiezen moet houden. Ook hij moet levensbepalende beslis singen nemen. ,,Het werk van McGovern kenmerkt zich doordat hij gewone mensen in ongewone situaties plaatst. Hoe zij daar ver volgens mee omgaan, is de kracht van zijn televisiedrama's. Voor ons als acteurs is dat een heerlijke kluif om onze tanden in te zetten.'' Time begint op i september op BBC First. Hij heeft de looks, kan aardig acteren, maar toch heeft Adrian Gernier, bekend ge worden door de serie Entou rage, nooit echt de top bereikt. Geen grote rollen en ook geen spraakmakende films. In de thrillerserie Clickbait speelt hij eigenlijk weer de tweede viool als de aantrekkelijke echtgenoot die wordt ont voerd. Zijn ontvoerder plaatst zijn foto op internet met de tekst dat hij vrouwen misbruikt en zelfs de dood injaagt. Zijn echtgenote gelooft er geen snars van, maar gaandeweg blijkt dat er meer loos is. Het bijzondere aan Clickbait is dat alle acht episodes vanuit een anders perspectief wor den verteld. De hoofdstukken dragen titels als De Zuster, De Echtgenote, De Detective, De Minnares, De Reporter. Een in teressante opzet die telkens een nieuw licht werpt op de plot. Helaas bevat de reeks die in Oakland is gesitueerd te veel vergezochte verhaallijnen om echt te overtuigen. Maar het hoofdthema - hoe goed ken je je partner met wie je jaren lang het bed deelde - is intri gerend genoeg om deze rit uit te zitten. Op het eerste gezicht lijkt The Chair vooral als een politiek correcte dramaserie bedoeld te zijn. Sandra Oh, bekend uit Killing Eve, speelt namelijk het eerste vrouwe lijke hoofd van de faculteit Engels van de universiteit Pembroke, waar zij met een reeks bezuinigingen en met opstandige, vooral bejaarde en uitgebluste collega's te maken krijgt. De populair ste leerkracht, een geman keerde schrijver, is een war hoofd dat elke dag te laat komt. Wat de makers voor ogen hebben met The Chair is een raadsel. Is het een kritische kijk op elitair onderwijs? Een komedie? Er zijn inder daad pogingen om leuk uit de hoek te komen, maar al les is zo flauw dat een glim lach te veel eer is voor deze ongein. Een terugkerende grap: de notoire laatkomer die onder meer met een kinderfiets de campus pro beert te bereiken. Ook Oh, een onderschat actrice, kan weinig van haar rol maken. Gaandeweg krijg je zelfs medelijden met haar in deze kansloze poging om er toch iets aardigs van te maken. Het is nooit eenvou dig om een goed debuutalbum een passend vervolg te ge ven. De Amsterdamse singer-songwriter Celine Cairo (31) is met glans geslaagd voor deze missie. Haar door piano en akoestische gitaar ge dreven Overflow volgt op haar sterke eerste album Free Fall uit 2016 en stelt aller minst teleur. Met dromerige composities, bezwe rende muzikale bege leiding en haar hel dere stem neemt Cairo de luisteraar mee in een muzikale fantasiewereld waar het prettig toeven is. Ze werkte voor het album in Londen samen met schrijvers en producers, van wie Tim Bran een voor name rol speelt. Bran is bekend van onder meer London Gram mar, Birdy en Haevn en die invloed is terug te horen op Overflow. Dat de muziek bij vlagen wat bombas tisch wordt, is niet erg; het is telkens functioneel. Het mooist is het op de momenten waarop Cairo het klein houdt, zoals op One piece en het slot nummer Found a light, beide zijn zon der meer pareltjes. - Alexander van Eenennaam woensdag 1 september 2021 GO GEVANGENISSERIE Time Te zien op BBC First - Ab Zagt THRILLERSERIE Clickbait Te zien op Netflix - Ab Zagt DRAMASERIE The Chair Te zien op Netflix - Ab Zagt POPALBUM Overflow - Celine Cairo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27