'Heb er vooral heel veel zin in' Haaland, de man die Oranje niet uit het oog mag verliezen 21 eerste krachtproef voor Nederlands elftal WBfp? wmm Gezien de beperkte voorberei dingstij d wij st veel op een klassieke speelwijze met drie spitsen, mét de mogelijkheid om tijdens het duel eventueel van systeem te switchen. ,,De Noren hebben in de afgelopen maanden drie verschillende syste men gespeeld'', aldus Van Gaal. ,,Daar valt veel over te vertellen, maar je moet uitkijken dat j e spelers niet té veel informatie geeft.'' Gevraagd naar het gevaar-Haal- and: ,,Het belangrijkste wordt dat we de passlijn naar Haaland weten af te sluiten, of te verhinderen. Dan is het probleem opgelost.'' De Oranje-bondscoach had maandag in Zeist tranen in zijn ogen gekregen van een filmpje dat hij had laten samenstellen, ter illu- stratie bij zijn eerste groepsgesprek. ,,Daar zaten beelden in van de reva- lidaties van Virgil en Memphis, maar ook van de Olympische Spe len'', aldus Van Gaal. ,,Van de 4x400 estafette bijvoorbeeld. Ook daaraan zie je: het team is altijd sterker dan het individu. En binnen een team kan een individu boven zichzelf uitstijgen." Teams zoals Chelsea en Liverpool bewezen dat in recente jaren, aldus Van Gaal, door als een hecht collectief de Champions League te winnen. Zijn zoom-gesprekken met de spelers van de afgelopen dagen, de eerste trainingen, zijn welkomst- speech in spelershotel Woudscho- ten: Van Gaal trachtte de lat meteen zo hoog mogelijk te leggen. Zijn stijl contrasteert onmiskenbaar met die van De Boer. Niet alleen tac tisch, maar ook als het gaat om za- ken als discipline en communicatie. En als Van Gaal zich eens ver spreekt, zoals hij deed toen hij over 'Oostenrijk' sprak, dan komt hij daar met zijn status en présence veel gemakkelijker mee weg dan zijn voorganger. ,,Het lééft'', zei aanvoerder Virgil van Dijk over de eerste impact van Van Gaal op Oranje. Wat het alle maal waard is, moet vanavond blij ken in het Ullevaal Stadion van Noorwegen. Opgeteld bij de thuis wedstrijden van komende zaterdag (Montenegro) en dinsdag (Turkije) staat Oranje meteen voor een cru ciaal drieluik in zijn WK-kwalifica- tie. Het tijdperk Louis III begint di rect in volle vaart. 2020, vriendschappelijk in Italië. Het werd 1-1, in een 5-3-2-systeem onder Frank de Boer. Nu zit Van Dijk in zijn eerste week onder diens opvolger. Wat hij al merkt van de aanwezigheid van Louis van Gaal? ,,Het leeft. Iedereen is scherp. Louis van Gaal heeft een geweldige carrière en brengt wat extra's mee. Dat is duidelijk.'' Iedereen is scherp. Van Gaal brengt wat extra's mee. Dat is duidelijk Van Dijk was de eerste speler naar wie Van Gaal belde toen de KNVB hem in juli benaderde. In dat gesprek vroeg de beoogde nieuwe bondscoach meteen of het klopte dat de bepalende spelers van Oranje een jaar eerder nog tegen zijn komst waren geweest. Van Dijk ontkende. ,,We hebben destijds in derdaad een gesprek gehad met de KNVB. Daarin hebben we duidelijk gemaakt wat wij vonden. Zónder daarbij namen te noemen. Er is door de spelersgroep nooit gezegd dat de huidige bondscoach het niet moest worden. Ook niet dat Frank de Boer het wél moest worden. Wij hadden een goed gevoel bij de lijn die er was onder Ronald Koeman. De bond is aan de slag gegaan en heeft Frank de Boer aangesteld. Jammer genoeg is het niet gewor den wat iedereen ervan hoopte.'' Van Dijk zelf zette kort voor het EK een streep door zijn deelname. ,,Hoe ik het EK daarna heb beleefd? Het was heel moeilijk om te moe ten toekijken. Als ik een verklaring had waarom het team zo in elkaar zakte, dan zou het makkelijk zijn. Maar het was heel duidelijk dat het in elkaar zakte. Dat moet nu beter.'' Met Van Dijk weer in de rol van captain, aanjager, verbinder. Hij voelt dat hij 'weer helemaal de oude is.' ,,Ik heb wedstrijden nodig en die krijg ik nu bij Liverpool. Ik heb geen afspraken met de club gemaakt hoeveel ik bij Oranje ga spelen. Ik heb er vooral heel veel zin in.'' In misschien wel de meest intense transferperiode sinds mensen heugenis blijft Erling Braut Haal- and 'gewoon' bij Borussia Dort mund. De naam van de 21-jarige Noor is met elke topclub in ver band gebracht, maar serieus werd het nooit. Nu heeft Haaland ook geen haast. De dag dat hij voor een absolute topclub tekent, komt er toch wel. Haaland is vanavond bovenal de spits van Noorwegen, de man die Oranje in bedwang moet zien te houden. Het worden interessante duels met Virgil van Dijk, die op de bewondering van Haaland kan rekenen. ,,Ik vind hem de beste centrumverdediger ter wereld", zei Haaland maandag op een pers conferentie. ,,Hij is snel, sterk en ontzettend slim. Hij is de beste verdediger tegen wie ik ooit heb gespeeld." t Scoringsdrang en onvoorspelbaarheid van Haaland maken Noorwegen tot geduchte opponent Snel, sterk en slim. Die eigen schappen kun je Haaland ook niet ontzeggen. De jongeling kan leu nen op indrukwekkende cijfers. In 64 duels voor Dortmund scoorde hij 63 keer. En in de Champions League is zijn doelpuntenaantal hoger dan het aantal duels dat hij speelde: 20 om 16. Zijn nog prille carrière bouwde hij zorgvuldig op, via het kleine Bryne FK naar het in Noorwegen grote Molde. Daarna was één doelpuntrijk seizoen bij Red Bull Salzburg genoeg om een transfer naar Dortmund af te dwingen. En nu kan hij naar de absolute Euro pese top wanneer hij maar wil. Niet voor niets maakten zijn vader Alf-Inge Haaland en zaakwaarne mer Mino Raiola al een rondje langs grote clubs om te praten. Het is nauwelijks voor te stellen dat het pas vijf jaar geleden is dat Haaland nog bij een tweede divisionist in Noorwegen speelde en daar op vijftienjarige leeftijd zijn debuut maakte in het eerste elftal. Haaland is een atleet in al les, ondanks zijn grote lichaam. Dat is op zich niet verwonderlijk met twee sportieve ouders, ex- voetballer Alf-Inge en voormalig kampioen zevenkamp Gry Marita. Een feitje dat altijd terugkeert als het over Haaland gaat: hij heeft het wereldrecord verspringen voor 5-jarigen op zijn naam staan. Haaland beschikt over een enorme sprongkracht, is ontzet tend snel, sterk en explosief. En bleeft zijn sport met passie. Hij is zo'n type dat veel bezig is met voeding, slaap en meditatie. Dat in combinatie met hard werken op het trainingsveld én zijn enorme talent moet van Haaland één van de beste spitsen aller tijden ma ken. En hij is hard op weg. In 2020 werd hij tot Golden Boy ge kroond, de prijs voor het grootste talent. De UEFA bombardeerde hem onlangs tot beste aanvaller in de vorige Champions League. Op clubniveau is zijn waarde onmiskenbaar. Maar lukt dat ook in het shirt van de nationale ploeg? Het zijn discussies die we kennen rond sterren. Denk aan Lionel Messi, die in het shirt van Argentinië nooit zo bepalend was als bij FC Barcelona. Bij Haaland liggen alle opties uiteraard nog open, met zeven doelpunten in zijn eerste twaalfinterlands. In de laatste zes interlands scoorde hij maar één keer. In Noorwegen is er soms al voorzichtig wat gemor. Waar is de Haaland die de Bun- desliga wekelijks overhoop schiet? Wat hij wél al heeft bereikt: dat Noorwegen - de nummer 43 van de FIFA-ranking - plotseling een volwaardige voetbalnatie is. In al zijn onvoorspelbaarheid en sco- ringsdrang zorgt hij er hoogstper soonlijk voor dat niemand Noor wegen kan onderschatten en dat de Noren een geduchte tegen stander zijn voor Oranje in de WK-kwalificatie. woensdag 1 september 2021 GO K ï5:tK"',v.V v::'1 zich optimaal kan voorbereiden? Zoiets zegt veel over hoe een team als geheel functioneert.'' Op de trainingen hamerde Louis van Gaal meermalen op het teambelang. foto pim ras - Virgil van Dijk Erling Haaland (21) is hard op weg de beste spits ter wereld te worden. Oranje staat in Noorwegen voor de loodzware taak hem af te houden van wat hij het beste kan: scoren. Tim Reedijk Rotterdam/Oslo Erling Braut Haaland is een doelpuntenmachine, maar die hapert nog weleens als hij voor Noorwegen speelt. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21